siyah rüzgar kanadı

Norveç’teki bilim adamları, rüzgar türbini üzerindeki üç kanattan birini siyaha boyamanın, kuş ölümlerini % 72 oranında azalttığını keşfettiler. Bu çalışma, Norveç’in Smola adasındaki rüzgar çiftliğinde dokuz yıl sürdü.

Sadece siyah bir boya, rüzgar türbinlerinin meydana getirdiği kuş ölümlerinin sayısını azaltmanın anahtarı olabilir. Norveç’in Smøla takım adalarında ki bir rüzgar çiftliğinde yapılan bir araştırmaya göre, bir türbin üzerindeki tek bir kanadın rengini beyazdan siyaha çevirmek, kuş ölümlerinin sayısında yüzde 71,9’luk bir düşüşle sonuçlandı.

2019’da dünya çapında eklenen 60 GW’tan fazla yeni üretim kapasitesi ile rüzgar enerjisi şu anda artış gösteriyor. Türbinleri doğru noktaya koyduğunuz sürece, rüzgar enerjisi fosil yakıtları yakmaktan güvenilir şekilde daha ucuzdur. Ve çoğu insan başka türden bir elektrik santralinden, hatta güneş enerjisinden bile bir rüzgar çiftliğinin yanında yaşamayı tercih eder.

Bununla birlikte, kuşlar ve yarasalar gibi yerel uçan fauna popülasyonları üzerindeki etkileri nedeniyle herkes rüzgar türbinlerinin hayranı değildir. Yenilenebilir enerjiye karşı öğütmek için sert politikacılar, kuşların ölümü nedeniyle kömür çıkarmaya ve petrol çıkarmaya devam etmemiz gerektiğini söylüyor ve ABD Başkanı Donald Trump rüzgar türbinlerini ” kuş mezarlıkları ” olarak adlandırdı.

 

2015 yılında rüzgar türbinleri tarafından yaklaşık 300.000 kuşun öldürüldüğünü hesaplandı (ki bu muhtemelen her yıl elektrik hatlarıyla çarpışmanın bir sonucu olarak ölmekten iki kat daha azdır) ve türbinlerden kaynaklanan kuş ölümleri, endüstri ilerledikçe düşüş eğiliminde diyebiliriz.

Smøla rüzgar çiftliğinde, 2006 ile 2013 yılları arasında her biri 70 metre uzunluğunda ve üç adet 40 metre uzunluğunda kanatlara sahip olan dört rüzgar türbininin düzenli kontrolleri sonucunda altı beyaz kuyruklu kartal leşi bulundu.

Verileri biraz daha incelemek, mevsime bağlı olarak kuş ölümlerinde bazı farklılıklar olduğunu gösterdi. İlkbahar ve sonbaharda boyalı türbinlerde daha az kuş ölümü kaydedildi. Ancak yaz aylarında, boyalı türbinlerde kuş ölümleri arttı ve çalışmadaki az sayıdaki türbin ve bunun nispeten kısa süresinin hem Smøla’da hem de başka yerlerde daha uzun vadeli çoğaltma çalışmalarını hak ettiğini belirtiyorlar.

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2020/08/black-paint-on-wind-turbines-helps-prevent-bird-massacres/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here