125 MW Cassadaga Rüzgar Çiftliği

Ülkeler, tükenebilir kaynaklar yerine hızlı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlenmiş durumda. Doğadaki; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, dalga enerjisi gibi birçok süreklilik içeren kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar her geçen gün artmaktadır.

Devletler, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak isteyen özel şirketleri de birçok maddi yardım ile desteklemeye devam ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının süreklilik arz etmesinin dışında çevre dostu olması da tercih edilmelerinin bir başka sebebidir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltan yenilenebilir enerji kaynakları devletlerin ekonomisinden de kalkınma sağlıyor.

Yenilenebilir enerjiye son zamanlarda fazla yatırım yapan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Üst kuruluşu RWE olan; RWE Renewables şirketi ,New York, Chautauqua County’de bulunan 125 MW karadaki Cassadaga Rüzgar Çiftliği’nde ticari işletmeye başladı. 27 Nordex ve 10 Siemens Gamesa türbininden güç alan sistem, 37.000’den fazla haneye temiz enerji sağlama kapasitesine sahip.

Cassadaga Rüzgar Çiftliği Projesi

Cassadaga, RWE’nin ABD’deki 29. kara rüzgar çiftliği, New York ise ikinci kara rüzgar projesini temsil etmektedir. Birincisi, Madison County’de bulunan ve 2007’de tamamlanan 34,5 MW’lık bir proje olan Munnsville Rüzgar Çiftliği idi.

Wind Onshore ve PV CEO’su Silvia Ortin; Cassadaga projesinin 10. Madde yasası kapsamında tamamlanan ilk proje olduğunu işaret ederek, New York eyaletinde kalkınmada lider olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Ortin; Chautauqua ilçesine önemli yatırımlar getirmemize izin veren devlete ve yerel yetkililere olağanüstü destekler için teşekkür ediyoruz, dedi.

ABD’deki Açık Deniz Rüzgarı Projeleri

ABD’deki yenilenebilir enerji kaynakları projelerinin uygunluğunu inceleyip hem devlet bazında hem de yerel yönetim bazında yasalarla desteklemeye devam ediyor. RWE şirketin, Maine eyaletinde açık deniz rüzgarına odaklanan New England Aqua Ventus adlı bir ortak girişime girdi.

Ek olarak; RWE, ABD açık deniz rüzgar pazarındaki fırsatları keşfetmek için National Grid Ventures ile bir ortaklığa katıldı. Bu katılım, yaklaşmakta olan New York Körfezi deniz dibi kiralama müzayedesinde ortak teklif verme niyetini de içeriyor.

Yenilenebilir Enerjinin Önemi

Yenilenebilir enerji, doğanın kendi devinimi içerisinde sonraki günlere aynen devam eden ve tükenmeye enerji kaynakları olarak nitelendirilmektedir. Yenilenebilir enerjinin en büyük özelliği karbon emisyonunu azaltarak çevreye dost olarak tanımlanmalarıdır.

İklim değişiklikleri, büyüyen yenilenebilir enerji kaynaklarına ayrılan bütçelerin artmasına neden oluyor. Özellikle Covid-19, doğa ile iç içe olan ilişkimizi bize tekrar hatırlatmışa benziyor. Bu da iklim değişikliği krizi ve bu krizi çözmek için neler yapmamız konusunda bizi bir kez daha düşünmeye itti. Özellikle küresel ısınma ve meteorolojik felaketlerin önüne geçmek için; karbon salınımını azaltmalıyız.  Ayrıca yenilenebilir enerjinin, fosil yakıtlardan 5 kat fazla iş yarattığını düşünecek olursak, devletlerin neden yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini daha net anlıyoruz.

Günümüzde bazı ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarından mega projelerle üst seviyede faydalanırken bazı ülkelerde de ekonomileri doğrultusunda az da olsa bazı yatırımlar yapmaya başlamıştır. Dünya Doğayı Koruma Vakfına göre; doğru politikalar uygulanırsa, 2050 yılında, Dünyadaki tüm enerji ihtiyacı yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak.

Ama bir gerçek var ki, gelişen teknoloji ve bilinçle daha da ucuzlayan yenilenebilir enerji kaynakları önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacak. Yenilenebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkeler şu şekildedir:

Yenilenebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkeler

Kullanılan yenilenebilir enerji yüzdesi en fazla olan 10 ülkeye ait tablo yukarıdaki gibidir. Ülkelerin ekonomileri doğrultusunda, yenilenebilir enerjiye katkıda bulunmak isteyen firmaları desteklediğini düşünürsek, ilerleyen dönemlerde yüzdelerin artacağını ve sıralamaların birçok kez değişeceğini düşünüyoruz.

Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi nedir? Rüzgar enerjisi ve dalga enerjisi nedir? Başlıklı yazılarımızı inceleyerek daha fazla bilgi edinebilir, rüzgar enerjisi kapasitesinde Dünyanın ilk 10 ülkesi adlı yazımızda da sıralamayı görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here