Samsung Galaxy Z Flip3 5G

2021 yılında da pazardaki liderliğini sürdüren Samsung, kendine yakışır bir şekilde yenilikçi telefonlar üretmeye devam ediyor. Samsung’un en son katlanabilir telefonları olan, Galaxy Z Flip3 5G ve Galaxy Z Fold3 5G ile katlanabilir telefon serisinde başarıyı yakalamış görünüyor.

Samsung, modern kapaklı telefonunun üçüncü yinelemesi için özellikle kapsamlı bir değişiklik yapmadı, bunun yerine çok sayıda küçük parça üzerinde ince ayar ve ayarlamalar yaptı. Samsung’un ilk Flip cihazı, dayanıklılık sorunlarından sonra büyük ölçüde geciktiğinden, bu cihazların gücü ve uzun vadeli uygulanabilirliği sorgulanıyordu. Samsung Galaxy Z Flip3 5G’nin dayanıklılığını denemek ve arttırmak için Samsung birçok şeyi değiştirdi.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G, dayanıklılık iyileştirmeleri ve çoklu ekran kullanımı ve Corning Gorilla Glass Victus koruma teknolojisiyle donatıldı. Dolby Atmos ses teknolojisiyle gelen Samsung Galaxy Z Flip3 5G, sahip olduğu IPX8 sertifikası sayesinde suya karşı dayanıklılığıyla da dikkat çekiyor.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G Özellikleri

Tasarım ve Ekran

 • Geliştirilmiş dış ekran artık kullanışlı
 • Daha güçlü alüminyum gövde
 • Artık suya dayanıklılık için IPX8 derecesine sahip

Samsung Galaxy Z Flip3 5G ekranında Gorilla Glass Victus, yan taraflarda ise daha sert zırh alüminyum var. IPX8 dayanıklılık derecesindeki, X kısmı toza dayanıklı olmadığı anlamına gelirken, “8” ise suya dayanıklı olduğu anlamına gelir. Samsung Galaxy Z Flip3 5G’nin dış görünümü, nostaljiyi yansıtırken, cepte taşınabilirliği kolay hâle getiriyor.

Bir aramayı bitirmek için kapatmak, küçük bir kapalı cihaza sahip olmak, oldukça güzel bir his uyandırıyor. Önceki Z Flip neredeyse işe kullanışsız bir dış ekrana sahipken, Z Flip 3, öncekinden dört kat daha fazla alan kullanan 1.9 inçlik bir ekrana sahip. Bu ekran, saati, yaklaşan takvim randevularını, son birkaç bildirimi, alarmları ve benzerlerini gösterebilir. Ayrıca kamera için ilginç bir küçük vizör görevi görebilir. Telefonu açtığınızda 6.7 inç’lik uzun bir iç ekranla karşılaşıyorsunuz.

Samsung Galaxy Z Flip3

120hz yenileme hızı ve 1080p OLED ekrana sahip Samsung Galaxy Z Flip3 5G, panelin ortasında çok pürüzsüz bir kırışık var. Ekrandaki bu durum, kaydırma yaparken fark edilir ve katlanabilir teknolojinin en büyük dezavantajlarından biri olmaya devam etmektedir, yine de görmezden gelmek yeterince kolay.

Performans

 • Snapdragon 888 sayesinde hızlı performans
 • MicroSD yok, bu yüzden 128 veya 256 GB seçerken iyi bir karar vermek gerekir.
 • Sadece 8GB ram seçeneği

Samsung Galaxy Z Flip3 5G, Snapdragon 888 işlemcisi ve 8GB RAM özellikleriyle, diğer tüm üst düzey Android telefonlar kadar iyi performans gösteriyor ve en boy oranı bu tür görevler için ideal olmasa bile yetenekli bir oyun cihazı. WiFi6 ve 5G desteği bulunan bu telefon ile YouTube ve Google’ın görüntülü sohbet uygulaması Duo gibi uygulamalarda, desteklemek için ekranı yarıya kadar bükerek yerleşik bir stand oluşturabilirsiniz.

Muhtemelen ek maliyetlerden tasarruf etmek için, önceki varsayılan 256 GB depolama alanı yarıya indirildi, bu yüzden 128 GB’ı artırmak için fazladan ödeme yapmanız gerekecek. SD kart da yok, bu da ileri teknoloji Android telefonlarda norm haline geliyor.

Kamera

 • Kamerası oldukça iyi ama odak noktası o kadar iyi değil
 • Kapakta iki adet 12 MP kamera bulunur.

Telefon deneyimini tam olarak alamadığınız bir alan varsa, o da kameradır. Kapakta iki ana kameranın her ikisi de 12 megapiksel olup, geniş ambalajı OIS’li f/1.8 lens ve ultra geniş f/2.2 lens içerir. Kapak ekranı sayesinde bu iki kamerayı özçekimler için de kullanabilirsiniz, ayrıca 10 megapiksellik iç kamerayı görüntülü aramalar için daha uygundur.

Ana kamera, parlak ortamlarda çekim yaparken güzel renklerle ve zengin bir his vermek için doygunluğu artıran Samsung’un tescilli işleme özelliğiyle iyi başa çıkıyor. Ultra genişliğe geçtiğinizde, ana sensörden aldığınız renk yoğunluğunun biraz daha azıyla daha fazlasını sığdırabilirsiniz.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G, daha zor durumlarda performans gösterebilir, ancak yine de piyasadaki en iyi kameralı telefondan çok uzaktır. Gece çekim yaparken, parlak ışık kaynaklarının genellikle tüm resmi bozduğunu ve gece modunun çekimi aydınlatmaktan biraz daha fazlasını yaptığını söyleyebiliriz.

Özel bir zoom kamerasının olmaması eksi yönü diyebiliriz, yani bir özneye yaklaşmak için dijital bir kırpma kullanmanız gerekecek ve bu elbette ayrıntıyı kaybediyor.

60 fps’ye kadar 4K ve 960 fps’de 720p ağır çekim yapabilen ana kamera ile video çekimi gayet iyi. Çekiminize biraz daha dinamik aralık eklemek için HDR10+ çekim desteği de var.

Burada odak noktasının kamera olmadığını düşünürsek, kameradaki bazı eksikliklerin sorun olmadığını söyleyebiliriz. Fonksiyonun üzerine formu koyan ve işe yarayan bir telefon. Yakaladığı fotoğraflar sosyal medya için yeterli ve gün ışığında rakiplerinden pek farklı görünmüyor. Aradaki farkın oluşabileceği durumlarda, karanlık ortamlardaki çekilen fotoğraflar diyebiliriz.

Pil Ömrü

 • Kutu içeriğinde şarj adaptörü yok.
 • Kablolu (10w) ve Qi kablosuz şarjı destekler
 • Pil ömrü iyi ama harika değil

Samsung Galaxy Z Flip3 5G, nispeten küçük bir telefon bu yüzden büyük bir pilinin olmaması da normal gözüküyor. 3300 mAh pil, rakiplerinin çoğundan daha küçük ve iyi ancak bu durum, mükemmel olmayan dayanıklılık anlamına gelir.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G pil ömrünü şu şekilde örneklendirelim. Sıradan bir günde gün bitimine yakın, pil yüzden birkaç puan kalmış oluyor fakat daha yoğun bir günde, akşam vakitlerine doğru şarj etmek gerekebiliyor.

Dış ekran daha çok bir akıllı saat gibi çalışır ve doğru kullanıldığında telefonu daha az açmanıza ve daha fazla enerji tasarrufu yapmanıza neden olabilir. Bir saatlik Netflix akışı pili %13 azaltırken, oyun oynamak için harcanan aynı süre %15 daha aldı. Bunlar, bu yılki diğer Samsung telefonlarından biraz daha yüksek, ancak Samsung Galaxy Z Flip3 5G’nin küçük bir pili olduğunu unutmayalım.

Şarj söz konusu olduğunda, kutudan yalnızca bir USB-C girişli bir kablo bulunduğundan, , kendi şarj adaptörünü kendiniz sağlamanız gerekiyor. Maksimum çıkış 15w, bu da telefonun şarj edilmesini yavaşlatıyor. %0-100’lük tam şarj 110 dakika gibi bir sürede, %50 şarj ise yaklaşık 40 dakika sürdü.

Kablosuz şarjı tercih ederseniz, Samsung Galaxy Z Flip3 5G, 10w’da şarj edebilir. Kablosuz şarj ile yapılan şarjda, tam şarj, prize takıldığından iki kat daha fazla zaman alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here