SAP

ERP veya kurumsal kaynak planlama yazılımı, bir kuruluşun temel iş süreçlerinin ana işlevlerini birleşik bir sisteme entegre etmek için yapılmış modüler bir yazılımdır. ERP sistemi, her biri finans ve muhasebe, İK, üretim, malzeme yönetimi veya müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi temel bir iş fonksiyonuna odaklanan modül adı verilen yazılım bileşenlerinden oluşur. Kuruluşlar yalnızca kendi işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları modülleri kullanır. SAP, veri yönetimini merkezileştirerek, tek bir doğru görünümle birden fazla işletme işlevi sağlayan bir ERP yazılımdır.

SAP, merkezi Almanya’nın Walldorf kasabasında bulunan, Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi olan SAP SE firması tarafından geliştirilmektedir. SAP SE, çok uluslu bir yazılım satıcısıdır ve ERP’de pazar payı lideridir. Şirket şu anda 180’den fazla ülkeye hizmet vermektedir. 1972 yılında Almanya’nın Mannheim şehrinde, beş eski IBM çalışanı tarafından kuruldu. SAP kuruluş amacı, müşterilere gerçek zamanlı olarak kapsamlı bir uygulama yelpazesi için ortak bir kurumsal veritabanıyla etkileşim kurma yeteneği sağlamaktı. 1973’te, bir finansal muhasebe sistemi olan R/1’i piyasaya sürdü. R/1, IBM sunucuları ve disk işletim sistemleri (DOS) üzerinde çalışıyordu ve sunum, uygulamalar ve verilerin tek bir platformda olduğu tek katmanlı bir mimariye sahipti. 1979’da, muhasebe, üretim, tedarik zinciri ve insan kaynakları genelinde gerçek zamanlı veri işleme sağlayan bir ana bilgisayar sistemi olan R/2’yi piyasaya sürdü. R/2, sunumun bir platformda, uygulamaların ve verilerin başka bir platformda olduğu iki katmanlı bir mimari kullandı. R/2, SAP’nin büyümesine yardımcı oldu ve satıcı, müşteri tabanını yaklaşık 200 şirkete genişletti.

1992’de, ana bilgisayar bilgi işlemlerinden istemci-sunucu modeline ve sunum, uygulamalar ve verilerin ayrı ayrı barındırıldığı iki katmanlı bir mimariden üç katmanlı bir mimariye geçişi temsil eden R/3’ü piyasaya sürdü. R/3, şirketi dünya sahnesine çıkaran kritik bir üründü. 2004 yılında şirket, yalnızca SAP uygulamalarını değil, diğerlerini de geliştirmek için kullanılabilecek ilk tamamen birlikte çalışabilir, web tabanlı, çapraz uygulama platformu olarak endüstrinin büyük ilgisini çeken SAP NetWeaver’ı piyasaya sürdü. Ayrıca, 2004 yılında, R/3’ün halefi olan SAP ECC piyasaya sürüldü.

2009 yılında SAP Business Suite 7, dünya çapındaki müşterilerin kullanımına sunuldu. Bu sürüm, hizmet odaklı bir mimari kullandı. 2011 yılında şirket, şirketin mevcut stratejisinin ön saflarında yer alan bir bellek içi veritabanı platformu olan SAP HANA’yı piyasaya sürdü. HANA, SAP’nin iş uygulamaları için kullandığı geleneksel veritabanlarının yerini almasını amaçladığını söyleyen SAP için büyük bir geliştirme projesiydi.

1996 yılından bu yana şirket ayrıca 60’tan fazla satın alma gerçekleştirdi. Son yıllarda şirketin ana odak noktası, bulut bilişim yeteneklerini geliştirmek ve daha fazla mobilite sağlamak olmuştur. Öne çıkan satın almalardan bazıları şunlardır:

 • Qualtrics-2018: Deneyim yönetimi
 • CallidusCloud-2018: Satış ekibi performans yönetimi
 • Concur Technologies-2014: bugüne kadarki en büyük satın alma olan hizmet olarak çevrimiçi seyahat ve gider yönetimi yazılımı
 • Fieldglass-2014: Bulut tabanlı koşullu işgücü ve hizmetler
 • Hybris-2013: E-ticaret
 • Ariba-2012: Bulut tabanlı B2B pazaryeri
 • SuccessFactors-2011: SaaS HCM
 • BusinessObjects-2007: İş zekası

SAP Nasıl Çalışır?

SAP’nin çeşitli ERP ürünleri, müşterilerinin muhasebe, satış, üretim, İK ve finans dahil olmak üzere iş süreçlerini, her modülden gelen verilerin merkezi bir veritabanında saklanmasıyla entegre bir ortamda yürütmelerini sağlar. Yakın entegrasyon ve ortak veri deposu, bilgilerin gereksiz veri girişine gerek kalmadan bir SAP ERP bileşeninden diğerine akmasını sağlar. Finansal, süreç ve yasal kontrollerin uygulanmasına yardımcı olur.

En yaygın olarak kurulan SAP sistemi olan SAP ERP Central Component (SAP ECC), genellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerde uygulanan şirket içi bir ERP sistemidir.

Bir zamanlar, “SAP ERP” terimi ECC ile eş anlamlıydı. Günümüzde, SAP’nin tüm ERP ürünleri için bir kapsayıcıdır: ECC, S/4HANA, Business One ve Business ByDesign.

ECC, SAP’nin amiral gemisi ERP’si ve yeni nesil ürün S/4HANA’nın temeli olmaya devam ediyor. Modülleri, fonksiyonel modüller ve teknik modüller olarak ayrılmıştır. İşlevsel modülleri şunlardır:

 1. İnsan Kaynakları Yönetimi
 2. Üretim Planlama
 3. Malzeme Yönetimi
 4. Proje Sistemi
 5. Satış ve Dağıtım
 6. Tesis Bakımı
 7. Finans ve kontrol
 8. Kalite Yönetimi

SAP, genellikle uygulama katmanı ve veritabanı katmanı olmak üzere üç katmanlı, istemci-sunucu mimarisinde dağıtılır.

 • Sunu katmanı: Kullanıcıya Microsoft Windows veya macOS kullanan herhangi bir bilgisayara yüklenebilen SAP grafik kullanıcı arabirimini sağlar. SAP GUI, kullanıcı ile ECC arasındaki iletişim noktasıdır.
 • Uygulama katmanı: ECC’nin çekirdeğidir. İşlemleri işlemekten, iş mantığını yürütmekten, raporları çalıştırmaktan, veritabanına erişimi izlemekten, belgeleri yazdırmaktan ve diğer uygulamalarla iletişim kurmaktan sorumludur.
 • Veritabanı katmanı: İşlem kayıtlarının ve diğer verilerin depolandığı yerdir.

SAP Avantajları

SAP ERP’nin, özellikle büyük işletmelere yönelik ECC ve S/4HANA gibi sistemleri vardır. SAP avantajları şunlardır:

 • Bir kuruluşun iş süreçlerinin standardizasyonu
 • İşletmenin birleşik bir görünümü
 • Özelleştirilebilirlik
 • Karar vermeye yardımcı olan güçlü raporlama ve analiz özellikleri

SAP Dezavantajları

 • Yazılımın kendisini ve temel altyapıyı satın alma, dahili BT çalışanlarının ve harici danışmanların işçilik maliyetleri, çalışanların eğitim maliyetleri, yazılım bakımı ve periyodik yükseltmelerin kalan maliyetleri dahil olmak üzere yüksek satın alma ve uygulama maliyetleri
 • Sistemin karmaşıklığı

SAP Kullanım Alanları

SAP yazılımı, kuruluşların finanstan İK, tedarik ve lojistiğe kadar işin neredeyse her yönünü yönetmesine yardımcı olur.

Business Suite, çok çeşitli iş uygulamalarının yanı sıra sektöre özel işlevler içerir. ECC’nin yanı sıra CRM, PLM, SCM ve tedarikçi ilişkileri yönetimi (SRM) için modüller içerir.).

Business Suite veya S/4HANA’daki sektöre özel uygulamalar arasında şunlar yer alır:

 • Tarım Ticareti de dahil olmak üzere Tüketici Endüstrileri: Tüketici ürünleri, moda, yaşam bilimleri, perakende satış ve toptan dağıtım
 • Havacılık ve Savunma dahil olmak üzere Ayrık Endüstriler: Otomotiv, yüksek teknoloji ve endüstriyel üretim
 • Yapı Ürünleri de dahil olmak üzere Enerji ve Doğal Kaynaklar: Kimyasal, değirmen ürünleri, madencilik, petrol, gaz ve enerji ve yardımcı programlar
 • Bankacılık ve Sigortacılık dahil olmak üzere Finansal Hizmetler
 • Savunma ve Güvenlik dahil olmak üzere Kamu Hizmeti: Federal ve ulusal hükümet, geleceğin şehirleri, sağlık, yüksek öğrenim ve araştırma, bölgesel, eyalet ve yerel yönetim.
 • Kargo Taşımacılığı ve Lojistik dahil olmak üzere Hizmet Sektörleri: Mühendislik, inşaat ve operasyonlar, medya, yolcu seyahati ve eğlence, profesyonel hizmetler, spor ve eğlence, telekomünikasyon

SAP Geleceği

2022 yılına kadar SAP, daha fazla müşteriyi buluta ve S/4HANA’ya taşımaya devam etmeye, her ikisini de özellikle yapay zeka, IoT, büyük veri ve gelişmiş analitik gibi en son teknolojileri sunmak için platform olarak kullanmaya odaklandı.

Daha geniş vizyonu ise müşterilerin daha uyarlanabilir, yenilikçi ve nihayetinde başarılı olmak için yapay zekadan, her yerde bulunan ağ iletişiminden ve daha insan merkezli kullanıcı deneyimlerinden yararlanan yeni bir organizasyon türü olan “akıllı işletmeyi” oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here