Easergy P5

Schneider Electric, zorlu enerji gereksinimlerini karşılamak için nesnelerin interneti döneminde (ioT) Gerilim koruma rölesi Easergy P5’i duyurdu. Easergy p5, PowerLogic ana akıllı cihaz yelpazesinin bir parçasıdır.

Easergy P5, kritik varlıkların korunmasını ve kontrolünü sağlamak için tasarlanmıştır. Tek bir cihazda birkaç özelliği bir araya getirir. Şebeke operatörleri, bir cihazda ark-flaş koruması ve tam siber güvenlik, güvenilirlik ve bağlantı özellikleri ile uygulamalar için koruma sağlar.

Nesnelerin İnterneti yani; Internet of Things, akıllara gelebilecek olan her türlü nesnenin internete erişme imkânı bulup, diğer mobil cihazlar ile birlikte etkileşim halinde olması anlamına gelmektedir. Bir nevi; akıllara gelebilecek olan her türlü nesnenin önüne ‘akıllı’ kelimesi koyabilmektir. Bunun en yaygın örnekleri; akıllı telefon, akıllı saatlerdir.

Schneider Electric, Güç Sistemleri Başkan Yardımcısı Simon Mouat ise yaptığı açıklamada şunları dile getiriyor: ‘’Hızlı değişen enerji yönetimi dünyasında, müşteriler yeni teknolojilerin ve yeni standartların yol açtığı zorluklara cevap vermeleri için güvenirlilik, güvenlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik beklemektedir. Easergy P5, bunların bütün hepsini tek bir elektronik koruma rölesi olan elektrik şebekesi operatörleri için atılmış gerçek bir adım olarak sunuyor.’’

Schneider Electric’in İş Geliştirme Müdürü Marcelo Carvalho ise, Electric Electric’in koruma sistemleri ve operatörleri için Easergy p5’in benzersiz bir bağlantı, modülerlik, güvenlik ve eşsiz bir dijital deneyim getirmekte olduğunu dile getirdi. Ve ayrıca Marcelo Carvalho ‘’Yüksek derecede siber denetim ile Easergy P5, en kritik varlıkların elektriksel ve dijital tehditlerden korunmasını sağlıyor’’dedi.

EcoStruxure Asset Advisor (varlık danışmanları) ile eşlendiği zaman şaltın güçlü kestirimci bakımını da sağlıyor. Easergy p5’e bağlı sensörler, termal ve nem bilgisi, şalt sağlığına zararlı olabilecek sorunlu bağlantıları ya da çevresel koşulları tanımlıyor.

Varlık Danışmanı yani Asset Advisor, operatörlerin yalnızca gerektiğinde bakım yapmaları, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaları anlamına gelmektedir. Herhangi bir bakım gerektiği zaman, Easergy P5 tehlikeli koşullara maruz kalmayı en aza indirmek için ark flash korumalı sınıfının en iyisi güvenliği sunmaktadır.

Easergy P5, bağlantılı ürünler, kenar kontrolü ve uygulamalar, analitik ve servisler sağlayan Schneider Electirc’in açık, birlikte çalışabilir sistem mimarisi ve platformu olan EcoStruxure’nin bir parçası olmaktadır.

Bağlı şalt cihazından EcoStruxure Asset Advisor’a her veri baytı, uçtan uca siber güvenlik ile güvence altına alınmakta, siber riskini azaltmakta ve operasyonel güvenliği arttırmaktadır. Ayrıca, EcoStruxure Power Device uygulaması da Schneider Electric’in koruma rölelerini kullanan, devre kesicilerini çalıştırmak için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, cihazların gücünün çalışma süresi ve enerji verimliliği arttırılır, cihazın performansı ile güvenliği korunur ve cihazın güncellenebilir olması sağlanır.

En çok aranan özelliklerin bir araya getirildiği bu cihaz, sahip olduğu dâhili flash koruması ile birlikte en yeni siber güvenlik şansını sağlıyor. Üstelik benzersiz olan endüstri liderliği özelliği ile 10 dakikada geri dönüşüm süresi sayesinde standartların önüne geçiyor.

Easergy P5’in Özellikleri Nelerdir?

Easergy P5, yeni nesil bir koruma rölesi dir ve IoT teknolojilerini temel almıştır. OG koruması için en fazla aranan özellikleri tek bir cihazda bir araya getirmiştir ve sınıfının en iyisi olarak güvenliği ve emniyeti sağlamaktadır. Easergy P5’in özellikleri ise şu şekilde:

 • Daha güvenlidir
 • Daha verimlidir
 • Şebeke koruması ve güvenliği sağlar
 • Dijital ve kapsamlı olan bir set ile günlük rutin işlemleri kolaylaştırır
 • Daha ileri koruma ve bağlanabilirlik sağlar

Easergy P5, daha güvenilirdir çünkü P5’e bağlı olan sensörler varlık danışmanları ile eşleştirildiğinde anahtarlama donanımlarında öngörülü bakımı sağlar. Cihazın nem ve ısı bilgisi, anahtarlama donanımı için risk teşkil edebilecek olan ve sorunlu bağlantılar ile çevresel koşulları belirler.

Easergy P5, daha verimlidir çünkü ark parlaması korumalı olarak sınıfının ve sektörünün en iyisi olan güvenliği sunuyor. P5, bunu yaparken zaman ile maliyetten de tasarrufu sağlıyor çünkü Asset Advisor’ler yalnızca gerektiği zaman bakım yapılmasına olanak sağlıyor.

Easergy P5 şebeke koruması ve güvenliği sağlar çünkü bakım gerektirdiği zamanlar, söz konusu cihazın kolaylıkla değiştirilebilmesini sağlayan eşsiz bir çekmece tasarımlı rölesi bulunmaktadır. Cihazı tekrardan devreye alma süreci, enerjisiz kalınma süresini minimize eder. Böylelikle, kolay entegrasyon ve mühendislik sağlanır. Ayrıca, Easergy P5, tak çalıştır özelliğine sahip olan modüler portları bulunmaktadır. Bu sayede, gelişmiş bağlanabilirlilik ve yedi iletişim protokolü için destek sağlamaktadır.

Easergy P5 dijital kapsamlı olan bir set ile günlük rutin işlemleri kolaylaştırır çünkü çevrimiçi konfigürsyon araçlarına, sanal enjeksiyon testine ve çevrimdışı konfigürasyona sahiptir. Aynı zamanda cihaza yerleşik olan web sunucusu da bulunmaktadır.

Easergy P5 daha ileri koruma ve bağlanabilirlilik sağlar çünkü EcoStruxure’nin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Schneider Electric, Easergy P5 ile birlikte, edge kontrol ve uygulamaları, analitik servis ve bağlantılı ürünler sağlamaktadır. Böylelikle, bağlı anahtarlama donanımından, EcoStruxure Asset Advisor’a doğru giden her bir veri, uçtan uca şifrelenmekte ve siber güvenlik ile güvenlik; güvence altına alınmaktadır. Bu durum siber risklerin azalmasına; operasyonel güvenliğin artmasına olanak tanımaktadır.

Easergy P5 Yararları ve Uygulama Alanları

Easergy P5’in uygulama alanları; Petrol ve Gaz, madencilik sektörü, veri merkezleri, çeşitli elektrik firmaları, havaalanları sistemleri, hastane sistemleri, endüstri yapıları ve kritik yapılardır.

Easergy P5’in yararları ise şunlardır:

 • Elektrik kesintisi riski düşüktür ve ekipman ömrü için maksimum durum izleme sağlanır.
 • EcoStruxure Asset Advisor uygulaması ile birlikte kullanıldığı zaman daha uzun ekipman ömrü sağlar.
 • Yedekleme fonksiyonu sağlar ve 10 dakika kurtarma süresi vardır.
 • IEC 62443 uyumluluğu bulunmaktadır.
 • Aşil sertifikası ile üretilmiştir.
 • Tek bir uygulama ile yakın izleme ve kontrol sağlar.
 • Dâhili ark flash koruması
 • Yedek ehternet
 • MV/ LV dijital olarak, gerçek zamanlı kontrol, ağ analitiği ve yapılan işlemlerin elektrik dağıtım ağlarına entegre edilmesini sağlar.

Easergy P5 aracılığı ile elde edilen veriler, bulut tabanlı olan bir depoda güvenlikli bir şekilde saklanabilir ve kurulum süresince kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Bu işleyişte erişim, basit bir kayıt ile verilir. Aynı zamanda Easergy P5, çeşitli fonksiyonlarda çalıştırılabilmektedir. Bu kapsamda, uzman olmayan kişilerin rahat ve kolay bir şekilde kullanabilmesi için basit tasarlanan Easergy Pro yazılımı bulunmaktadır. Daha gelişmiş ihtiyaçların karşılanması için tasarlanmış olan, daha gelişmiş fonksiyonları da bulunmaktadır. Easergy SmartApp uygulaması da tabletler ve akıllı telefonlarda kullanılır, devre kesicinin önünde durmadan kolay ve güvenli bir şekilde çalışma sağlar. Ve bu uygulama ile Schneider Electric uzmanlarından destek almanın bir yoludur.

Easergy P5, hızlı bir değişim ve ilerleme gösteren enerji dünyasında,  dijitalleştirilmiş olan elektrik dağıtımının temel taşıdır ve bu sektör için ilgi çekici bir adım, çarpıcı bir değişiklik, verimli ve sürdürülebilir bir ilerlemedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here