Scratch Four Arduino ( S4A ) Kurulumu

S4A Hakkında

S4A, Arduino açık kaynaklı donanım ile platformunun basit olarak programlanmasını sağlayan Scratch ile entegre olarak çalışan bir programdır. Arduino’ya bağlı sensörleri ve motorları yönetmek için yeni bloklar sağlar.

Bu projenin temel amacı insanları programlama dünyasının içine almasını hedefliyor. Çünkü kod yazmadan oyun oynar gibi programlama yapabilirsiniz. Amaç, Arduino programcılara komutlar aracılığıyla bir dizi pano ile etkileşim kurmak gibi işlevlere sahip üst düzey bir arayüz ile kod yazmasını sağlamayı hedefliyor.

S4A kulumu için S4A İndir  adresinden dosyayı indirerek başlıyoruz. Yukarıda resimli anlatım olan 6 adımı eksiksiz olarak tamamlıyoruz.

S4A ile çalışmak için nesneleri temel mikro denetleyici işlevleri bunulur. S4A blokları nelerdir bunlardan kısaca bahsedelim. Bunlar: analog yazma, dijital yazma ve okumalar için ve ayrıca daha üst seviye olanlar için blokları da kullanabilirsiniz. Standart ve sürekli rotasyonlu servo motorları yönetmek için bloklar bulabilirsiniz. Bu blokları kullanırken aşağıda belirtmiş olduğum gibi pinleri kullanmalısınız aksi takdirde düzgün olarak çalışmayabilir.

S4A Komut Blokları Bağlantı Pinleri

6 Analog Giriş Pini ( A0 – A1 – A2 – A3 – A4 – A5)

2 Dijital Giriş Pini ( 2 – 3 )

3 Analog Çıkış Pini ( 5 – 6 – 9 )

3 Dijital Çıkış Pini ( 10 – 11 – 13 )

Servo Motor Pini ( 4 – 7 – 8 -12 )

S4A Led Yakma Uygulaması

S4A Led Yakma Uygulaması

Yukarıda gördünüz üzere sizlere basit led yakma uygulamasını S4A üzerinde nasıl çalıştırılacağını göstereceğiz.

S4A üzerinde Hareket, Kontrol, Görünüm, Algılama, Ses, Operatörler, Kalem, Değişkenler ana kategoriler vardır.

Led Yakmak için Tıklandığında bu işlemi yap diyeceğiz. Bunun için Kontrol sekmesinden tıklandığında bloğu seçip çalışma alanına sürüklüyoruz.

Bu işlemi sürekli olarak tekrarlaması gerek. Bunun içinde yine Kontrol sekmesinde sürekli bloğu tıklandığında bloğun altına ekliyoruz.

Hareket sekmesinde dijital … on yazan bloğu sürekli bloğunun altına ekliyoruz. Burada 13 nolu pin seçiyoruz

Kontrol sekmesinde … saniye bekle bloğunu dijital on bloğunun altına ekliyoruz. 1 saniye bekle yapıyoruz. Şimdi buraya kadar sürekli olarak 1 saniye boyunca ışık yanık kalıyor.

Yanıp sönmesi için Hareket sekmesinde dijital 13 off bloğunu 1 saniye bekle bloğunun altına ekliyoruz. Yine 1 saniye bekle bloğunu dijital 13 off bloğunun altına ekliyoruz. Şimdi 1 saniye boyunca açık. 1 saniye boyunca ışık kapalı kalıyor. Bu işlem tıklandığı süre boyunca sürekli olarak tekrarlanıyor.

Sizlere S4A üzerinden kod yazmadan basit olarak led yakma uygulamasını gösterdik Eğer ide programı üzerinde kod yazmaya çalışsaydık 13 satır kod yazmamız gerekiyor. Ama S4a üzerinde 6 kod bloğu ile bunu yapabiliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here