Şeffaf Ekran Teknolojisi TOLED

Son yıllarda, şeffaf ekran (T-OLED)  yeni bir ekran türü ortaya çıktı ancak “şeffaf ekran” tam olarak nedir? İlkesi ve yapısı nedir? Şimdiye kadar birkaç tür şeffaf ekran duyuruldu, bu yüzden en önemli olanlarını tanıtacağım.

“Şeffaf ekran” gördüğümüz kadarıyla pencere camı gibi şeffaf olan ve üzerinde görüntüleri gösterebilen bir teknolojik ekran türüdür.

Şeffaf OLED (T-OLED) ekranının prensibi, cihazın anot ve katot olarak sırasıyla İTO şeffaf elektrot ve metal elektrot sahiptir ve kapatıldıklarında, substratları kadar yüzde 85’e kadar şeffaftır.  Belirli bir gerilim sürücüsü altında, elektronlar ve delikler sırasıyla elektron ve delik taşıma katmanına, elektronlar ve delikler sırasıyla, ışık yayan katmana göç eder ve eksitonlar oluşturmak ve ışık yayan molekülleri uyarmak için ışık yayan katmanla buluşur, ikincisi, ışıma gevşemesinden sonra görünür ışık yayar. Ayrıca cihaz kapatıldığında ekran şeffaf olabilir.

Şeffaf bir T-OLED’in temel yapısı, elektriğin pozitif elektrotuna bağlanan ince, şeffaf, yarı iletken benzeri bir indiyum kalay oksit (ITO) ve bir sandviç yapıya sarılmış başka bir metal katottur. Şeffaf ekranın yapı katmanı şunları içerir: delik taşıma katmanı (HTL), ışık yayan katman (EL) ve elektron taşıma katmanı (ETL).

Güç (doğru akım) uygun bir gerilimle verildiğinde, pozitif elektrot deliği ve negatif elektrot yükü, ışık üretmek için ışık yayan katmanda birleşir. Şeffaf ekran Yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç ana renge sahip ışık yayan LED içerir ve farklı formülasyonlara üretilerek temel renkleri oluşturur.

TOLED‘in özelliği, arka ışık gerektiren TFTLCD’den farklı olarak ışığı kendi kendine yaymasıdır, bu nedenle yüksek görünürlük ve parlaklığa sahip olması, ardından düşük voltaj gereksinimleri ve yüksek güç tasarrufu verimliliği, ayrıca hızlı tepki, hafiflik, ince kalınlık, basit yapı, vb. gelecek yılların en umut verici ürünlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Organik ışık yayan diyotların ışık yayma ilkesi, inorganik ışık yayan diyotlarınkine benzer. Bileşen doğru akımla (DC) ileri doğru eğilimli olduğunda, uygulanan voltaj enerjisi elektronları  ve delikleri  sırasıyla katot ve anottan bileşene yönlendirecektir. İki iletimde buluştuğunda, sözde elektron deliği rekombinasyonunu oluşturur.

Bir kimyasal molekül dış enerji tarafından uyarıldığında, elektron spini ve temel durum elektronu eşleşirse, bu bir singlet durumdur (Singlet) ve salınan ışık sözde floresandır (Floresan); aksi takdirde uyarılırsa Durum elektronlarının ve temel durum elektronlarının dönüşleri çiftli ve paralel değildir, buna üçlü durum (Triplet) denir ve bunun tarafından salınan ışık fosforesans  olarak adlandırılır.

İlginizi Çekebilir: Piksel Nedir?

Şeffaf OLED (TOLED) Ekran Teknolojisinin Özellikleri

Şeffaf ekran teknolojisi, ev eğlencesi, perakende reklamcılık ve aydınlatma için mimari pencereler, ön camlardaki navigasyon / uyarı ekranları ve baş üstü kask yüz camlarına kadar çok çeşitli uygulamaların yolunu açabilir.

  • Şeffaflık: Kapatıldığında% 70 ila% 85 şeffaflık özelliğine sahip olan TOLED pikseller, neredeyse üzerine inşa edildikleri cam veya plastik alt tabaka kadar berraktır.
  • Çift yönlü emisyon: Tipik olarak, TOLED tarafından üretilen ışık her iki yüzeyden de yayılır. İyileştirme filmleri ve diğer optik işlemler, bir yönde diğerinden daha fazla ışığı yönlendirmek için kullanılabilir.
  • Performans: TOLED’ler aynı zamanda mükemmel opto-elektronik performans özellikleri, yani spektral renk yayımı, ışık verimliliği ve kullanım ömrü sunar – alt emisyonlu OLED’ler için olanlarla iyi karşılaştırır.
  • Yığınlama: Bir OLED’i başka bir OLED’in üzerine üretmek, genel kullanım ömrünü iyileştirmek ve ayrıca daha geniş bir çıktı renk spektrumu yelpazesi sağlamak açısından avantajlı olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here