Selenoid Valf Nedir

Elektromekanik vanalar olarak bilinen Selenoid Valfler, endüstriyel otomasyon sistemlerinde sıvı akışını kontrol etmek için kullanılan manyetik bobine sahip elektrik kontrollü bir valftir; genellikle mekanik kontrol ve endüstriyel valflerde kullanılır.

Selenoid valf ne işe yarar: Solenoid valfler akışkanlarda en sık kullanılan kontrol elemanlarıdır. Elektrik enerjisi (AC-DC) ile çalışan selenoid valfler, su, gaz, hava, buhar ve yağ gibi akışkanların kapatılmasından veya açılmasından sorumlu elektromekanik vanalardır. Hassas akış regülasyonunun gerekli olduğu uygulamalarda sıvıları kademeli olarak açmak veya kapatmak için Selenoid valfler kullanılmaz.

Bu tip valf, basit, termostatik, şamandıra, düşük basınç, yüksek basınç, veya bir elektrik devresini açan veya kapatan herhangi bir cihaz tarafından uzaktan kontrol edilebilir.

 Selenoid Valfler Nasıl Çalışır?

Solenoid valfler, bobine uygulanan elektrik akımının etkisi altında çok hızlı bir şekilde açılan veya kapanan anlık hareket tipindedir.  Valf, merkezinde hareketli bir ferromanyetik çekirdeğe (piston) sahip bir elektrikli bobin olan bir solenoide sahiptir. Enerjisiz konumunda, piston valfin içindeki küçük bir deliği kapatır. Bobin içinden geçen elektrik akımı, manyetik bir alan oluşturur. Manyetik alan, deliği açan piston üzerine yukarıya doğru bir kuvvet uygular. Solenoid valfleri açmak ve kapatmak için kullanılan temel prensip budur.

Selenoid Valf çalışması

Selenoid Valf Çeşitleri Nelerdir?

Uygulamalarına, yapılarına ve şekline göre bölünebilen çok çeşitli solenoid valf türleri vardır.

Doğrudan Etkili Solenoid Valfi

Doğrudan etkili solenoid, düşük kapasiteli ve küçük portlu vanalarda kullanılır. En basit çalışma prensibine sahiptirler: Solenoid valf enerjisiz durumda, yay kuvveti pistonu deliği kapatacak şekilde yatağa bastırır. Valfin bobini enerjilendiğinde yada valf açıldığında, bobin dış basınca dayanmadan şaftı ve valf yuvasını kaldırarak manyetik olarak doğrudan hareket eder ve valf açılır. Basitçe açıklamak gerekirse: Bobine enerji verildiğinde valf açılır ve sıvı geçer. Bobin kapatıldığında, valf kapanır ve sıvı geçemez. Doğrudan etkili solenoid valfler iki türe ayrılır: normalde açık ve normalde kapalı

Pilot Solenoid Valfi

Bu valf, menfezli bir pilot ve ana valf yatakları ve sınırlama deliği olan bir ana valf diyaframı içerir.  Elektromanyetik kuvvet pilot deliği açar, üst haznedeki basınç hızla düşer ve kapanma parçasının etrafında yüksek basınç farkı oluşur Sıvı basıncı, kapanma parçasını yukarı doğru hareket etmeye iter ve vana açılır; güç kapalıyken yay kuvveti pilotu kontrol eder. Delik kapanır ve giriş basıncı, valf kapatma elemanı etrafında düşük ve yüksek bir basınç farkı oluşturmak için baypas deliğinden hızlı bir şekilde geçer, akışkan basıncı valfi kapatmak için kapatma elemanını aşağı doğru iter.

Üç Yollu Solenoid Valfi

Tek etkili aktüatörleri çalıştırmak için kullanılır ve birinci bağlantı noktası vana girişi, bağlantı noktası iki çıkış ve bağlantı noktası üç çıkış ile egzoz olmak üzere üç bağlantı noktası ile birlikte gelir. Genellikle bir kontrol vanasının diyaframının operatörü alternatif ve kapsamlı basınç uyguladığında kullanılır ve fonksiyonları, solenoide enerji verilir.

Dört Yollu Solenoid Valfi

Ters çevirme valfleri olarak da bilinirler. Kullanımı neredeyse sadece ısı pompalarında, ihtiyaca bağlı olarak soğutma veya ısıtma döngüsünü seçmek için kullanılır. Bu vanaların üç çıkışı ve bir ortak girişi vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here