SEM-SAFE Yüksek Basınçlı Su Sisi Sistemi

Yüzyıllar boyunca su, ateşi soğutarak yangınları söndürmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Yangına birçok şey sebep olabilir, bunlardan biri de elektriğin neden olduğu yangınlardır. Elektrik yangınlarının sebebi nedir? Bilmeniz gerekenleri yazımızda anlatmıştık.

Yangını söndürmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Danfoss firmasının geliştirmiş olduğu SEM-SAFE su sisi yangın söndürme sistemi,  geleneksel su söndürme sistemlerinden oldukça farklıdır. Sprink yöntemi ile suyun buhara dönüştürmenin etkisi yedi kata kadar daha yüksektir. Bir yangının hayatta kalabilmesi için üç unsurun varlığına ihtiyacı vardır; oksijen, ısı ve yanıcı madde. Bu unsurlardan herhangi birinin çıkarılması yangını söndürür.

Yüksek basınçlı su sisi sistemi daha da ileri gider: yangına neden olan üç unsurdan, ikisine yani oksijen ve ısıya saldırır. Bu yöntem, su sisinin; gaz ve geleneksel sprinkler sistemlerinin bastırma etkisini birleştirdiği anlamına gelir. Oksijen benzeri gaz sistemini ortadan kaldırmanın yanı sıra, aynı anda yangını geleneksel sprink yöntemi gibi soğutur.

SEM-SAFE Su Sisi Yangın Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

SEM-SAFE su sisi sistemi, benzersiz bir yangın söndürme sistemidir. Suyu nozullardan yüksek basınçta zorlayarak son derece ince bir sis oluşur.

Su, bir pompa ünitesi aracılığıyla sağlanır. SEM-SAFE pompa ünitesi, tüm su sisi uygulamalarını besleyebilir. Bu uygulama oldukça yararlıdır çünkü tüm uygulamalar için yalnızca bir üniteye ihtiyacınız vardır ve gerekirse daha fazla bölüm ve uygulama eklemek kolaydır. Ayrıca sadece bir ünitenin servisi daha kolay ve daha az maliyetlidir.

 1. SEM-SAFE  Kapalı Nozullu Su Sisi Sistemi

Bekleme durumunda, sistem boru basıncı yaklaşık 12 barlık bir kuvvete sahiptir. Sıcaklık örneğin 57 °C’yi aştığında, meme kafalarına monte edilen ısıya duyarlı cam ampuller erir. Bu noktada, yüksek basınç pompası otomatik olarak devreye girer ve su, ince bir sis oluşturmak için yüksek basınçta (nozül tipine bağlı olarak 60 veya 100 bar) nozullardan geçirilir. Yalnızca erimiş ampullere sahip nozullar etkinleştirilir. Bu, yalnızca ısıdan etkilenen alanın aktif olarak püskürtüleceği anlamına gelir.

 1. SEM-SAFE Açık Nozullu Su Sisi Sistemi

Bekleme durumunda, sistemde kuru boru vardır. Bu sistem, tipe ve uygulamaya bağlı olarak ister manuel olarak ister sensörlerde; ısı, duman veya alev algıladığında devreye girer. Nozullar bölümler halinde gruplandırılmıştır ve aktif olan bölümdeki tüm nozullar serbest bırakılacaktır.

 1. SEM-SAFE  Su Sisi Sistemi Çalışır Durumda

Çalışma sırasında, yüksek basınç pompası, ünite üzerindeki tanktan (basınçsız paslanmaz çelik bir tank) su çeker ve bunu bir çek valf vasıtasıyla yüksek basınç manifolduna zorlar. Buradan bölüm vanası ile ilgili bölüme/bölümlere dağıtılır. Bir basınç tahliye valfi, pompa basıncını kontrol eder ve tam pompa kapasitesini ünite üzerindeki tanka geri döndürmek için tasarlanmıştır.

SEM-SAFE Yüksek Basınçlı Su Sisi Sisteminin Faydaları

Hızlı Yangın Söndürme

 • Su sisi hem yangını soğutur hem de oksijeni uzaklaştırdığı için daha hızlı yangınla mücadele sağlar.
 • Su sisinin soğutma etkisinden dolayı yeniden tutuşması önlenir.
 • SEM-SAFE  su sisi sistemi, yangından hemen sonra yeniden kullanıma hazırdır.

Daha Az Zarar

 • Yüksek basınçlı su sisi sisteminin düşük su tüketimi sayesinde su sarfiyatı minimumda tutulur.
 • SEM-SAFE sistemi anında devreye alınabilir, bu sayede yangın daha az hasarla sonuçlanır.
 • Yalnızca saf su kullanan SEM-SAFE su sisi sistemi, ekipman ve insan yaşamının mümkün olan en iyi şekilde korunmasını sağlar.

Azaltılmış Duruş Süresi

 • Azaltılmış hasar miktarı, genellikle daha az arıza süresi anlamına gelir ve bu da çok daha düşük maliyetlerle sonuçlanır.
 • Silindirleri doldurmaya gerek yoktur, böylece pahalı yeniden doldurma süresinden ve genel maliyetlerden tasarruf edilir.

Ekstra Kuruluma Gerek Yok

 • Pompa ünitesi az yer kaplar, özel odaya veya güvenli saklamaya ihtiyaç duymaz.
 • Küçük boru boyutları ve düşük sistem ağırlığı sayesinde kolay ve hızlı kurulum mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here