Sensör Füzyonu nedir

Sensör Füzyonu nedir? Sensör füzyonu birden fazla sensörden gelen analog ve dijital verilerin doğru bir şekilde birleştirilmesiyle oluşur. Bu verileri doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Yazılımda tüm analizler yapıldığı için sadece standart sensör teknolojilerini kullanarak parçaların toplamını etkili bir şekilde yapıyor. Bu elde edilen veriler algoritma, filtre ve yapay zekâ ile değerlendiriliyor. Robotik, internet, tıp ve navigasyon  alanlarında kullanılmaktadır.

 Sensör Füzyonu Kullanım Alanları

Bağıl nemi hesaplamak için bir nem sensöründen verileri bir sıcaklık sensörü ile birleştirmektir.  Havada mevcut olan su buharı miktarı, aynı sıcaklıkta doygunluk için gereken miktarın yüzdesi olarak ifade edilir. Bağıl nem, ısıtma, havalandırma kaplama endüstrilerinde bağıl nem de önemlidir. Klima (HVAC) sistemlerinin yanı sıra metroloji ekipmanlarında önemli bir parametredir.

Jiroskoplar; Bu sistemin üç boyutlu uzayda yönelimini belirlemektir. Sistemin açısal hızlarını her üç boyutta ölçmek için bir jiroskop kullanılabilir. Daha sonra her eksenin sonucu bir pozisyon almak için matematiksel olarak bütünleşmiş edilebilir, ancak bugünün teknolojisiyle bile bu veriler her zaman çok doğru değildir. Jiroskoplar, sensör sabitken bile sıfır olmayan bir okuma üreten önyargı hatasına eğilimlidir ve bu hata sıcaklık ve sensörün yaşına göre değişiyor.

Otomotiv; Bir dizi farklı sensör kullanarak patinajı tespit eden elektronik denge kontrolü gibi uygulamalar için kullanılabilir. Veriler, sürücünün gitmek istediği yönü belirleyen bir direksiyon simidi açı sensörü, yalpalama oranını ve muhtemelen dönüş hızını ölçmek için bir jiroskop, doğrusal hızlanmayı ölçmek için bir ivmeölçer ve hızdaki değişiklikleri algılayan bir tekerlek hız sensörü içeren sensörlerden girilir.  Bu veriler bir kontrol algoritmasına ulaşır ve sonuç bir patinaj gösteriyorsa, güvenlik için tek tek tekerleklerin frenlenmesi gibi bir müdahale uygulanabilir.

Sağlık ve tıp; İvmeölçerlerden ve jiroskoplardan sensör füzyonunun heyecan verici yeni sistemleri sağladığı bir başka alandır. MEMS sensör cihazlarının ve mikro denetleyicilerin minyatürleştirilmesi ve güç tüketimindeki gelişmeler, çeşitli tıbbi ortamlarda kullanılabilen giyilebilir sensör sistemlerini mümkün kılmaktadır.

Bu verilerin bulutta yüklenmesi ve analiz edilmesi, verilere doktorlar tarafından her zaman erişilebileceği ve incelenebileceği anlamına gelir.

 • Kas gevşemesi (MR) – basınç sensörü ile
 • Kalp atış hızı değişkenliği (HRV) – bir çip üzerindeki iki elektrotlu EKG ile
 • Ter (S) – kapasitif bir sensör aracılığıyla
 • Tutum (A) – bir kişinin gevşeme durumunu izleyen bir ivmeölçer aracılığıyla (sarsıntılı hareketler ve sabit eller)
 • Kas kasılması (MC) – bir basınç sensörü aracılığıyla

Tüm Iot Kullanım Örnekleri

 • Uzak ağ / bulut tabanlı katıştırılmış işleme yeteneği (uzaktan katıştırılmış işlem düğümleri)
 • Sinyal yolu boyunca tam güvenlik
 • Algılama ve veri toplama özelliği (algılama düğümleri)
 • Yerel katıştırılmış işleme yeteneği katmanları (yerel katıştırılmış işleme düğümleri)
 • Kablolu ve / veya kablosuz iletişim özelliği (bağlantı düğümleri)
 • Görevleri otomatikleştiren ve yeni hizmet sınıflarını etkinleştiren yazılım

Sensör Füzyonu Sonuç

Dijital sinyal işleme gibi diğer teknoloji ilerlemelerini kullanarak, bir sistem yanıtının gerçek zamanlı olarak sağlanabilmesi için büyük miktarlarda veri artık çok hızlı bir şekilde birleştirilebilirken, kablosuz internet erişimi sensör sistemlerine buluttaki büyük bilgiye işlem gücüne erişimi sağlar. Görsel sistemlerden ve diğer duyusal girdilerden birleştirmek için bir işlemci olarak kullanan sensör füzyonu donanımında, insan vücudunda nihai olanı elektronik olarak taklit etmesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here