sensör çeşitleri

Sensör, fiziksel ortamda  (örneğin: sıcaklık, kan basıncı, nem, hız, vb.) algıladıkları olayları sonucunda elektriksel olarak geri dönüş veren elektronik malzemedir. Sensörler kullanım amaçlarına göre günümüzde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır. Dijital ve Anolog olmak üzere 2 çeşit sinyal çıkışı veren sensör vardır.

Sensörler uygulama ve çalışma ortamlarına göre farklılık göstermektedir. Piyasada birçok markada ve özeliklerde sensör bulmamız mümkündür.  Yukarıda bahsettiğim Dijital ve Anolog sinyallerden biraz bahsetmek isterim.

Dijital sinyal, zamana göre değişiklik göstermemektedir. 1 ve 0 değerlerinden oluşur. Örnek vermek gerekirse hareket sensörü çıkış gerilimi 24 vdc olarak düşünelim bu sensör hareket algıladığı zaman çıkış sinyali olarak  24 vdc gerilim vermektedir.  Yani 1 değerindedir. Hareket yok ise sensör çıkış vermeyeceğinden dolayı çıkış sinyalimiz bu sefer ise 0 olarak tanımlayabiliriz.

analog ve dijital sinyal

Zamana göre sürekli değişiklik gösteren sinyallere Analog sinyal denir. Analog  sinyaller dönüştürücüler yardımı ile dijital sinyallere çevrilebilir. Örnek vermek gerekirsek mesafe algılayıcı (cm) bir sensör karşısındaki cismin uzaklığını ölçerek sensör, cismin arasındaki mesafe aralığına karşı çıkış sinyali olarak analog sinyal üretmektedir. Bu sensör 4-20 mA aralığında çıkış versin eğer malzeme maksimum uzaklıkta ise bize gelen sinyal 4mA dir. Eğer malzeme sensöre en yakın mesafede ise bize 20 mA vermektedir.

Otomasyon sistemlerinde kullanılan sensörler, endüstriyel tip sensörler olarak nitelendirilir. Endüstiryel sensörler ağır kullanım şartlarına göre imal edildiklerinden dolayı daha dayanıklıdır.  Bu dayanıklık ortamın tozlu, ıslak, açık alan ve sıcak ortamlarda diğer sensörlere göre daha dayanıklıdır.

Sensör Çeşitlerinin  Kullanım Alanları

Sensör çeşitlerini kullanım alanlarına göre gündelik hayatımızda elektrik ve elektronik cihazlarda kullanmaktayız. Basit bir örnek vermek gerekirsek sensörlü lamba olarak tabir ettiğimiz merdiven aralarında kullandığımız lambalardır. Sensörlü tavan armatürü ihtiyacınız durumunda www.3faz.com/sensorlu-tavan-armaturu          sitesinden temin edebilirsiniz.

Gaz sensörü:

gaz sensörü

Bir gaz sensörü veya detektörü belirli bir ortamda   gaz kaçağını  belirler. Mutfak ve gaz kaçağının olabilme ihtimali olan her yerde kullanabiliriz.

Renk sensörü:

renk sensoru

Bir renk sensörü, bir vericiden ışık yayan ve daha sonra bir alıcı ile algılama nesnesinden geri yansıyan ışığı algılayan bir tür “fotoelektrik sensör” dür.
Bir renk sensörü, sırasıyla kırmızı, mavi ve yeşil için alınan ışık yoğunluğunu algılayarak hedef nesnenin rengini belirlemeyi mümkün kılar.

İki çeşit renk sensörü vardır. Biri nesneyi geniş dalga boyu ışığıyla aydınlatır ve alıcıdaki üç renk türünü ayırt eder. Diğer tür, nesneyi üç tür ışıkla (kırmızı, mavi ve yeşil) bağımsız olarak aydınlatır.

Her iki senaryoda da alınan kırmızı, mavi ve yeşil ışık yoğunluğu algılanır ve alınan ışığın oranı hesaplanır. Kırmızı bir nesnede kırmızı, mavi ve yeşil dalga boylarını içeren ışık gösteriliyorsa, yalnızca kırmızı ışık yansıtılır.

Görüntü sensörü: Optik bir görüntü alma ve sonra bu görüntüyü elektrik sinyaline dönüştürme yeteneğine sahiptir. Bunları bugün pek çok cihazda bulacaksınız, ancak en tanıdık olacağınız dijital kameralar.

Kızılötesi algılama Sensörü (IR Sensörü):

Kızılötesi algılama Sensörü (IR Sensörü)

Nesne ve yakınlık  algılama gibi çeşitli uygulamalarda kullanılan ışık bazlı sensörler dir. Renk tahmin etme, cisim algılama, uzaklık ölçümü ve robotik uygulamalarda kullanılmaktadır.

Basınç sensörü:

basınç sensörü

Basınç değişimine bağlı olarak değişen analog elektrik sinyallerine dönüştüren bir cihazdır. Fabrikalarda gaz ve sıvı bansıncı, biyomedikal cihazlar, cep telefonu ve elektronik terazilerde yük ölçümünde kullanılır.

Fotoelektrik sensör: Işık ve alıcının, ışık yayan kaynak kullanarak ve bu yaydığı ışığı algılayan elektronik devre elemanıdır. Işık kaynağı ile alıcının arasındaki ışık engellendiği anda sensör çıkış verir. Otomatik kapı, otomotiv endüstrisi, makine sektörü , depolama ve konveyör sistemlerine ve paketleme uygulamalarında kullanılır.

Nem sensörü: Bu tip sensörlerin bir diğer adı  higrometre dir. Belirli bir alanda ve havadaki net nemi ve nem oranını ölçen alettir. Bağıl nemi hissedebiliyor ve ölçebiliyorlar. Bunları genellikle evde bulunan HVAC (klima) sistemlerinde, seralarda  ve hayvan sürüsünün bulunan ortamlarda nemi belirleyebilirsiniz.

Titreşim sensörü:

titreşim sensörü

Titreşim sensörüne piezoelektrik sensör de denir . Bu sensörler, çeşitli işlemleri ölçmek için kullanılan esnek cihazlardır. Bu sensör, elektrik yüküne geçerek hızlanma, basınç, sıcaklık, kuvvet veya zorlanma içindeki değişiklikleri ölçerken piezoelektrik etkileri kullanır . En yaygın olarak araç alarm ve güvenlik sistemlerinde görebiliriz.

Hareket Sensörü

algılama özelliklerine aktif sensörler ve pasif sensör olmak üzere  iki çeşit hareket sensörü vardır. Aktif hareket sensörleri ultrasonik ses dalgaları gönderirken, pasif sensörler kızılötesi enerjiyi algılar. Hareket sensörlerinin çeşit ve modellerini www.3faz.com/hareket-sensorleri sitesinden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

  • Pasif harekt sensörleri (PIR) : Pasif hareket algılama sensörleri Dual Passive Infrared Dedector (kızıl ötesi dedektör) ışınlarını bulunduğu ortama kızıl ötesi ışınlarını yayarak üzerinde bulunduğu Fresnel Lens sayesinde kızıl ötesi dedektör (PIR) çevresindeki vücud sıcaklık radyasyonunu algılayarak hareketi tespit eder ve  sensörde bağlı bulunan lambayı çalıştırmak için çıkış verir.
  • Aktif hareket sensörleri: Hareket sensörü (veya hareket dedektörü), hareketi algılamak ve ölçmek için tasarlanmış bir elektronik cihazdır. Piyasada radar tabanlı hareket dedektörleri olarak da adlandırılır ve ultrasonik ses dalgaları göndererek istediğiniz alanı aktif bir şekilde sürekli tarayarak ulaştığı noktada ya emilir ya da bir yankı oluşturur. Nesneye ulaşan dalgalar sonraki karşılaştırmalar için hassas şekilde hesaplanır. Bulunduğu alanda hareketli nesne ya da insanı fark ettiği durumda dalgaların frekansı sensöre yansıtılır ve alandaki nesnenin hareketini algılamak için sensör çıkış verir.

Hareket sensörleri öncelikle ev ve iş güvenliği sistemlerinde kullanılır, ancak telefonlarda, kağıt havlu dağıtıcılarında, oyun konsollarında ve sanal gerçeklik sistemlerinde de bulunabilirler. Sıva altı 360° hareket sensörünü  3faz.com/nade-10362-360-tavan-tipi-hareket-sensoru-sivaalti sitesinden satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here