Seri port sunucusu, RS-232/485/422 seri portlarını bir TCP/IP protokolü ağ arayüzüne dönüştürebilen ve RS-232/arasında iki yönlü şeffaf veri iletimini gerçekleştirebilen seri porta ağ işlevi sağlar. RS 485/422 seri bağlantı noktası ve TCP/IP protokolü ağ arabirimi veya MODBUS protokolü iki yönlü iletimi destekler. Seri cihazın hemen TCP/IP ağ arayüzü işlevine sahip olmasını, veri iletişimi için ağa bağlanmasını ve seri cihazın iletişim mesafesini uzatmasını sağlar.

Ağ üzerinden IOT cihazlara uzaktan kontrol etmeniz gerektiğinde, seri Ethernet dönüştürücü/seri sunucu çok kullanışlı bir cihazdır. Örneğin, evinize uzak bir yerden alarm sisteminize internet üzerinden uzaktan erişebilir veya iklim kontrol sistemleri gibi seri cihazların ağda kullanılmasına izin vermektir. Bu, herhangi bir seri cihazın ağa bağlanmasına ve İnternet dahil her yerden erişmesine izin verir.

Otomasyon alanında seri portlu cihaz sunucuları, cihazların ağ oluşturma yeteneklerine sahip olmasını sağlayarak; RS-232/422/485 cihazlarının hemen ağa bağlanmasına izin verir. Ekipmanı kontrol etmek ve yönetmek için; seri port köprüsünü Ethernet’e bağlamak için tasarlanmıştır ve TCP/IP tabanlı seri veri akışı iletimini kullanır.

Seri cihaz ağ sunucusu, seri portlar ve ağ cihazları arasında veri iletimini kolaylaştıran CPU, gerçek zamanlı işletim sistemi ve TCP/IP protokolüne sahip bir mikro bilgisayar gibidir. Dünyanın herhangi bir yerindeki ağ üzerinden uzaktaki cihazlara erişmek, bunları yönetmek ve yapılandırmak için bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Seri port sunucusu için iki anahtar sözcük, seri bağlantı noktası ve ağdır. Ağlar intranet ve extranet olmak üzere ikiye ayrılır. İntranet genellikle Ethernet’i, extranet ise İnterneti ifade eder. Küresel ölçekte iletişim için etkili bir araçtır. Ağın popülaritesinden önce, cihaz ve bilgisayar arasındaki veri alışverişi genellikle basit RS232 ile sağlanıyordu; uzun mesafeli iletim gerekiyorsa RS485 (1000 metreden uzun) da kullanılabiliyordu.

Ağın ve modern bilgi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, seri port sunucusu kullanımı gereksinimler oluştu.

  • Bazı cihazların uygulamalar ile uzaktan izlenmesini gerekir.
  • Bilgisayar odası izleme, self servis bankacılık sistemi iletişimi, ofis binası otomatik kontrol sistemi vb. gibi uygulamalarda, mevcut ağ tesislerinin ekipman iletişimini gerçekleştirmek için kullanılıp kullanılamayacağına bakılmaksızın zaten eksiksiz bir ağ kablolaması vardır.
  • RS232 arayüzü için, PC’nin bir seri portu sadece bir seri cihaza bağlanabilir. Birden fazla cihazın bağlanması gerekiyorsa, orijinal seri port çözümünün genişletilmesi kolay olmayacaktır, ancak ağda bu sorun yoktur.

Yukarı nedenlerden dolayı cihazın ağa bağlı olması gerekir. Ancak binlerce seri cihaz olduğunu düşünürsek, bunların bir kerede toplu dönüşümü mümkün olmamaktadır. Bu yüzden geçici bir çözüm olarak seri portu ağ portuna çeviren, seri ağ sunucusu ortaya çıktı.

Seri Port Sunucu Türleri Nelerdir?

Ethernet seri port sunucusu genellikle 1, 2, 4 veya 8 seri porttan oluşur, bu portlar RS232, RS485 veya RS422 portları veya bunların kombinasyonu olabilir. Bir ve iki portlu dönüştürücüler en popüler olanlarıdır.

Tipik cihaz sunucuları genellikle endüstriyel ortamlarda kullanılır, ancak birçok cihaz sunucusu, birçok elektronik cihazı kontrol etmek için ofis ve tüketici uygulamalarında da kullanılır. Genellikle, bir makineyi veya cihazı bir bilgisayara bağlamak için kullanılır, böylece izlenebilir ve hatta uzaktan kontrol edilebilir.

8 portlu RS-232 422 485 seri cihaz sunucuları
8 portlu RS-232 422 485 seri port sunucu

Çoğu seri bağlantı noktası sunucusu, bilgisayarda sanal COM bağlantı noktaları oluşturmak için kullanılan sanal COM bağlantı noktası yeniden yönlendirici yazılımıyla birlikte gelir. Ardından, bu COM bağlantı noktasını, bilgisayarınızdaki normal bir yerleşik COM bağlantı noktası gibi kullanabilirsiniz. Yönlendirici yazılımı genellikle aygıt sunucusunun parametrelerini yapılandırmanıza da izin verir. Ayrıca, parametreleri yapılandırmak için bir web tarayıcısı veya Telnet bağlantısı kullanabilirsiniz.

Seri Port Sunucusu Ne İşe Yarar?

Tahmin edebileceğiniz gibi, ağ üzerinden seri cihazları uzaktan kontrol etmeniz veya iletişim kurmanız gerekiyorsa, seri Ethernet dönüştürücü/seri sunucu kullanışlı bir cihazdır. Örneğin bir tatile gittiğinizde, kumsalda güneşlenirken alarmınızın seri arayüzlü olması ve internet bağlı olması kaydıyla akıllı ev alarm sisteminize internet üzerinden uzaktan erişebilir ve yeniden programlayabilirsiniz.

Seri port sunucusunun rolünü daha iyi anlayabilmek için bir başka örnek verecek olursak; ofiste otururken, fabrikanın diğer ucundaki bir makineyi, yerel LAN ağı üzerinden bağlamanız ve yapılandırmanız gerektiğidir. Bu, seri sunucuyu Ethernet ile kullanmanın en büyük avantajlarından biridir, çünkü makineyi bilgisayar üzerinden yeniden yapılandırmak için; yeni bir kablo takmanız ve fabrikanın diğer ucuna kadar gitmeniz gerekmez.

Seri port sunucusu, seri sunucu, seri portlu cihaz sunucu gibi farklı isimlerle tanıtımına rastlayabileceğimiz bu sunucu türü, uzaktaki cihazlardan veri elde etmek için oldukça faydalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here