Şerit LED Nedir

LED şerit ışıklar şu anda çoğu durumda en popüler ve çekici dekorasyon parçalarından biridir. Şerit LED ışıklar birçok farklı boyut, renk ve uzunluklarda satıldığı için, ihtiyacınız için mükemmel şerit LED çeşitleri elde etmek mümkündür.  Ayrıca, ışık düz bir yüzeyden yansıtıldığında harika bir aydınlatma ve aydınlatma efekti oluşturmak için LED şerit ışıkları, bu da onu dekoratif uygulama için mükemmel bir seçim haline getirir.

LED şerit ışıkların kullanımı çok kolaydır ve herhangi bir profesyonel yardıma ihtiyaç duymadan yapılabilir. Bu yazımızda şerit LED ışıklar nasıl takılır? En iyi şerit LED çeşitleri nelerdir? Birlikte inceleyeceğiz.

Şerit LED Işıklarına Güç Verme

Yalnızca bir LED şerit makarası satın aldıysanız, kutuda uygun kablolama sistemi gelmemiş olabilir, bu yüzden kendiniz yapmanız gerekir. Bazı temel kablolar ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Şerit LED ışıklarına güç sağlamak için şu adımları izlemeniz yeterlidir.

 • Her şeyden önce, LED şerit ışık makarası da dahil olmak üzere pakette bulunan tüm bileşenleri dikkatlice açın.
 • Ardından, LED şeridi konektöre bağlamanız gerekecektir. Burada, konektörün içinde kırmızı ve siyah bir kablo bulacaksınız.
 • Kırmızı kabloyu LED şeridin “+” terminaline, siyah kabloyu “-” terminaline bağlayın.
 • Kablolar düzgün bir şekilde bağlandıktan sonra, bağlantıyı sabitlemek için konektörün arka tarafını içeri doğru itmeniz yeterlidir.
 • LED şerit ışığına güç sağlamak için konektörün diğer tarafının uygun bir sürücüye bağlanması gerekir.

LED şerit ışığına güç sağlamak

Birden Çok Şerit LED Işığının Bağlanması

Çoğu durumda, daha geniş bir alanı kaplamak için uzun bir LED ışık şeridine ihtiyacınız olacaktır. Bir duvarın veya büyük bir masanın çevresini kaplamak istiyorsanız, onu düzgün bir şekilde kaplayacak kadar uzun tek bir LED şeridi bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birden fazla LED şeridi bağlamanız gerekecektir. Bunları tek bir güç kaynağına bağlamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 • Tek bir güç adaptörü, aynı anda iki veya daha fazla LED ışık şeridine güç sağlaAncak birden fazla şerit LED ışığını tek bir adaptöre bağlayabilmek için önce iki yönlü bir güç ayırıcıya ihtiyacınız olacak.
 • Elinize uygun bir güç ayırıcıyı aldığınızda, ışık şeridi watt değerinin adaptörün toplam çıkış kapasitesini aşmadığından emin olun.
 • Adaptör ve ayırıcının uyumluluğundan emin olduktan sonra, LED şeritlerini ayırıcıya bağlamanız yeterlidir.
 • Ayırıcının tek ucunu doğrudan AC duvar prizine takılabilen güç adaptörüne bağlayıp, işlemleri tamamlayabilirsiniz.

birden fazla LED şeridi bağlama

Şerit LED Işıklar Nasıl Kurulur?

LED şerit ışıklar, diğer aydınlatma ekipmanlarına kıyasla tasarım olarak çok kompakt ve doğrusaldır. Bir LED şerit ışığını herhangi bir düz yüzeye ve herhangi bir yön kısıtlaması olmaksızın kolayca kurabilirsiniz.

Şerit LED ışıklar oldukça hafiftir, bu yüzden yapıştırdığınız herhangi bir yüzeyden düşmesi kaygınız olmasın. LED ışık şeritlerini bir TV arkasına, açılır tavan boşluğunun altına veya mutfak tezgahının üstündeki müsait bir alana yerleştirebilirsiniz.

Çoğu LED şerit ışığı, arkasında koruyucu bir filmle kaplanmış önceden uygulanmış yapıştırıcı ile gelir. Sadece üst filmi şeritten çekip, doğrudan yapıştırabilirsiniz. Alternatif olarak, LED ışık şeridinin arka tarafında sağlam bir tutuş sağlamak için 3M çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, şerit üzerinde bulunan birkaç LED ışığını kaplayarak aydınlatma etkisini bozabileceğinden, LED şerit ışığının ön kısmını bantla kapatmamalısınız.

Şerit LED Kesmek Mümkün Mü?

Gereksiniminize kıyasla çok daha uzun bir LED ışık şeridi satın aldıysanız ve şeridin tamamına sığdıramadıysanız, belirli bir uzunlukta kesmeniz gerekecektir. Bir LED şerit ışığını kesmek çok kolaydır. Bu nedenle, şerit üzerindeki LED‘lere yanlışlıkla zarar vermemek için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

LED şerit ışıklarını dikkatle incelerseniz, şerit üzerinde özel kesme işaretleri bulacaksınız. Genellikle, bir şerit üzerindeki her 3 veya 6 LED ışığından sonra bu işaretleri bulacaksınız. LED şeridi kestikten sonra, şeridi aynı veya farklı güç kaynağına yeniden bağlamanıza izin verecek bölümün her iki ucunda açıkta kalan bakır pedler bulacaksınız. LED ışık şeridini parçalara ayırmak, ışıkları açılı olarak yerleştirmenize veya duvarlarda veya tavanda keskin dönüşlere izin vermenize de olanak tanır.

LED şerit ışığını kesmek

Şerit LED Çeşitleri

Şerit LED ışıkları, bu günlerde ev aydınlatmaları için oldukça popüler bir hâl aldı, bunun nedeni daha parlak, enerji tasarruflu, uzun ömürlü ve kurulumunun kolay olması.  Kompakt bir pakette, esnek, dayanıklı ve darbeye dayanıklı olarak gelirler, bu da onu hem konut hem de ticari aydınlatma uygulamaları için uygun fiyatlı bir seçenek haline getirir.

Karar vermekte güçlü çekenler için en iyi şerit LED çeşitlerinden bazılarını inceleyelim.

 1. Daybetter 10m LED Şerit Işıklar 

Listemizde 10 metre uzunluğa sahip, uzaktan kumandalı 5050 RGB şerit ışığı olan DayBetter LED ışıklar var. Kendin yap iç dekorasyonu için inanılmaz olan bu ışıklar gerçekten evinizin en iyi görünümünü ortaya çıkarır ve kurulumu da çok kolaydır.

Daybetter

 

Bu şerit LED çeşidinin artıları;

 • Arkasında güçlü bir kendinden yapışkanlıdır. Bununla, bu ışıklar bir duvara kolayca yapışabilir.
 • Işıklar dahili paralel bağlantılıdır ve seri değildir, bu nedenle tek bir ünite arızalanırsa tüm hattı etkilemez.
 • Uzaktan kumanda ile de kontrol edilebilir ve değiştirilebilir. IR uzaktan kumanda, ışıkları kısmanıza, açmanıza ve farklı aydınlatma modlarına ayarlamanıza izin verir.

Tek eksi yönü olarak ise; bazen tek ışıkların titremeye neden olmasını gösterebiliriz.

 1. Minger LED Şerit Işıklar

Listemizin ikinci sırasında 5050 çip tabanlı, RGB ışıkları bulunan Minger LED şerit ışıkları geliyor. Genelde 5 metre uzunluk ile gelen bu ürünün renkleri değişebildiği gibi farklı modları ile titreme özelliği vardır.

Minger LED Şerit

 

Bu şerit LED çeşidinin artıları;

 • Toplam 16 renk değiştirme seçeneği ile renk değiştiren RGB LED şerit
 • Kızılötesi Uzaktan kumanda, size çok çeşitli mod seçimlerini değiştirme yeteneği verir
 • Üstün ve güvenli malzemeden üretilen hat, PCB kartı üzerinde çift kat bakır ile birlikte gelir. Bu, aydınlatmada eşit bir renk hissi verir ve ayrıca aşırı şarjı önler ve kısa devre koruması da sağlar.
 • IR Remote ayrıca önceki ayarları hatırlayacak ve buna göre hareket edecek bir hafıza fonksiyonuna sahiptir.

Tek eksisinin ise; yapıştırıcısının çok güçlü olmadığını söyleyebiliriz.

 1. Govee LED Işıklar

Listemizin üçüncü sırasında, bir başka uzaktan kumandalı LED şerit ışığı olan Govee LED şerit ışıkları geliyor. Her bir LED ampul arasında önemli boşluğu olan bu ürün; açık doğada yapılacak olan dekorasyon işlemleri için, daha fazla esneklik sağlar.

Bu şerit LED çeşidinin artıları;

 • Işıklar renk değiştiren formatta gelir ve toplam 20 renk ve ayrıca 6 farklı Kendin Yap Boyama seçeneği ile donatılmıştır.
 • Uzaktan kumanda ile toplam 10 metre mesafeye kadar ışıkların çift kontrolü ve ayrıca ayrı bir pratik kontrol kutusu ile birlikte gelir.
 • Kontrol kutusu, açma ve kapama için tekli anahtarlar içerir ve ayrıca ışıkların renklerini ve parlaklığını ayarlamak için de kullanılabilir.
 • Karartma özelliği, parlaklığı her biri 6 seviyelik artışlarla ayarlamanıza olanak tanır, ayrıca sıcaklık ayarı da vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here