Siber Güvenlik

Güvenlik konusu hemen her alanda uygulanması gereken ve neticede de insanları bu anlamda eğiterek her durum için güvenlik önlemlerinin alınması gerektiren bir durumdur. Buna göre siber güvenlik kavramından da söz edebiliriz. Peki siber güvenlik nedir? Siber güvenliğin uygulandığı alanlar nelerdir? Siber güvenlik ile neler amaçlanmaktadır?

Siber güvenlilk; mobil cihazları, sunucuları, bilgisayarları, ağları, elektronik sistemleri ve verileri kötü amaca yönelik saldırılardan korumak amacıyla kullanılan uygulamalara verilen isimdir. Elektronik güvenliği ya da bilgi teknolojisi güvenliği olarak da adlandırılmaktadır. Siber güvenlik kavramı, mobil bilgi işlemden işletmelere kadar geçerli olan ve kullanılması da önerilmekte olan bir kavramdır.

Özellikle de sanal dünya kapsamında bilgi güvenliğinin oluşturulması gerekmektedir. Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında da değerlendirildiği zaman siber güvenlik mutlaka uygulanması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda siber güvenlik özellikle de eğitim alanında da oldukça önem verilen bir alandır. Sizler de siber güvenlik kapsamında bilgi, bilgisayar ya da mobil cihaz gibi sanallaştırılmaya yönelik durumlar karşısında siber güvenliği devreye sokabilirsiniz.

Siber Güvenlik Kategorileri

Siber güvenlik kendi adı altında çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Buna göre siber güvenlik kategorileri;

 • Ağ güvenliği,
 • Uygulama güvenliği,
 • Bilgi güvenliği,
 • Operasyonel güvenlik,
 • Olağanüstü bilgi kurtarma ve iş sürekliliği,
 • Son kullanıcı eğitimi

bu şekilde sıralanabilir. Bu kategorileri tek tek ele alacak olursak;

Ağ güvenliği; dışarıdan saldıran saldırganlar ya da fırsatları kollayarak kötü amaçlı yazılımlar olması durumlarında bilgisayar ağının dışarıdaki saldırganlar tarafından korunması durumudur.

Uygulama güvenliği, cihazların ve yazılım uygulamalarının tehditlerden etkilenmemesini ele almaktadır. Ele geçirilen herhangi bir yazılım uygulaması, korumak için tasarlanmakta olan verilere erişim sağlayabilir.

Bilgi güvenliği, aktarma ve depolama alanında bilgilerin bir bütün içerisinde korunmasını ele alan güvenlik uygulamasıdır.

Operasyonel güvenlik, veri varlıklarının korunması ve işlenmesine ilişkin kararları ve süreçleri içermektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı

Siber güvenlik uygulamalarını yönetecek olan ve neticesinde güvenliği de bir şekilde sağlayacak olan kişiler siber güvenlik uzmanı olarak adlandırılmaktadır. Buna göre siber güvenlik uzmanı, çalışmalarını sürdürdüğü kurumun elektronik bilgi sisteminin yönetilmesini ve korunmasını sağlayan kişilere verilen isimdir. Devlet kurumlarında ya da özel şirketlerde faaliyetlerini sürdürebilir. Sanal dünyanın her geçen gün daha fazla talep görmesi ile birlikte siber güvenlik uzmanlarına da her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır.

Siber güvenlik uzmanlarının sorumlulukları şunlardan oluşmaktadır:

 • Algoritma çözümlemelerini gerçekleştirme ve yenilerini geliştirme,
 • Çalışmalarını sürdürdüğü kurumun ağ sisteminde yer alan saldırı zaaflarını belirleyerek bu zaaflara karşı önlem alma,
 • Olabilecek saldırılar karşısında yaşanabilecek kayıpları en aza indirgeme,
 • Yeni yazılımlar oluşturmak ve siber saldırı ataklarına karşı en yüksek performanslı ürünleri planlamak, bunları kullanmak.

Bu gibi çeşitli sorumlulukları bulunan siber güvenlik uzmanlarının neticede bilgi güvenliğini yönetmeleri, sağlaması gerekmektedir. Bir şirkete ait büyük veri tabanları herhangi biri ya da dışarıdan kurumlar tarafından ele geçirilmesi durumunda ortaya çıkabilecek durumlar oldukça kötü olabilir. Bunun da engellenmesi için siber güvenlik uzmanlarının bu gibi olaylar karşısında çözümler üretmesi ve olası saldırıları da engelleyici hamleler yapmaları gerekmektedir.

Siber Güvenlik Eğitimi

Siber güvenlik uzmanlarının alanında faaliyetler sürdürmesi ve bir şirketin bilgi güvenliği pozisyonunda yer alması için siber güvenlik eğitimi için de başvurması gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle ağ ve siber güvenlik uzmanı için eğitimli hacker adı da verilebilir. Siber güvenlik eğitimi direkt olarak kurslardan, teknik ve endüstri meslek liselerindeki bilgisayar programlarından da alınabilir. Bu alanda kendisini geliştirerek bu alanda hizmet etmek isteyen kişilerin internet üzerinden sayısız kaynakları da kullanmaları gerekmektedir. Ancak siber güvenlik uzmanlarının herhangi bir diploma ya da sertifikaya da sahip olmaları gerekmektedir.

Siber Güvenlik Bölümü

Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişiler çeşitli eğitim sertifikalarını alarak bu alanda kendilerini göstermeleri gerekir. Nitekim eğitimli hacker olarak da adlandırılan siber güvenlik uzmanları bahsettiğimiz üzere endüstri ve teknik liselerden, üniversitelerin bilgisayar programcılığı gibi bölümlerindeki çeşitli alt gruplardan çıkmaktadır. Tamamen saf bir siber güvenlik bölümü yer almamakla birlikte bu alanda hizmet vermek isteyen kişilerin kendilerini TCP/IP internet protokolleri, Linux komutları, Python gibi çeşitli programlama dilleri, analiz gibi konular ve işletim sistemleri mantığında geliştirmeleri gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişilerin ayrıca şu sertifikalardan biri ya da bir kaçını da edinmeleri gerekmektedir:

 • Veritabanı Yönetimi,
 • Yazılım Geliştirme,
 • Bilgisayar Destek Uzmanlığı ve Bilişim Sistemleri
 • EC-Council Certified Ethical Hacker (CEH),
 • ?ISO 27001,
 • EC-Council ?Certified ?Network Defender (CND)

Bu sertifikalara sahip olan kişilerin siber güvenlik uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Sizler de bu alanlarda çalışmak ve kariyer planlaması yapmak istiyorsanız bu gibi sertifika programlarına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaş

Siber güvenlik uzmanları belirttiğimiz üzere devlet ya da özel kurumlar olmak üzere çeşitli birçok yerde çalışmalarını sürdürebilir. Buna göre siber güvenlik uzmanı maaş konusunda da çeşitlilikler mevcuttur. Bu anlamda siber güvenlik uzmanlarının maaşları genellikle 4 ile 6 bin TL arasında olmakla birlikte bu maaş tamamen kişinin kendisini o alanda ne kadar geliştirdiği ile de alakalıdır. Bu kapsamda sizler de istediğiniz yerlerde siber güvenlik uzmanı olarak görev almak ve neticesinde daha iyi maaşlara çalışmak adına kendinizi sürekli olarak geliştirmeli ve yenilikleri de takip etmelisiniz. Bilişim teknolojileri alanında ya da yazılım alanında görev yapmakta olan kişiler sürekli olarak teknolojiyi de takip ederek yenilikleri mesleğinde yansıtabilir. Bu anlamda siber güvenlik uzmanlarına da bir hayli iş düşmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here