sıck Çok işlevli FTMg sensör

Sıck’in geliştirmiş olduğu yeni akış sensörü, enerji verimliliği ve enerji şeffaflığı ile fabrikada otomasyonunun giderek daha önemli bir rol aldığını söyleyebiliriz. Büyük enerji maliyetlerinin karşısında süreç otomasyonu için itici güç olan İnovasyon, küçük ölçek üzerinde de bir etkiye sahiptir.

SICK firması bu gelişmeye tepki veriyor. Akış, basınç ve sıcaklığı ölçerek aynı anda üç parametreyi güvenilir bir şekilde görüntüleyen basınçlı hava için çok fonksiyonlu bir sensör olan FTMg’yi piyasaya sürüyor . Bunu yaparken, esas olarak sızıntıların güvenilir bir şekilde algılanması ve gelişmiş enerji yönetimi sayesinde para tasarrufu sağlamaktadır.

“FTMg” kısaltması bir isim olarak biraz kaba görünse de, SICK firmasının yeni akış sensörü bundan başka bir şey değildir. Boyutu hafif, kompakt ve kolayca gözlenebilir hale getirir. Bu inşaat tarzı, dar alanlara kurulum için en ideal olduğu anlamına gelmektedir. Her şeyden önce, “küçük olan” iç değerlerle büyülüyor. Yüksek ölçüm dinamikleri ve düşük basınç kaybı ile korozif olmayan gazları aşırı verimlilikle ölçebiliyor.

Gazlar için Akış Termal Ölçer (FTMg) aynı zamanda gaz akışını ve sıcaklığını ve proses basıncını da ölçerek maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Aynı Anda Üç İşlev

Üç işlev SICK firması için sadece bir sensörde üç parametre ile ölçülür. Bu, hem kurulum hem de bakımda dikkate değer tasarruflar sağlar. Birleşik üçlü, kablonun durumu hakkında eksiksiz genel bir bakış açısı ile sistemin güvenilirliğini artırır. Sonuç olarak, her üç parametrenin birleşimi de süreçlere katkıda bulunur ve süreçler kesintisiz olarak devam eder.

Kaçak Tespiti

sızıntı tespiti sick

Kaçak tespiti ise EN ISO 50001’e göre enerji yönetim sistemine sahip tüm kullanıcılar artık enerji tüketimini de gözlemleyebilir ve optimizasyon için daha çok şeffaf hale getirebilmektedir.

Entegre veri izleme yedi güne kadar sürer, bu nedenle pnömatik sistemlerde en küçük sızıntılar için bile verimli aramayı destekler. Sıkıştırılmış hava yardımıyla çalışan mekanik sistemlere pnömatik sistemler denilmektedir. İstisnai basınç kaybının hedeflenmiş tespitini ve lokalizasyonunu mümkün kılan yapıdır. Ancak tüketim sistemindeki değişiklikleri tespit etmek için yüksek ölçüm dinamikleri de önemli bir katkı sağlamaktadır. Hızlı değişim veya sıçramalarla kontrast açısından zengin ekranda bir diyagram ve basınç eğrisinin karşılık gelen düz veya dik kenarı ile sunum sayesinde ölçüm verileri ile kesin olarak yorumlanabilir. Pnömatik tahrik operatörleri için, sızıntı yeri nedeniyle tasarrufların yanı sıra önemli bir argüman düşük maliyetli olmasıdır. FTMg’nin daralmasız tasarımı, sensörden neredeyse kayıpsız gaz akışını garanti ettiği için düşük basınç kaybı için de bir garantidir.

Görüntüleri ve Metni Temizleme 

FTMg durumunda bile net metinler yazıyoruz. Daha önce bahsedilen OLED renkli ekran, parlaklığı ve bir metin ile ilerleme diyagramı olarak ölçülen birkaç değerin kristal netliğindeki görüntüsü ile ikna eder. Basit kullanım ayrıca devreye alma sırasında sezgisel ve böylece basit parametre etmeye izin verir. Zaman ve paradan tasarruf sağlayan en önemli faktördür.

PLC ve Bulut Arayüzleri 

Çok işlevli FTMg sensör tarafından oluşturulan şeffaflık, özellikle de çeşitli arabirimlerden görüntülenebilmesi için dolayısıyla hemen kullanılabilir olması nedeniyle müşteri için katma değer üretir. Bilgisayarda, mobil cihazlar yardımı ile sisteminizi izleyerek  sorunsuz olarak çalışıp çalışmadığı veya anormallikler gösterip göstermediği konusunda anında bilgileri görebilirsiniz. Tüm ölçüm verileri IO-Link üzerinden veya anahtarlama ve analog sinyallerle aktarılabilir.

Son olarak, Çok işlevli bu sızdırma sensörü Ethernet üzerinden Güç (PoE) sensörü, bilgisayar ve standart tarayıcı ile kolay kullanım sağlayan entegre bir web sunucusuna sahiptir. PoE sensörü ayrıca OPC UA ve MQTT arayüzleri de sağlar. Bu, “küçük olanın” zaten geniş bir alana sahip olarak Endüstri 4.0 dünyasında iz bıraktığı anlamına geliyor.

Kaynak: www.sick.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here