SICK Akıllı ikaz lambası

SICK, endüstriyel ışık yığınını, makinelerin gerçek zamanlı işletim ve bakım durumunu iletmek için çok çeşitli parametrelerle kolayca kurulabilen çok yönlü ve özelleştirilebilir bir Akıllı ikaz lambasını yeniden tasarladı.

Sinyal lambaları, üretimin çeşitli aşamalarında uyarıcı bilgilendirmeler yaparlar. Endüstriyel ortamda yer alan; makine, konveyör bantları gibi çalışma alanlarının bulunduğu tüm sistemlerde, görselliğiyle tüm çalışanları bilgilendiren Orijinal adı Smart Light Tower olan bu ürün, 21 farklı renkteki parlak LED’leriyle, birbirinden bağımsız bir şekilde yapılandırılabilen 20 renk segmentine sahiptir.

SICK Akıllı ikaz lambası, proses akışındaki durma veya bekleme süreleri hakkında bilgi verir. Malzeme beslemesi sırasında bir problem olursa, bu durumu çalışanlara bildirir. Özetle, SICK Akıllı Işık Kulesi, Endüstri 4.0 uyumluluğu sayesinde, üretiminde oluşabilecek aksaklıklarda çabuk aksiyon alınmasını sağlar.

SICK Akıllı Işık Kulesi, hem makine üreticilerinin hem de son kullanıcıların geniş kapsamlı işletim, bakım ve yönetim hedeflerini desteklemek için gerçek zamanlı görüntüleri ve sesli sinyalleri kolayca programlayabilmeleri için IO-Link’in avantajlarından yararlanır. SICK Akıllı ikaz lambası, tek bir kablo ve bir IO-Link Master ile kolayca kurulabilir ve standart bir PC ile sezgisel bir grafik arayüz üzerinden programlanabilir.

SICK Akıllı ikaz lambası, makinelerin çalışma durumunu bildirmek ve işletim personelini bakım görevleri veya acil durumlar hakkında uyarmak için; sinyal ışığı, seviye ölçer veya animasyon olmak üzere üç çalışma moduna sahiptir.

AGV’ler (otomatik kılavuzlu araçlar) ve AMR’ler (otonom mobil robotlar) gibi mobil araçların yanı sıra çok çeşitli sabit makinelere takılabilir ve birkaç makinenin yönetime genel bakışını sağlamak için uzun mesafeli görünürlük avantajı sunar.

SICK Akıllı İkaz Lambası Nasıl Çalışır?

SICK Akıllı ikaz lambası, sürekli yanan veya yanıp sönen 21 farklı renge tonuna ve titreşim moduna sahiptir. SICK Akıllı Işık Kulesi, daha üst düzey yönetim ve performans verilerini görüntülemek için PLC programına hızlı bir şekilde entegre edilebilir. Hatta genel ekipman etkinliğinin (OEE) gerçek zamanlı bir hesaplamasını gösterme yeteneğine de sahiptir.

SICK Akıllı ikaz lambası, bir paketleme veya etiketleme hattındaki bir termal baskı makinesinde, SICK fotoelektrik sensörle programlanabilir. Bu sayede, şeridin ne zaman değiştirilmesi gerektiği bilinebilir. SLT, gerektiğinde durum uyarısı ve seviye modu arasında otomatik olarak geçiş yapacak şekilde programlanabilir.

SICK Akıllı Işık Kulesi

SICK Akıllı Işık Kulesi, özellikle konveyörün bloke olabileceği kavşaklarda, örneğin bir konveyördeki kutuların ilerlemesini görüntülemek için varlık algılama sensörleriyle birlikte kullanılabilir. Herhangi bir sıkışma hızlı bir şekilde bulunabilir ve kolayca anlaşılan durum mesajları operatörlere nasıl yanıt vereceklerini söyler.

SICK Akıllı İkaz Lambası Özellikleri

Dahili IO-link Bağlantısı

SICK Akıllı Işık Kulesi, dahili IO-Link bağlantısı sayesinde, sensörlerden ve diğer cihazlardan gelen gerçek zamanlı verileri gösterir. Dolum, sıcaklık, basınç, hız, parça sayıları veya döngü süreleri gibi değişen seviyeleri görselleştirecek şekilde yapılandırılabilir. İsteğe bağlı bir Akıllı Işık Buzzer, sesli alarmlar ve melodilerle görsel sinyalleri destekleyecek şekilde programlanabilir.

Kulenin tam 360° çevresine yerleştirilmiş yüksek parlaklığa sahip LED‘ler, ışık sinyallerinin uzun mesafelerden görülebilmesini sağlar. Daha basit durum göstergesi uygulamaları için en fazla beş dikey segment yapılandırılabilir.

Kulenin tepesine isteğe bağlı SICK Smart Light Buzzer modülü eklendiğinde, herhangi bir ek alete gerek duyulmaksızın, kullanıcılar 88dB’ye kadar hacimlerde çok çeşitli bilgileri iletmek için geniş bir efekt yelpazesi arasından seçim yapabilir. Bir kişinin birden fazla makine veya işlemle uğraştığı yoğun ortamlarda işitilebilirlik sağlar.

Sezgisel Programlama

SICK Akıllı Işık Kulesinin kurulumu ve bağlantısı çok kolaydır ve cihaz değişimi basittir. Akıllı Işık Kulesi, kalıplanmış bir M30 erkek diş kullanılarak bir açık deliğe veya entegre bir ½ inç NPT dişi diş aracılığıyla bir direğe monte edilir. Elektrik bağlantısı, endüstri standardı M12 A kodlu bir konektörle yapılır.

SICK’in tasarımcıları, SICK Akıllı Işık Kulesini, uzun, bakım gerektirmeyen bir çalışma ömrü elde edecek şekilde tasarladı. Örneğin, akkor ampullerin aksine LED’lerin hiçbir zaman değiştirilmesi gerekmez, sağlam polikarbonat muhafaza küçük darbeleri savuşturur. Çalışma sıcaklığı aralığı -25°C ila +50°C arasındadır. Tüm ünite, soğuğa karşı koruma sağlamak için IP65‘e standartlarına göre yalıtılmıştır. Bu sayede, buzzer modülü eklendiğinde bile toz ve nem girişine karşı koruma sağlar.

SICK Akıllı İkaz Lambası Kullanım Alanları

  • Dolum seviyelerinin görselleştirilmesi
  • Makinelerdeki çalışma durumlarının görselleştirilmesi
  • Makine durmalarını görüntüleme
  • Üretim proseslerindeki sıcaklıkların denetlenmesi ve görselleştirilmesi
  • Çalışma proseslerindeki PSDI zamanlarının görüntülenmesi
  • Konveyör bantlarındaki proses adımlarının görselleştirilmesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here