Siemens 2 Kutuplu Elektrik Motoru

Siemens LDA, Çinli bir müşteriden çift şaft uzatmalı özel bir makine teslim etmesi için sipariş aldı. 105 MW gücündeki motor çalıştırmada ve güç üretim modunda 129 MVA’ya kadar jeneratör olarak kullanılabilir. Motorun %98 verimliliğe sahip olacağı açıklandı, ayrıca bu motor Dünya lideri 2 kutuplu bir elektrik motoru olacak. Sözleşmenin teslimat detayları arasında motorun yanı sıra, 40 MW’lık bir Sinamics GL 150 başlangıç frekans dönüştürücünün bulunması da dikkatleri çekiyor.

Bu LCI dönüştürücü ( yük komütasyonlu invertör ), değişken ve sabit tork özelliklerine sahip tek motorlu uygulamalar için tasarlandı. Düşük anahtarlama kayıpları ve düşük kayıplı tristör teknolojisinin bir sonucu olarak, LCI dönüştürücünün verimliliği, %99 olarak son derecek yüksek bir seviyededir.

2 Kutuplu Elektrik Motorunun Çalışma Yapısı

Dünya lideri 2 kutuplu elektrik motorunun siparişinden sonra detayların açıklanması için gözler Siemens’e çevrilmiştir. Siemens, 2 kutuplu elektrik motorunun çalışma yapısıyla ilgili bir basın bülteni yayınladı. Bültende yer alan bilgiye göre; tahrik sistemi, bir enerji depolama projesinin parçası olacak. Enerji depolama teknolojiler, enerji devrimi için destekleyici bir anahtar teknoloji ve Çin’de yükselen bir ulusal stratejik teknoloji olarak görülüyor.

Bu tür bir teknolojinin; yüksek kapasite, düşük maliyet, yüksek verimlilik ve çevre dostu olama gibi belirleyici avantajları bulunmaktadır. Tesisler, enerjisi uygun depolama kaplarında depolanacak olan kompresörleri tahrik eden motorlar kullanarak çalışmaktadır. Depolanan enerji, bir genleştiriciyi çalıştırmak için serbest bırakılarak, jeneratörü elektrik üretmeye yönlendirecek. Diğer enerji depolama teknolojileri ile karşılaştırıldığında, santraller çok büyük bir güç derecesine ve depolama kapasitesinin yanı sıra, düşük deşarja ve uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu nitelikler genellikle onu toplu enerji depolama şebekesi hizmetleri için en umut verici ve uygun maliyetli yöntem haline getiriyor.

2 Kutuplu Elektrik Motoru Nerede Üretilecek?

2 kutuplu elektrik motor nerede üretilecek? Sorusu da projenin duyurulmasından sonra en çok merak edilen sorulardan biriydi. Siemens, 2 kutuplu elektrik motorunu; en eski üretim tesisi olan ve 115 yıldır varlığını sürdüren, Almanya’daki Dynamowerk Berlin’de ( Siemens AG ) üretileceğini duyurdu.

CEO Hermann Kleinod, bu projeyle ilgili olan düşüncülerini şu şekilde dile getirdi: “Bu proje tamamlandığında dünyanın en büyük ve en verimli enerji depolama istasyonu olacak. Enerji geçişinde; müşterimizi ve bu projeyi, bir standart belirleyen tahrik sistemi ile desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Bu motor, yüzde 98’in üzerinde verimliliğe sahip Dünya lideri 2 kutuplu bir elektrik motoru ”dedi. [ Siemens Large Drives Applications (LDA) ]

 Siemens Şirketi ve 2 Kutuplu Elektrik Motorunun Üretileceği Yer Hakkında Ek Bilgi

  • Siemens Large Drives Applicationsy [ Siemens Büyük Sürücü Uygulamaları  (LDA) ]: Orta ve yüksek voltaj aralıkları için ağır hizmet tipi elektrikli tahrik sistemleri tasarlar ve üretir. ( Elektrik motorları, dönüştürücüler ve jeneratörler ) LDA, Siemens’in Portföy Şirketlerine aittir; bu birimler çevik ve esnektir, merkezi değildir ve hızlı karar verme ve tepki süreleri vardır. Bu, farklı endüstrilerdeki (petrol ve gaz, denizcilik, madencilik, çimento, su veya enerji üretimi ve depolama) müşterilerine daha fazla odaklanarak kendi pazarlarında daha rekabetçi olmalarını sağlar.
  • Siemens AG(Berlin ve Münih): Endüstri, altyapı, ulaşım ve sağlık hizmetlerine odaklanmış bir teknoloji şirketidir. Kaynakları daha verimli kullanan fabrikalar, esnek tedarik zincirleri ve daha akıllı binalar ve şebekelerden, daha temiz ve daha konforlu ulaşımın yanı sıra gelişmiş sağlık hizmetlerine kadar şirket, müşteriler için gerçek değer katan amaca yönelik teknolojiler yaratıyor. Siemens, gerçek ve dijital dünyaları birleştirerek, müşterilerinin endüstrilerini ve pazarlarını, milyarlarca insan için her günü dönüştürmelerini sağlıyor. Siemens ayrıca, sağlık hizmetlerinin geleceğini şekillendiren dünya çapında lider bir tıbbi teknoloji sağlayıcısı olan halka açık şirket Siemens Healthineers’ın çoğunluk hissesine sahiptir. Ayrıca Siemens, elektrik enerjisinin iletimi ve üretiminde dünya lideri olan Siemens Energy’de azınlık hissesine sahiptir. 2020 mali yılında, 30 Eylül 2020’de sona eren Siemens Grubu, 55,3 milyar € gelir ve 4,2 milyar € net gelir elde etti. 30 Eylül 2020 itibariyle, şirketin Dünya çapında yaklaşık 293.000 çalışanı vardı.

Kaynak: https://press.siemens.com/global/en/pressrelease/siemens-build-world-leading-2-pole-electric-motor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here