geri dönüştürülebilir rüzgar türbini kanatları

İklim değişikliği, neslimizin karşı karşıya kaldığı en önemli zorluklardan biri, bu yüzden tüm Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına mümkün olduğunda hızlı geçiş yapmaya çalışıyor. İklim kriziyle etkin bir şekilde mücadele eden firmalardan biride Siemens Gamesa. Firma, yılda 98 milyondan fazla Avrupalı ​​haneye güç sağlayan ve CO2 emisyonlarını yılda 300 milyon tondan fazla azaltan 107 GW’ın üzerinde rüzgar enerjisi kurdu, bu da 4,8 milyondan fazla ağaç dikmeye eşdeğerdir.

Şirketin hedefi, net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle karbondan arındırılmış bir ekonomiye katkıda bulunmak. Şirketin bu yöndeki hedefi önceden 2050 yılıyken, şimdi bu hedefi öne çekerek 2040 yılında tamamlamayı umuyor.

Emisyonu azaltmak için belirledikleri yol haritaları şu şekildedir:

  • Enerji azaltma ve verimlilik önlemleri
  • Yenilenebilir kaynaklardan elektrik temini
  • Yeşil hareketlilik ve filo planı
  • Kaçınılmaz emisyonlar için dengeleme projeleri
  • Çalışan bilinçlendirme kampanyaları ve fikir yönetimi
  • Değer zinciri boyunca artan katılım

Siemens Gamesa, hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz hafta denizde ticari kullanıma hazır, Dünyanın ilk geri dönüştürülebilir rüzgar türbini kanatları RecyclableBlade adlı ürününü piyasaya sürdü. Bu teknoloji ile bıçakların kullanım ömrü sona erdiğinde, bıçaktaki malzemeler ayrılarak, yeni uygulamalarda kullanılmak üzere geri dönüşüm sağlamak mümkün olacak.

RecyclableBlade Geri Dönüştürülebilir Rüzgar Türbin Kanatlarının Yapısı

RecyclableBlades adlı geri dönüştürülebilir rüzgar türbin kanatları, 81 m uzunluğunda ve 6 adet olacak şekilde Danimarka’nın Aalborg kentindeki Siemens Gamesa bıçak fabrikasında üretildi.

Siemens Gamesa’nın CEO’su Andreas Nauen; Zaman, iklim değişikliğiyle ilgili tehlike durumuyla başka çıkma zamanı, bu mücadeleyi bütünsel bir şekilde yapmamız gerekiyor. Elementlerin rüzgar endüstrisinin döngüsel ekonomisine katkıda bulunduğu öncü rüzgar enerjisi sektöründe, çevrenin oldukça önemsendiği bir dönemde, önemli bir dönüm noktasına ulaştık. RecyclableBlade, Siemens Gamesa’nın rüzgar endüstrisinde teknolojik gelişmelere öncülük ettiğinin bir başka somut örneği oldu.

Kule ve nasel bileşenleri gibi bir rüzgar türbininin birçok bileşeni, geri dönüşüm uygulamaları oluşturmuştur. Şimdiye kadar rüzgar türbini kanatlarında kullanılan kompozit malzemelerin geri dönüşümü daha zordu.

Siemens Gamesa, Almanya’daki Kaskasi açık deniz rüzgar santralinde Dünyanın ilk geri dönüştürülebilir kanatlı rüzgar türbinlerini kurmak ve izlemek için RWE adlı şirket ile anlaşmaya vardı. Mevcut planlar, projenin 2022’den itibaren enerji üretmesi yönündedir.

Siemens Gamesa, gelecekteki bir açık deniz rüzgar çiftliğine RecyclableBlade seti yerleştirmek için, EDF Renewables ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Siemens Gamesa rüzgar türbini kanatları; güçlü ve esnek hafif bir yapıda olması için; reçine ile birlikte dökülen malzemelerin bir karışımından yapıldı, bu yeni reçine tipinin kimyasal yapısı sayesinde, bıçak ömrünü tamamladığında, diğer bileşenlerden verimli bir şekilde kolayca ayırmak mümkün olacak. Bu hafif işlem, sadece rüzgar türbini kanatlarına geri dönüşüm özelliği katmıyor aynı zamanda kanattaki malzemelerin özelliklerini koruyor. Malzemelerin ömrü tükendikten sonra, ayrılarak yeni uygulamalarda yeniden kullanılabiliyor.

Siemens Gamesa, açık deniz müşterileri artık gelecekteki projeleri için bir seçenek olarak RecyclableBlade‘i seçme konusunda benzersiz bir fırsata sahip olacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here