Siemens, Lamba Direklerini Ev şarj Cihazlarına Dönüştürüyor

İngiltere’de bir ilk olarak anlaşılan teknoloji devi Siemens ile elektrikli araç şarj çözümleri sağlayıcısı Ubitricity birlikte, Londra’nın merkezi bir yerleşim yeri olan sokaktaki tüm lamba direklerini “gizli” olarak elektrikli araç şarj istasyonlarına dönüştürdü.

Westminster ‘deki caddede bulunan yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki Sutherland Bulvarındaki lamba direklerini cadde boyunca 24 saat dönüştürülmüştür.

Siemens tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, İngilizlerin üçte birinden fazlasının elektrikli bir araç satın almak istediğini söylediler. Bu sonuçla 2050 yılına kadar. İngiltere yollarındaki iki arabadan birinin elektrikli olacağını gözlemlenmektedir.

Hava Kirliliğine Üzerindeki Etkisi

Siemens’e araştırmalarına göre, İngiltere’de bulunan sürücülerin % 80’i hava kalitesine çok önem vermektedir. Buna göre % 83’ü karbon ayak izi konusunda 2015’ten daha fazla endişe duymaktadırlar. Ancak birçok insan evde şarj edebilecekleri garajlara veya araba yollarına erişim eksikliği ile karşı karşıya olduklarından elektrikli araçlara geçmekte tereddüt içinde olduklarını söylüyorlar.

Siemens yönetim kurulu üyesi ve Siemens akıllı altyapı kolunun CEO’su Cedrik Neike göre;“ Önümüzdeki haftalarda kilitli hükümlere tabi olarak yakındaki iki sokağa açılacak olan projenin Londra’nın kötü hava kalitesi puan kartını çözmek için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi .“

Londra hava kirliliğinin yarısının karayolu taşımacılığından kaynaklandığını biliyoruz. Westminster özellikle yoğun bir alan olduğu için hava kalitesi sorununu bir gecede çözemesek de, ‘Electric Avenue W9′  ile mevcut şehir altyapısını kullanmanın nelerin mümkün olduğunu gösteren önemli bir vitrin olduğunu söyledi.

Westminster şehir konseyi üyesi çevre ve otoyollardan Cllr Andrew Smith yaptığı açıklamada, “Ülkedeki en kötü hava kirliliğinin bir kısmından muzdarip bir şehirde, yeşil teknolojideki değişimi olabildiğince desteklememiz gerekiyor,” dedi.

“’Electric Avenue, W9’ bize Westminster’daki sokakların geleceğine bir bakış veriyor.

Londra’nın dört bir yanında, Siemens şimdi şehrin Go Ultra Düşük Şehirler Şeması tarafından finanse edilen 1.300 şarj noktasını kurdu veya dönüştürdü.

İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Lamba sonrası projesinin büyük bir yararı ise konut sakinlerinin evde şarj edemediği için birçok şehir sokak sayesinde yararlı olabilecektir. Sokak manzarası üzerinde olumsuz bir etkisi olmadan şarj alternatifi sağlamaktır.

Ayrıca, dönüşüm projesinde Siemens ile ortaklık yapan ubitricity UK genel müdürü Daniel Bentham, şarj noktalarının sayısını artırmanın düşük maliyetli bir yaklaşımı olduğunu söylüyor.  

Elektrik direği şarjı, araç yolu olmayan insanlara şarj etmek için çok uygun, düşük maliyetli, yenilenebilir, enerji dostu bir yol sunmaktadır.

Daniel Bentham göre; “Arabalar hayatlarının yüzde 95’ini boşta geçiriyor, bu yüzden sürücü uyku veya çalışma gibi başka bir şey yaparken onları şarj etmek mantıklı, ” olduğunu söyledi.

Teknolojimiz, kurulum ve bakım maliyetlerini düşük tutacak şekilde tasarlanmıştır, bu da Ev sürücüleri ve konseyleri için uzun vadeli düşük maliyetlere dönüşür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here