Siemens NX

Siemens NX, Siemens tarafından geliştirilen bilgisayar destekli tasarım (CAD), mühendislik analizi (CAE) ve bilgisayar destekli imalat (CAM) yazılım paketidir. Siemens NX, endüstriyel tasarım, mühendislik ve imalat süreçlerini desteklemek için kullanılan kapsamlı bir yazılım platformudur.

Siemens NX CAD, 3D modelleme ve tasarım için kapsamlı araçlar sunar. Parametrik tasarım, yüzey modelleme, montaj tasarımı, 2D çizimler, ürün validasyonu gibi birçok özelliğe sahiptir. Siemens NX CAE, mühendislik analizi ve simülasyon için bir dizi araca sahip bu yazılım, mekanik analiz, termal analiz, akışkanlar dinamiği, çoklu disiplinli optimizasyon gibi konularda mühendislerin tasarım ve ürün performansını değerlendirmelerine yardımcı olur. Siemens NX CAM, CNC makinalar için sayısal kontrol programlama ve üretim süreçleri için çeşitli araçlar sunar. Tornalama, frezeleme, tel erozyon ve takım tezgahları gibi çeşitli imalat işlemlerini destekler.

Siemens NX, tasarım veritabanı ve yönetimi için özelliklere sahiptir. Bu, ekipler arasında işbirliğini kolaylaştırır, tasarım değişikliklerini izler ve versiyon kontrolü sağlar. Tasarım ve simülasyon araçları sayesinde, tasarım sürecinin farklı aşamalarında yapılan değişikliklerin hızlı bir şekilde analiz edilmesi ve optimize edilmesi mümkündür.

Özellikle endüstriyel makineler, otomotiv, havacılık ve enerji sektörlerinde sıklıkla kullanılan bu yazılım, karmaşık ürünlerin tasarımı ve mühendisliği için optimize edilmiş çözümler sunar. Siemens NX, geniş bir endüstriyel uygulama yelpazesinde kullanılan kapsamlı CAD/CAE/CAM platformu olmasıyla öne çıkar. Gelişmiş özellikleri ve entegre tasarım süreçleri sayesinde kompleks ürünlerin tasarımından üretimine kadar geniş bir yelpazede uygulama bulabilir.

Siemens NX Avantajları

Siemens NX, ürünleri pazara her zamankinden daha hızlı taşımanıza yardımcı olacak özelliklere, performansa ve yeteneklere sahiptir. Daha az fiziksel prototipleme ile pazar kazanımları, daha düşük geliştirme maliyetleri ve iyileştirilmiş ürün kalitesi elde edilebilir. Siemens PLM Software’in NX ürün tasarım yazılımı, tasarım sürecinin ötesine geçerek ürün geliştirmenin tüm aşamalarına kadar uzanan güç ve verimlilik sağlar.

Sektördeki en yenilikçi ürün geliştirme çözümü ile tasarım sürecinizi keskinleştirebilirsiniz. NX CAD, tasarımcıların daha fazla sanal ürün modeli ve daha az maliyetli, fiziksel prototip kullanarak daha hızlı sonuçlar elde etmelerini sağlar. Bu güçlü ve esnek ürün geliştirme çözümü, ürünleri ilk seferde pazara sunar. Siemens NX avantajları genel olarak şunlardır:

  • Tasarım süresini %30’dan fazla azaltır.
  • Yeniden kullanım yoluyla ekip üretkenliğini artırır.
  • Diğer CAD sistemlerinden gelen verilerle sorunsuz bir şekilde çalışır.
  • Görsel analizlerle daha akıllı tasarım kararları almanıza yardımcı olur.

Siemens NX Yetenekleri

Ürün geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için binlerce şirketin kullandığı Siemens NX yeteneklerini başlıklar halinde inceleyelim.

1.      Tasarımın Birlikte Çalışabilirliği

Ürünler daha sofistike hale geldikçe, entegre elektroniklere daha bağımlı hale gelirler. Hem elektrik hem de mekanik sistemlerin tasarımcıları arasında doğrudan bir bağlantı sağlamak, sorunsuz işbirliği için kritik öneme sahiptir. Siemens NX’in senkron teknolojisini kullanarak geliştirme çakışmalarını önleyebilir, her ağ arasında uyum sağlayabilirsiniz. Verimli bir ECAD-MCAD ortak tasarım süreci, bütünsel bir görünüm sunarak yeni ürün geliştirme sırasında maliyetli elektromekanik sorunları ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

2.      Tasarım Doğrulama

Siemens NX CAD’in tasarım doğrulama araçları sayesinde daha bilinçli kararlar alabilirsiniz. Ürün analitiğini ve doğrulamayı 3D tasarım sürecinize dahil ederek, tasarımlarınızı standartlara ve gereksinimlere uygunluk açısından sürekli olarak izleyebilirsiniz. Doğrulama kontrolü, ürün kalitesini sağlamak, standartlara uymak, gereksinimleri karşılamak, hataları ve garanti maliyetlerini ortadan kaldırmak ve tasarımları performans ve üretilebilirlik açısından optimize etmek için gereklidir.

3.      Taslak Hazırlama ve Dökümantasyon

Siemens NX sayesinde mühendislik çizimleri oluşturmak oldukça kolaydır. Siemens NX’in son derece verimli çizim araçlarıyla 2D ve hibrit 2D/3D iş akışlarınızı optimize edebilirsiniz. Çizim yazılımı, 3B parça ve montaj modellerinden otomatik olarak teknik resim görünümleri oluşturur. Teknik resim görünümlerini hizalamanıza, ölçeklendirmenize ve teknik resim çalışma sayfalarını düzenlemenize yardımcı olur. Kapsamlı açıklama araçları, çizimlerinizi üretim gereksinimleriyle de belgelendirir.

4.      Endüstriyel Tasarım ve Stil

Sınıfının en iyisi bilgisayar destekli endüstriyel tasarımına ulaşarak, şirketinize rekabet avantajı sağlayabilirsiniz. Tasarım, günümüz endüstrilerinin çoğunda kritik farklılaştırıcıdır. Elbette, tasarım yalnızca görsel olarak çekici olmamalı, aynı zamanda işlevsel, üretilebilir, inşa edilmesi, desteklenmesi ve bakımı uygun fiyatlı olmalıdır. NX, ürün mühendisliğinizi hızlandıran esnek, sağlam endüstriyel tasarım ve şekillendirme yazılımı sunar.

5.      Bilgilerin Yeniden Kullanımı

NX’in tasarım bilgilerini yönetme, bulma, yakalama ve yeniden kullanma becerileri sayesinde sıfırdan başlamayı atlayıp, kendinizi direkt olarak yaratıcı bir sürecin içerisinde bulabilirsiniz. Siemens NX, tasarım stratejilerinizden tekrar tekrar yararlanarak tasarım döngülerini kısaltmanıza, geliştirme maliyetlerini azaltmanıza ve üretkenliği artırmanıza olanak tanır. NX’in geometrisine dayalı olarak belirli bir örneğe benzer parçaları hızla bulan tam entegre Geolus Shape Search motorunu kullanarak pazara sunma süresini daha hızlı karşılayabilirsiniz.

6.      Mekatronik Konsept Tasarım

NX’in makine tasarımına yönelik çok disiplinli yaklaşımıyla, engelleri kaldırıp, entegrasyon sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Elektrik, mekanik ve otomasyon disiplinlerine entegre erişim sağlayarak, birlikte çalışmayı zahmetsiz hale getirebilirsiniz. Siemens NX, konseptten ürün değerlendirmesine kadar daha iyi karar vermenizi sağlar.

  1. Model Tabanlı Tanım

Açıklamalı 2D CAD çizimlerini yeniden oluşturmak için harcanan çabayı ortadan kaldırabilirsiniz. Model Tabanlı Tanım ile eski verilerden yararlanarak zamandan tasarruf etmeniz mümkündür. Çizim merkezli iş akışlarıyla karşılaştırıldığında, NX mühendislik dokümantasyonu için harcanan zamanı azaltır, doğrulama ve üretim için aşağı akış araçlarını çalıştırır, geç değişiklikleri ve hurdaları azaltır. Ürün ekipleri, modeli tek doğruluk kaynağı olarak güçlendirerek, ürün ve süreç bilgilerini dahil ederek değerli zamandan tasarruf edebilir. NX, amaca tamamen ulaşılmasını ve modelle ilişkilendirilmesini sağlayabilir.

8.      P&ID TASARIMI

Siemens NX, mühendislerin boru ve enstrümantasyon diyagramlarını (P&ID) iki boyutlu olarak düzenlemelerini sağlarken, tasarımı, 3D uzay modeline bağlı tutar. P&ID Designer, daha hızlı yazma, diyagram oluşturma, 3D arasında ortak kitaplıklar, bağlantı doğrulama, diyagram oluşturmadan 3D’ye ekipman düzeyinde veri yönetimi sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here