siemens TIA Portal V15.1

Siemens, TIA Portalı V15.1 (Tamamen Bütünleşik Otomasyon Portalı) ile planlamadan mühendisliğe, mühendislikten işletmeye kadar olan tüm aşamalarda mühendislik çerçevesini pratiğe yönelik olarak fonksiyonlarla geliştirmeyi hedeflemektedir.

Tamamen Bütünleşik Otomasyon Portalı’ndaki ana konular, entegre çalışma işlemlerinin daha iyi bir dijital tasarımını mümkün kılmakta olan simülasyon ve sanal devreye alma seçenekleri dir. Bunların yanı sıra, Simatic S7-1500R / H kontrolörleri, Sinamics S210 sürücü entegrasyonu, Multiuser Engineering,  OPC UA fonksiyonlarını ve yazılım üniteleri ile genişletilmiş olan uygulama odağını içermektedir.

Simatic S7-PLCSIM Advanced’ın kullanılması ile birlikte, simülasyon ve sanal devreye alma amaçlarının gerçekleştirilmesi için TIA Portal’da Simatic S7-1500 denetleyicisinin dijital bir ikizi oluşturulur. Simatic Machine Simulator V1.0 daha sonra bu dijital ikiz ile birlikte mekatronik makine konseptleri için NX Mekatronik Konsept Tasarımcısı (NX MCD) simülasyon yazılımını birleştirmektedir. Bu, tüm makinelerin sanal doğrulamasını mümkün kılmaktadır. Böylelikle; karmaşık davranışsal modellere kadar mekatronik ve kontrol modelleri senkronize edilir ve makine düzeyinde uygulamalar simüle edilebilir. Ve daha sonra da doğrulanabilir.

Simülasyon modellerini kontrolörler ve mekanikler için bir araya getirmek; gerçek dünyadaki uygulamanın dijital ikizi olmaktadır. Bu, makinelerin simülasyonunu, onaylanmasını ve optimizasyon işlemlerinin gerçek prototiplere ihtiyaç duyulmasan test edilmesini sağlamaktadır.

Tamamen Entegre Otomasyon Portalı (TIA Portalı), dijital planlama ve entegre mühendislikten şeffaf operasyona kadar tüm dijitalleştirilmiş otomasyon servislerimize sınırsız erişim sağlamaktadır. Bu yeni sürüm ile birlikte, örneğin simülasyon araçları sayesinde pazara girme süresi kısalır, ek tanılama ve enerji yönetimi işlevleriyle tesisler verimliliğini artırır. Ayrıca, yönetim düzeyine bağlanarak daha fazla esneklik sunmaktadır.

Bu sürüm sayesinde yeni seçenekler sistem entegratörlerine, makine üreticilerine ve fabrika operatörlerine de fayda sağlamaktadır. Bu nedenle TIA Portalı, dijital işletmelerde otomasyona açılan mükemmel bir kapı niteliğindedir.

TIA Portalı V15.1 sayesinde, fiili devreye almadan önce mühendislik hataları erken tespit edilebilir ve düzeltilebilir ya da önlenebilir. Gerçekçi koşullar altında, dijital ikiz ve gerçek sistemler arasındaki karşılaştırma, değişikliklere derhal yanıt vermeyi ve geliştirme giriş ve çıkış aşamalarındaki değişiklikleri otomatik olarak değerlendirmeyi mümkün kılmaktadır.

TIA Portal çok kullanıcılı mühendisliğine, devreye alma modu da eklenmiştir. Ve böylelikle; artık kullanıcı programını yazılım birimlerini kullanarak yapılandırmak mümkündür. Simatic S7-1500 denetleyici portföyü, yedekli Simatic S7-1500R / H CPU’larla da geliştirilmiştir. Mühendislik, standart bir CPU ve TIA Portalına karşılık gelir ve yedekli CPU, programların ve verilerin senkronizasyonunu yöneterek performans gösterir.

TIA Portal V15.1’deki genişletilmiş uygulama seçenekleri, S7-1500 denetleyicinin OPC UA işlevleriyle denetleyici denetleyici iletişimini içermektedir. OPC UA sunucu işlevine de ek olarak; artık OPC UA istemcisi olarak da kullanılabilmektedir. Standartlaştırılmış ara yüzler yani eşlik özellikleri olarak adlandırılanlar. TIA Portalı ile birlikte ithal edilir ve makinenin tesise entegrasyonunu kolaylaşmış olur. Siemens OPC UA Modelleme Editörü SiOME, otomasyon mühendisini etiket ara bağlantısı ile desteklemektedir.

Sinamics S210 servo dönüştürücünün, TIA Portal V15.1‘e sürücü entegrasyonu da daha fazla uygulama seçeneği sunmaktadır. Sinamics Startdrive mühendislik aracı, doğrudan TIA Portal’da parametrelendirme, devreye alma ve tanılamayı mümkün kılmaktadır. S7-1500T hareket kontrol cihazı ile birlikte dâhil olmak üzere; Hareket Kontrolü uygulamaları da daha kolay uygulanabilir ve verimli bir şekilde işlenebilmektedir.

TIA Portalı’nın Güçlü Yönleri Nelerdir?

TIA Portalı kullanılarak, makine mühendisleri, sistem entegratörleri ve tesis operatörleri maliyetlerini azaltabilmekte, daha esnek hale getirilebilmekte ve mümkün olan en iyi sonuç daha hızlı bir şekilde elde edebilmektedir.

Tutarlı bir şekilde uygulanmış olan bu dijitalleştirmede, tek bir proje için paralel olarak farklı disiplinlere göre faaliyetler yürütülmesine olanak tanınmaktadır. Böylelikle, gereksiz adımlardan kaçınarak ve TIA Portal‘daki daha yüksek programlama kodu kalitesi ve zaman kazandıran kütüphaneler sayesinde, entegre bir mühendislik ile iş akışı elde edebilmekte ve yeni makineler geliştirmek için harcanan zamanı azaltabilmektedir. Bu durum, standardizasyonu sağlamakta ve zamandan tasarruf edilmesine imkân tanımaktadır.

TIA Portalı, mühendislik çerçevesinden daha fazlası da sunmaktadır. Mühendislik sürecinden devam eden üretime kadar daha fazla hız, daha fazla verimlilik ve daha fazla esneklik sağlanmakta; yenilikçi simülasyon araçları, sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş mühendislik ve şeffaf tesis işletimi ile TIA Portal’da mükemmel şekilde etkileşime girilmektedir.

1 YORUM

  1. Merhaba Sinamics g120x ide kapsıyormu bu yeni yazılım yani birçok araştırma yaptım net bir bilgiye ulaşamadım..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here