silikon vadisi nedir

Silikon Vadisi, yenilikçi teknoloji şirketlerinin ABD bölgesindeki merkezlerinden biridir. Kaliforniya ve San Francisco’nun güneyinde yer alır. Dünyanın en popüler 2.000 teknoloji şirketine ev sahipliği yaptığı için adını defalarca duyurmuş bir alandır.

Tedarikçilere, müşterilere ve en ileri araştırmalara yakın olma durumu aynı zamanda her birine rekabet avantajı da sağlamaktadır. Daha da önemlisi, çoğu da kendi endüstrilerinde liderdir. Bunlar yazılım, sosyal medya ve internetin diğer kullanımlarının bulunduğu alanlardır. Vadide bulunan şirketler ayrıca endüstriyel alanlarda lazer, fiber optik, robotik ve tıbbi aletler de üretmektedir.

silikon vadisi markalar

Silikon Vadisi, yenilikçi şirketlerin kârlı hale gelmeleri için bir merkez konumunda bulunan dünyaca ünlü bir alandır. Bu, istihdam, daha fazla vergi geliri ve daha yüksek hisse senedi fiyatlarının ortaya çıkmasında oldukça etkilidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne diğer ülkelere göre karşılaştırmalı olarak avantaj sağladığını söylemek mümkündür. Ancak ABD rekabet avantajını kaybetmektedir çünkü ne yazık ki, Silikon Vadisi’nin tüm faydaları ABD vatandaşlarına gitmiyor çünkü durum zannedildiğinden biraz daha farklı. Birçok teknik bağlamda ele alınan iş, gerekli mühendislik becerilerine sahip yabancı uyruklu işçiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle dışarıdan tedarik bir hayli fazla. ABD üniversitelerinden mezun olan Amerikan doğumlu yazılım mühendisleri bulunmamakta. ABD’nin rekabet avantajını kaybetmesinin nedenlerinden biri de bu olarak ele alınabilir.

Silikon Vadisi Adının Anlamı

“Silikon Vadisi” terimi aslında bu bölgede çalışan silikon çip üreticileri anlamına geliyordu. 1950’li yıllara kadar bu alan en iyi tarım ve hayvancılıkla tanınıyordu. Daha sonra “Silikon Vadisi” adını alarak teknolojik bir patlama oldu. O zaman, entegre devreyi oluşturmaya devam eden Fairchild veya bugün elektronik cihazların temeli olan mikroçip gibi yarı iletken araştırma ve geliştirme yapan şirket sayısında patlayıcı bir büyüme oldu. Yarı iletken endüstrisine para kazandırmak için şirketler kuruldukça Silikon Vadisi’nin büyümesini başlattı.

Silikon Vadisi Geçmişi

Silikon Vadisi fikri Büyük Buhran sırasında başladı. Stanford mühendislik profesörü Frederick Terman öğrencileri için daha fazla iş fırsatı yaratmaya karar verdi. Bu nedenle William Hewlett ve David Packard’ı teşvik etti. Hatta onlar için hibe aldığı bilinmektedir, böylece adlarını taşıyan yüksek teknoloji şirketi yaratabilmelerinin önünü hocaları açmış oldu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Terman mühendislik okulunun dekanı oldu. Fakülteyi yeni işletmelerin kurullarında oturmaya teşvik etti. Yeni hibeler almak için gerekli yerler ile görüşmeler sağladı. Üniversite Varian Associates, Eastman Kodak, General Electric, Lockheed ve Hewlett-Packard’a arazi kiraladı. 1955’te Terman, Stanford’un provokosu oldu. Park’ı biyoteknoloji şirketlerini de kapsayacak şekilde genişletti. 1957’de Fairchild Semiconductor, Intel dahil 38 şirketi üretti. Silikon Vadisi ABD adı ise ilk kez 1971 yılında kullanılmıştır.

Silikon Vadisi Nerede Bulunmakta?

silikon vadisi

Silikon Vadisi, doğuda San Francisco Körfezi ile sınırlanmıştır. Santa Cruz dağları batıda, Redwood City de kuzeyde bulunmaktadır. Güney sınırını birçok şehirle paylaşıyor. Bu şehirler ise Los Altos, Mountain View, Sunnyvale, Cupertino, Santa Clara ve San Jose’dir. Kıyı Sıradağları ise güneydoğu bölgesinde olarak bilinmekte.

Silikon Vadisinde Bulunan En Büyük 10 Şirket

 1. Apple
 2. Google
 3. Facebook
 4. Wells Fargo
 5. Visa
 6. Chevron
 7. Oracle
 8. Intel
 9. Cisco
 10. Nidia

Silikon Vadisi’nin Başarısının Nedenleri

Silikon Vadisi’nin başarısının ana nedeni, işbirliği ruhu olarak ifade ediliyor. Örneğin, yerel şirketlerin birçok kurucusu birlikte okula gitmiştir. Bu, şirket ilişkisine bakılmaksızın birbirlerini tanıma olasılıklarını artırır. Böylece kişisel sadakatler kurumsal olanları geçersiz kılabilecek kadar güçlü olabilmektedir. Profesyonel ağlar ise kolay bilgi alışverişine yol açmaktadır. Şirketler ise aralarındaki iş birliğinin onları daha başarılı hale getirdiğini keşfetmiş ve buna devam etmişlerdir.

Sıklıkla gözden kaçan bir neden Silikon Vadisi’nin içinde bulunan kültürel çeşitliliğidir. 1995-2005 yılları arasında yeni kurulan şirketlerin yarısından fazlası göçmenler tarafından kurulmuştur. Bu nedenle kültürel bağlamda bir çeşitlilik olduğunu inkar etmek mümkün değildir.

Silikon vadisinin başarısının bir diğer nedeni de birinci sınıf üniversitelerin vadiyi çevreliyor olması. Birçok şirket kurucusunun Stanford Üniversitesinden mezun olduğu ilginç ancak günümüz dünyasında şaşırtıcı değildir. Peki Silikon Vadisi Firmaları Hangileridir?

Silikon Vadisi Firmaları

Silikon vadisini ünlü yapan bir faktör de içinde bulunan şirketlerdir. En tanınmış Silikon Vadisi şirketleri Apple, Facebook, Google ve Netflix’tir. Alan ayrıca Tesla, Twitter, Yahoo! Ve eBay’i başlattı. Cisco, Oracle, Salesforce.com, Hewlett-Packard ve Intel gibi birçok işletme destek şirketi vardır. Diğer şirketler Adobe, Avaya, Broadcom, Intuit ve Zynga’dır.

Silikon Vadisi’ndeki En Büyük Teknoloji Şirketlerinin Çalışan Sayısı

 1. Apple- 188.000+ Çalışan
 2. Hewlett Packard- 186.000+ Çalışan
 3. Google- 184.000+ Çalışan
 4. Oracle- 169.000+ Çalışan
 5. Intel- 128.000+ Çalışan
 6. Cisco- 91.000+ Çalışan
 7. Facebook- 60.000+ Çalışan
 8. Broadcom- 45.000+ Çalışan
 9. Adobe- 24.000+ Çalışan
 10. eBay- 24.000+ Çalışan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here