Simulink Nedir

MATLAB’a ek bir ürün olan sunulan Simulink, dinamik sistemlerin modellenmesi, simülasyonu ve analizi için kullanılan bir programdır. Simulink nedir? diye merak ediyorsanız ayrıntılı rehberini bulabilirsiniz. Her ayrıntı düzeyinde tasarım konseptlerini keşfetmek için sanal prototiplerin minimum çaba ile hızlıca yapımını sağlar.

Simulink, sürükle ve bırak yöntemini kullanarak sistemlerin grafik modellerini oluşturmak için kullanılacak önceden tanımlanmış bloklardan oluşan kapsamlı bir kitaplık içerir. Kullanıcı bu şekilde “çalışır durumda” bir model üretebilir. Simulink size etkileşimli bir ortam sunar ve böylece kullanan öğrenciler de yeni bir şeyler denemeye teşvik edilir.

Simulink, MATLAB ile entegredir ve veriler arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar. Bunun yanında kendi yazmış olduğunuz C veya Fortran kodunu Simulink içerisinde direkt olarak kullanabilirsiniz.

Simulink Temel Öğeleri

Simulink’te kullanacağınız iki ana öğe bulunmaktadır. Simulink temel öğeleri; Bloklar ve Çizgiler.

Bloklar, sinyalleri oluşturmak, değiştirmek, birleştirmek, çıkarmak ve görüntülemek için kullanılır. Kullanılan çizgiler ise bu sinyalleri bir bloktan diğerine aktarmak için kullanılır.

Birkaç genel blok sınıfı vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

Kaynaklar: Çeşitli sinyaller üretmek için kullanılır.

Girişler; Bir Sabit giriş, bir Sinüs Dalgası, bir Adım, bir Rampa, bir

Paraziti simüle etmek için Pulse Generator veya Uniform Random number.

Bloklar sürükle-bırak şeklinde çalışma ortamına eklenmektedir. Blokları bağlamak istiyorsanız bilgisayarınızdaki kontrol tuşu basılı iken seçili bloktan başka bir bloga tıklamak yeterlidir.

Sinks: Sinyal vermek veya görüntülemek için kullanılır. Havuz bloklarının girişleri vardır ancak çıkışları yoktur.

Örnekler Kapsam, Ekran, Çalışma Alanına, Kayan Kapsam, XY Grafiği vb .’dir.

Ayrık: Ayrık Filtre, Ayrık Durum-Uzay, Ayrık Transfer Fcn, Ayrık Sıfır Kutup, Birim Gecikmesi vb.

Sürekli: Entegratör, Durum-Uzay, Transfer Fcn, Sıfır Kutup vb.

Sinyal yönlendirme: Mux, Demux, Switch vb.

Matematik İşlemleri: Abs, Gain, Product, Slider Gain, Sign, Sum vb.

Simulink Kullanım Alanları

Simulink, mühendislik alanında en çok kullanılan programlardandır. Karmaşık sistemleri tasarlama ve planlama olanağı verir. Her geçen gün artan simülasyon öneminden dolayı Simulink kullanımı yaygındır. Ayrık zamanlı sistemlerin yanında sürekli zamanlı sistemleri de içermektedir. Her ikisini de destekleyen hibrit sistemleri de içerir. Mühendislik alanında özellikle zengin bir blok kütüphanesi sunmaktadır. Sistemlerin tasarımında büyük oranda bilgisayar simülasyonlarından yararlandığımız için tasarımın test aşamaları da bilgisayarlar yardımıyla yapılır.

Bu kullanışlı grafik programlama aracı sizi uzun çalışma saatlerinden kurtarabilir. Simulink, hesaplamalı simülasyonlar yapmak için grafikler içeren görsel bir araçtır. Simülasyon bileşenleri için bir sürükle- bırak sistemi kullanır ve daha sonra aralarında çizgilerle bağlantı sağlar. Kullandığınız bileşenler yapılandırılabilir ve matematiksel işlemlere izin veren bileşenlere sahip olursunuz.

Çoğunlukla, sisteminizi bir dizi değişken olarak temsil edebileceğiniz ve matematiksel olarak modelleyebileceğiniz mühendislik mesleği için kullanılır. Simulink kullanım alanı için örnekler elektrik devreleridir; arabalar, uçaklar vb. gibi kontrol edilmesi gereken mekanik sistemler; kimya sanayi boru hatları, robotik; vb. MATLAB üzerinde modellediğiniz bir planı direkt olarak Simulink üzerinde görebilirsiniz. MATLAB kodunuzu bir Simulink blok üzerine veya Stateflow grafiğine eklemeniz yeterlidir.

Çok görsel olduğu için sistemlerinizi modellemenin harika bir yoludur ve çok spesifik veya mükemmel olmayan bazı uygulamalar için uygundur. Maalesef bu tescilli bir sistemdir ve biraz pahalıdır. Test edilen sistemi ve fiziksel tesisi modelleyerek geniş bir tasarım alanını keşfedin. Tüm ekibiniz, sistemin tüm parçalarının nasıl davrandığını görebilmek için birçok etki alanı ortamını kullanabilir. Simülasyonlarınızı paylaşıma açarak aynı zamanda ortaklarınızla ve iş arkadaşlarınızla modelleme üzerinde çalışabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhabalar makaleniz adına teşekkür ederim emeğinize sağlık.Rica etsem Simulink ücretli ve ücretsiz olarak simulink tarzı bir programlama arıyorum.Octave matlab yerini alıyor ama simulink adına nedir bilmiyorum. Lütfen dönüş yapar mısınız ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here