sivi seviye

flator nedirSeviye flatörleri su depolarında   ve havuzlarda ve  birçok yerlerde su seviyesini belirli bir seviyede tutmak için kullanılan elektriksel kontak veren bir kontrol elemanıdır. Genellikle hidrofor ve  dalgıç pompalarında motorların sussus çalışmasını önlemek için kullanılır. Motorların sussus ortamlarda çalışması durumunda motorlarda elektrıksel ve mekaniksel arızalar meydana gelir. Sıvı Seviye flatörleri kullanılarak bu arızalar büyük ölçüde önlemiş olur. Seviye flatörlerinin elektrik kumanda devrelerine bağlantısı kolaydır. Flatörler devreye seri olarak bağlanır.

Çalıştırmakta olduğumuz motorun kumanda devresinde motorun start verdiğimiz kontaktör önüne seri bağlayarak flatörü devreye bağlamış oluruz burda flatör sınır anahtarı swichlerin mantığında çalışır. Faltörlerin  herhangi bir çalışma gerilimi yoktur.

sivi seviye flatorPiyasada 2 ve 3 kablolu seviye flatörleri bulunmaktadır bunların kabloları kuru kontak olarak tabir ederiz. Örn kumanda devresi 24 v dc olan bir motor devresinde 2 kablolu bağlantıyı örnek verirsek  flatörü kontaktör önünde kullanmak istersek kablonun bir ucunun çanlı uç olarak kullanırız diğer kablo ise flatör den çıkış olarak alırız ve kontaktörümüzün A1 ucuna bağlayarak kontaktörü çektirmiş oluruz bu bağlantı sadece kumanda devresinde uygulanır motor güç devresinde uygulanmaz.

Şekildeki kumanda devresinde flatörün kumanda  bağlantı şeması çizilmiş dir. Flatörümüzden çıkan 2 kablonun birini flatör klemensi olarak adlandırdığımız 1 nolu klemense bağlarız diğer kablonun  ucunuda 2 numaralı klemense bağlayarak bağntısını yapmış oluruz.

SIVI SEVİYE FLATÖRLERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Flatörlerler görsel olarak  şamandıraya benzediği için  malzeme gereğide hafif malzemeden imal edilirler. Hafif olduklarından dolayı  su yüzeyine çıkması kolaydır.

Su seviyesinin azaldığı durumlarda ise su seviyesi ile beraber flatör de aşağıya doğru bir yönelir. Flatörün içinde bulunan paslanmaz malzemeden yapılan bilye şamandıranın hareket yönüne göre ileri ve geri hareket eder. Ve şamandıranın içinde bulunan swich e temas ederek elektriksel anahtarlama görevini yerine getirmiş olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here