sıvı seviye rölesi

Genel mantıkta sıvı seviyesini kontrol etmek için kullanılan sıvı seviye rölesi hakkında gerekli bilgileri bu yazımızda size aktarmaya gayret göstereceğiz. Genel anlamda endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır. Kullanım alanları olarak sıvı malzemelerin bulunduğu depolarda iletken sıvıların seviyelerini ve oranlarını düzenlemek ve kontrol etmek için kullanılmaktadır.

Sıvıların boşaltılmasında ve dolumunda kullanılan rölelere verilen isimdir. Endüstriyel tasarım iç kısımlarında, ve su depolarında pompa motorları gibi benzeri durumlarda su seviyesinin kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. 3 adet elektrot bulunmaktadır. Bu elektrotlar genel anlamda algıladıkları seviye konumuna göre üzerinde bulundurduğu kontaklar ile çıkış verek devresinde bağlı bulunan motor yardımı ile  doldurmayı ve boşaltmayı sağlamaktadır.

Sıvı Seviye Rölesi Nasıl Kullanılır?

Sıvı seviye kontrol devresi genel anlamda kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken röle dir. Projenin kurulduktan sonra kullanan kişi için herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadan gerekli kontrolünün yapılması sağlanır. Sistem içerisinde bulunan sıvı seviye kontrolü yaparak gerekli olduğu anda devreye girer.

ABB CM-ENS

Sıvı seviye rölesi firmaları imalatı yapılan bu sistemlerde motorların susuz çalışmasını önlemek aynı zamanda da su seviyesinin kontrolü ve buhar kazanlarında otomatik su almak gibi noktalarda devreye girdiği bilinmektedir. Bu arada tabii bazı özellikleri bulunmaktadır. Yapısında mekanik bir sistem bulunmaması ve tamamen elektronik devreler ile anahtarlama yapabilen bir röle çeşidi olması aslında ön plana çıkarmaktadır.

Sıvı Seviye Rölesi Çalışma Prensibi

Genel anlamda inceliğinde standart terminaller üzerine bulunmaktadır. Üzerinde bulunan U, L, B terminalleri elektrot bağlantı uçlarında kullanılmaktadır. Genel anlamda sıvı seviye rölesi çalışma ortamı da göz önünde bulundurulduğunda marka ve modellere göre 24–240 V AC/DC ile çalışmaktadır.  Çıkış işlemi ile ilgili olarak şunu söylemek gerekli sıvı boşaltılması işlemi tamamen alt elektro da temas edinceye kadar sürmektedir. Temas kesildiği zaman kontak devreye girer. Böylece konum değiştirerek pompanın durmasını sağlar. Sıvı tekrardan üst seviyeye ulaşınca da pompa tekrar devreye girerek çalışmaya başlar. Bu işlem bu şekilde devam ederek gerekli kontrol sağlanmış olur. Tabii dikkat edilmesi gereken bir başka konu da çalışma ortamlarıdır.

Özellikle yanıcı sıvılarda kullanılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte taban elektrodu mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılmadığı durumlarda röle çıkış vermeyecek ve böylece su çıkışı sağlanamayacaktır. Tüm bunların yanı sıra özellikle kullanım ve kurulum işlemleri çok önemlidir. Yönergeleri uyulmadığı kullanımlar sonucunda çok ciddi yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. İşlem yapmadan önce kesinlikle besleme gerilimleri, kesilmeli ve şebekeye bağlı iken ön panel kesinlikle çıkarılmamalıdır. Solvent ve benzeri maddeler ile temizlenmesi çok ciddi anlamda sıkıntı doğurabilir. Cihazı temizlemek istediğinizde kuru bez kullanmanız tavsiye edilir.

Markalara göre Sıvı seviye röle çeşitleri

  • ENTES SSRC-04
  • FEDERAL FSSR02
  • SIEMENS 3UG45011AW30
  • ABB CM-ENS

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here