soft-starter

Soft starter, asenkron motorlara yarı iletken (tristör) güç anahtarları ile yükü ve torku azaltarak yol veren ve motor performanslarını en üst düzeyde tutan mikro işlemci tabanlı güç elektroniği sistemidir. Motorlar direk enerjilendiği zaman tam devirde ani kalkış ve duruş yaparak sistemlerde mekanik arızalara neden olabilir; ayrıca şebekeden büyük miktarda enerji çekerek şebekede gerilim düşümününe sebep olurlar.

Yumuşak yol vericiler kalkınma anında motorun kalkınma akımını sınırlıyarak motorun tam devrine ulaşıncaya kadar geçen zamanda darbe yapmadan yumuşak rampa sağlayarak motor akımının kademeli olarak yükselterek motor ve mekanik ekipmanların ömrünü de uzatmış olur. Soft starterler yumuşak kalkışlar sayesinde büyük bir oranda enerji tasarrufu gerçekleştirmektedir. Yumuşak yol vericiler genelikle Testereler, Yürüyen merdivenler, Konveyörler, Karıştırıcılar ve mikserler, Kompresörler ve Santrifüj pompaları gibi hız ve tork kontrolü gerektiren uygulamalarda kullanılır. Eski yol verme yöntemi olan yıldız-üçgen kullanımı artık pek fazla tercih edilmeme durumuna gelmiştir.

SOFT STARTER ÇALIŞMA PRENSİBİ

Soft Starter, şebeke ve motor arasına bağlanır. Motora start verilmeden önce soft starter üzerinden uygulama şartlarına göre kalkış rampa süresi ve duruş rampa süresi ayarlanmalıdır. Ayarlanan süre içinde asenkron motor yumuşak kalkış ve duruş sağlamaktadır. Her bir fazında bulunan 2 tristör ile motora uygulanan AC besleme geriliminin frekansı değiştirilmeden motorun kalkınma akımını kontrol eder. Motor ayarlanan rampa süresince tam hızını alıncaya kadar yumuşak bir şekilde yol alır. Motor nominal hızına ulaştığı anda soft starterin için de bulunan dahili baypas kontaktörü tristörün anahtarlama yapması ile motorun devamlı çalışması bypass kontaktörü üzerinden sağlanarak tristörlerin aşırı ısınması engelenir ve cihazın daha uzun ömürlü olması sağlanır.

SOFT STARTER KULLANIM AVANTAJLARI

1.Az bakım gereksinimi 2. Motorların ömrünü uzatır 3. Enerji tasarrufu sağlama 4. Motor hızlanma süresinin ayarlanması 5. Motorun ani duruş ve kalkışlarını engellenerek mekanik ekipmanların kullanım ömürlerinin uzaması 6. Ayarlanabilen Akım sınırı ile hassas kontrol. 7. Dönüş yönünün kontrolu 8.. Motor durma süresinin ayarlanması

SOFT STARTER MOTOR KORUMA ÖZELLİKLERİ
Bağlantı hatası, Faz kayıp koruması , Aşırı akım koruması , Motor Termik Koruma, Faz sırası bozulması Aşırı veya düşük gerilim, Toprak Kaçağı Koruması, Güç Faktörü Düzeltme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here