Fotovoltaik Sistemler (PV) DC gerilim ürettiklerinden dolayı, sistemde koruma elamanı olarak kullanılacak sigortalar, güneş enerji sistemlerinde önemli bir rol oynamaktadır.  Sisteminize koruma elamanı eklemenin  en iyi yolu sigortalar veya devre kesiciler kullanmaktır. Pv sistemlerde kullanılan sigortalar Pv sistemlerinde kullanılmak üzere özel imal edilen Doğru akım (DC) sigortalardır.

Alternatif akım (AC) uygulamaları doğru akım (DC) uygulamalarından çok daha yaygın kullanıldıklarından dolayı birçok kişi DC sigortalar hakkında çok fazla bilgiye sahip değillerdir; ayrıca  güneş panellerinin 120, 150, 200, 600, 1000 ve hatta 1500 volt DC (doğru akım)  güç ürettiklerini bilmiyor, dolasıyla  doğru akımda, Alternatif akım sigorta ve kesici seçmeleri,  güneş panelleri, invertör, şarj cihazı, akü vb. ekipmanlar yanlış sigorta seçiminden dolayı aşırı akıma maruz kalarak hasar görür ve hatta personelin yaralanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, en yaygın sorun, AC sigortaların solar  sistemlerinde, aşırı akım koşulları altında devreyi güvenli bir şekilde kesmesi zordur.

Güneş enerjisi, elektrik sisteminde birden fazla güneş panelleri veya modüller, çıkış gerilimini artırmak için seri, istenilen çıkış akımını yükseltmek için çoklu diziler (PV Strings) birleştirici panolar içinde paralel olarak bağlanır.

birleştirici solar pano

Paralel olarak bağlanmış dizili PV sistemlerinde, fotovoltaik panellerinin ters akımlara karşı ve aşırı ısınmaya ve kablo yalıtımının zarar görmesine neden olabilecek bir seviyeye ulaşabilir. PV dizisi kabloların ve ekipmanların, aşırı akım korumasını sağlamak için her güneş paneli dizisinin  her ( +) ve (-) kutuplarına  DC   sigorta veya DC devre kesici takılarak  korunmalıdır.

AC ve DC Sigortalar Arasındaki Fark

AC-DC akım

Alternatif akım, Pozitifden negatife, negatifden pozitif olmak için her seferinde sıfır volttan geçmek zorundadır. Bir devreyi açarken o anda gerilim sıfır volttan  geçiyor ise açmış olduğunuz anahtar yada sigortada ark- kıvılcım meydana gelmez. Anahtarı 230 voltta kapatırsanız, voltaj sıfıra ulaşana kadar bir saniyenin kesri içinde bir kıvılcım olacaktır ve Voltaj sıfıra ulaştığında, ark tamamen kendiliğinden sönecektir.

Doğru akım, Zamana göre akış yönü ve şiddeti değişmediğinden dolayı elektrik yükleri  devamlı aynı yönde akar. Düşük voltajlı bir DC devresini açın (bir sigortayı kaldırdığınız gibi) ve küçük bir ark olacaktır. Bunun nedeni doğru akımın doğal sıfır voltajın olmaması.

Yüksek voltajlı bir DC devresini açın ve çok büyük (uzun) ve süper sıcak bir ark (kıvılcım) meydana gelecektir. DC sisteminizdeki voltaj ne kadar yüksek olursa, devre açıldığında ark o kadar büyük ve o kadar sıcak olur;  Ve Fotovoltaik Sistemlerde neden dc sigorta ve dc devre kesici kullanılmasının önemli olduğu nokta burasıdır. Eğer DC yerine AC sigorta kullanırsanız sigortanız muhtemelen  yüksek sıcaklığa ve arka dayanamayacağı için yanacaktır. Buda sistemde kullanılan malzemelerin zarar görmesine sebep olacaktır.

Solar Sistemlerde DC Sigorta Hesaplanması

Öncelikle, her dizginin Isc derecesinin 1.25 katı olan akım üretebileceğini bilmemiz gerekir. PV Dizi: fotovoltaik modüllerin akım ve gerilimi üretecek şekilde seri-paralel bağlanmasıdır.

Solar sistemde bir sigortanın değeri güneş panellerinin kısa devre akımı (Isc) ,adeti ve bu panellerin nasıl bağlandığını (seri, paralel) bilmek gerekir. Güneş panellerinde sigortama seçimi, panelin Isc değerinin 1,25 ile 1,56 katı alınarak dc sigorta hesaplanmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz örnek hesaplama ile sigorta seçimini daha iyi anlamış olacağız.

Seri bağlanan panellerde gerilim toplanarak artar ve amper aynı değerde kalır. Örneğin, her biri 24 volt ve 8A üreten seri bağlı dört adet 250W paneliniz varsa, toplam çıkışı  96 volt ve 8 amper olur. Panelin kısa devre akımını (Isc) 1,25 güvenlik katsayısı ile çarparız ve çıkan sonu. Sigorta değerimi göstermektedir. 8×1,25 = 10A

Paralel bir bağlantınız varsa ise, panel adeti (dizi sayısı) x Isc x 1,25 hesaplayalım 4x8x1,25= 40A

Şarj kontrol cihazı ile akü arasına koyacağımız sigorta boyutunu belirlemek için, şarj kontrol cihazındaki amper değerine uymanız yeterlidir. Örnek vermek gerekirsek, 40A şarj kontrol cihazına sahipseniz, 40A değerinde sigorta kullanabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhaba,
    60W Panelimin ISC degeri 3.49, 1.25 ile carptigimda 4.36 cikiyor. Uste mi tamamliyoruz, alta mi? Nasil bir sigorta secmeliyim. Sigorta secmeli miyim? 🙂

    Aku ile PWM arasinda da 30A PWM oldugu icin 30A sigorta dusunuyorum ama boyle kucuk bir sistem icin gerek var midir?

    Sigorta ne zaman kullanilir?

    Tesekkurler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here