ssd nedir

Bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle birlikte çok yüksek elektronik depolama kapasitesine ihtiyaç duyan oyun, program vb. şeyler ortaya çıkmıştır. Boyutların çok yüksek olması nedeniyle geleneksel bilgisayar donanımında kullanılan hard disklerin yazım ve okuma hızı yetersiz gelmeye başlamıştır. Bu gelişmelerin ortaya çıkardığı yazım ve okuma hızının fazla olduğu donanım ihtiyacı SSD ile sağlanmıştır.

Sabit hard disklerimiz yerine kullanmaya başladığımız SSD’nin açılımı ‘‘Solid-State Disk’’, yani ‘‘Katı Hal Sürücüsü’’dür. Standartların üstündeki bir hard diskten bile çok daha hızlı çalışan SSD’ler bilgisayarın performansını katlamaktadır. Özellikle işletim sistemi SSD’nin içine kurulursa, bilgisayarların açılması, kapanması ve işlem yapma hızı eskisine nazaran 30-40 kat daha hızlı olmaktadır. Standart bir hard diskte motor ve manyetik kafalar gibi statik parçalar bulunurken SSD’lerde eprom denilen hafıza yongaları bulunmaktadır. Epromlar aracılığıyla diskteki veriler elektronik olarak kaydedilmektedir. Ayrıca SSD’ler HDD’lere göre çok daha sessiz bir şekilde çalışır. Dolayısıyla bilgisayarı açtıktan sonra hard diskten gelen seslerden rahatsız olmanıza gerek kalmaz.

SSD ve HDD Farkı

SSD ve HDD arasında birçok çalışma mantığı farklılığı bulunmaktadır. İlk olarak her iki depolama biriminde kullanılan donanım farklıdır. Daha net açıklamak gerekirse RAM ve Flash yongaların çalışma karakteristiği farklıdır. Bellek yongaları kısaca iki gruba ayrılır: kısa süreli bilgi depolama becerisine sahip volatil SDRAM ve uzun süreli bilgi depolama becerisine sahip non volatile Flash yongalar.

SSD’lerde kullanılan yonga türü Flash yongalardır. Bu yongalar RAM yongalara göre daha yavaş çalışmaktadır. Ancak RAM’lerden çok daha uzun süre veri depolayabilirler. SSD’nin sahip olduğu yonga türünde veriler elektrik kesintisine bağlı olarak silinmezken HDD’nin sahip olduğu yonga türünde elektrik kesintisi sonucu veri kaybı yaşanmaktadır. SSD’de hareket eden herhangi bir parça olmadığı için ses sorunu yoktur. HDD’ye göre çok daha az güç tüketiminde bulunmaktadır. Dosya yazma ve dosya okuma hızı çok yüksektir. Ayrıca bilgisayarın işletim sisteminin çok daha hızlı çalışmasını sağlayarak bilgisayarınızda birkaç işlemi aynı anda yapabilmenizi sağlamaktadır. Eskiden 4TB SSD’ler bir hayal iken son dönemde yaşanılan gelişmeler ile birlikte 4TB’lik SSD’ler piyasaya sürülmüştür. Ancak HDD’ye oranla çok daha maliyetli bir seçimdir.

SSD’de SLC ve MLC Yonga Tipi

SSD’de kullanılan yonga tipi ikiye ayrılır: SLC (Single Level Cell) ve MLC (Multi Level Cell) yongalar. SSD’nin kapasitesi ve hızına göre bu yongalardan biri tercih edilmektedir. SLC bellekler her bir birim hücrede 1 bit veri saklamaktadır. Bu nedenle sundukları kapasite düşüktür. Ancak diğer belleğe göre çok daha fazla performans sunmaktadır. MLC bellekler ise her bir birim hücrede 2 ve daha fazla bit veri saklama özelliğine sahiptir. Genellikle daha yüksek kapasiteye sahip SSD’lerde tercih edilirler ve performans olarak SLC’ye göre düşük performans sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar düşük performanslı olsalar da standartların çok üstünde yer alan bir HDD’den çok daha fazla performans sunacakları kesindir.

Laptopa SSD Nasıl Takılır?

HDD’nin düşük yazma ve okuma hızından rahatsızlık duyan birçok bilgisayar kullanıcısı, depolama donanımı olarak SSD’leri tercih etmeye başladı. İlk çıktığı güne oranla çok daha düşük fiyattan kaliteli SSD’lere sahip olan kullanıcılar, ‘‘Laptopa SSD nasıl takılır?’’ sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevabı bilgisayar kasasının modeline göre değişebilmektedir. Ancak genel hatlarıyla bu konu anlatılabilir. Çünkü birçok kasanın ve anakartın dizayn prensibi aynıdır. İlk dikkat etmeniz gereken şey aldığınız SSD ile kullandığınız bilgisayar donanımlarının aynı boyutta olmasıdır.

Laptoplarda genellikle 2.5’’ SSD kullanılmaktadır. Sonrasında bataryayı çıkarmanız gerekir. Bataryayı çıkardıktan sonra sabit diskin üzerinde yer alan vidaları özenle sökerek sabit diski bulunduğu yuvadan çıkartın. SATA bağlantı noktalarına dikkat ederek SSD’nizi yuvaya koyun ve vidaları tıpkı çıkardığınız gibi geri takın. Bataryanızı tekrar laptopunuza takarak bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Eğer laptopunuzda başka bir HDD yoksa işletim sistemi kurmalısınız. Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Garantisi devam eden laptoplara SSD’nizi kendiniz takamazsınız. Bu işlemleri garanti müşteri servisi ile görüşerek bizzat laptop markasının servisine yaptırmalısınız. Eğer garanti süreci devam ediyorken laptopa tornavida dokundurursanız, cihazınıza verilen garanti sona ermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here