Start-stop-kumanda devresi amerikan normu

START STOP KUMANDA DEVRESİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Çizimdeki start stop kumanda şemasının  kumanda devresi Alman normunda ve eplan programında örnek proje olarak çizilmiştir. Okul hayatımızda otomatik kumanda dersinde genellikle asenkron motor yol verme kumanda çizimlerini Amerikan normunda öğrenmişizidr. Meslek hayatına atıldığımız zamandan itibaren karşılaştığımız elektrik  kumanda çizimleri  hep Alman normunda ve farklı programlarla çizilerek karşımıza geilir; ve semboller de farklı oldğundan kumanda şemasını anlamakta  biraz zorlanabiliriz.

Kumanda devresi için gerekli olan malzemeler

1 adet sigorta
1 adet motor koruma şalteri
1 adet kontaktör
2 adet sinyal lambası

İlk önce kumanda devremizin sigortasını faz ile besleyelim. Bu faz beslemesi ister 220 volt ister 24v dc olsun burada dikkat etmemiz geren nokta kullandığımız malzemelerin çalışma gerilimleri besleme gerilimimizle aynı çalışma geriliminde olması gerekir. Piyasada kontaktör ve sinyal lambaları 220 Volt 24V dc 24V ac 110v ac gibi farklı çalışma gerilimlerinde bulmamız mümkündür.Kumanda devremize kaldığımız yerden devam edelim faz verdiğimiz sigortamızdan çıkış alarak motor korumamızın açık kontağından geçirerek stop butonumuzla seri bağlayalım. Piyasa artık termik yerine genellikle motor güç devrelerinde motor koruma şalteri (MKŞ)kullanılır. Bunun nedeni termik sıcaklık artışında motor nominal akmının üzerine çıktığı zaman termik de sıcaklık artışı olur ve   devreyi açar. Artık termik manyetik şalter olarak motor koruma şalterleri kullanılır.

Kumandamıza devam edelim stop butonumuz ile start butonumuz arasında gene seri bağlantı yaparak ve start butonumuz ile k1 kontaktörümüzün açık kontağını kumanda devremizin sürekli çalışabilmesi için parelel ( mühürleme ) bir bağlantı yaparak k1 kontaktörümüzün A1 uçuna bağlarız. Burada k1 kontaktörümüz enerjilendiği andan itibaren start butonumuzu mühürlediğimiz için açık kontak çekerek start butonun ( yaylı tip buton) eski konumuna gelir ve devreden çıkar ve mühürleme yaptığımız açık kontak kapandığı için kontaktörümüz devamlı çekili kalır taki stop butonumuza bastğımız zamana kadar.

Sinyal lambaları:
H1 Arıza, H2 çalışıyor
Sigortamızın çıkışından ek alarak Q1 motor korumamızın kapalı kontağından çıkarak h1 lambamızı besleyelim kontaktörümüzün açık kontağından çıkarak h2 lambamızı besleyelim.
Motor korumamız kapalı olduğu zaman arıza lambamız yanar ve arıza motor korumada arıza olduğunu anlarız. Motor çalıştığı an ise h2 lambamız sürekli yanar ve  kumandamızın ( motor ) çalıştığını görmüş oluruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here