startup

Girişim, kurucuları tarafından önemli bir iş fırsatı ve etkisi potansiyeli olan bir fikir veya sorun etrafında başlatılan bir girişimdir. İlk başlangıç noktası Amerika olan, Türkiye’nin geriden geldiği bir iş modelidir startup. Bilgisayar teknik terimleri arasında da belki birçok kez karşılaştığımız startup aslında başlangıç demek. Bu iş modelinde ise start-up “yeni girişim” veya “girişim” gibi anlamlara gelmektedir.

ABD kaynaklı bir terim olan startup, patlayan teknoloji ve internetin bir parçası olarak 1990’ların sonunda popüler hale geldi.

Startup iş modelinde, kısa sürede hızlı büyüme gösteren şirketler baz alınır. Start-up şirketler en genel anlamıyla, bir soruna çözüm bulmak için kurulmuş. Hızlı büyüme için, teknolojisini bu işe adamış, geniş kitlelere hitap eden, sunduğu hizmeti son kullanıcıya kadar ulaştıran, ihtiyaç gideren yani kısaca sürekliliğe sahip sürekli gelişmeye ve geliştirmeye müsait girişim fikirlerine start-up denir. Startup’lar, pazarlara yeni inovasyonları doğrulamak ve getirmek için “optimal” araçlardır.

Hangi Sektörlerde Start-Up Şirketler Vardır?

Startup şirketler, ilk olarak ABD Silikon vadisinde ortaya çıkmıştır. ABD’de bu şirketlerin ekonomik büyümeye katkısı çok büyük olduğu için, start-up şirketler, normal bir şirket statüsü yerine C-crop şirket statüsünde ele alınır. Start-up şirketler için birçok vergi muafiyeti, indirim ve teşvik avantajı sağlanır.

Aslında Startup ilk çıktığında genelde, teknoloji ve yazılım sektörlerinde startup şirketler oluyordu. Çünkü her sektörde gelişme oluyordu fakat bildiğiniz gibi teknoloji ve yazılım gibi sektörler çok hızlı gelişen sektörler, bu hızla gelişen bir sektör yanında yeni sorunları da getirebiliyor. Haliyle startup tanımlamamızın içerisinde de belirttiğim gibi bu sorunlara çözüm bulmak için, kısa sürede teknolojini seferber edip hızlı büyüme gerçekleşen start-up şirketler ortaya çıkıyor.

Şimdilerde ise finans, pazarlama, tasarım ve mimarlık gibi sektörlerde de startup şirketler boy göstermeye başladı. Yine de bu sektörlerde start-up şirketler ortaya çıksa bile, gelişimin ve büyümenin her ucu teknolojiye dokunduğu için, bu sektörlerdeki startup şirketlerde direkt olarak teknolojiden bağımsız olamıyorlar.

Buradan startup şirketlerin, yeniliğin ve gelişimin olduğu her sektörde olduğunu anlıyoruz fakat yine de startup şirket dendiği zaman birçok kişinin aklına hâlâ teknoloji ve yazılım firmaları geliyor.

Türkiye’de Start-Up

Ülkemize startup kavramının çok geç geldiğini yazımızın başında belirtmiştik. Bu nedenle Türkiye’deki startup şirketlerin sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz. Start-up’ın çıkış noktası olan ABD’deki gibi silikon vadisi kıvamına gelinmesinin zor olduğunu biliyoruz fakat hiçbir şeyin için geç olmadığını söylemek istiyoruz.

Ülkemizde ilk başta teoride gelen bir kavramın şu an bazı şirketler tarafından uygulandığını görmek bile ülkemiz adına atılan iyi adımlarda bir tanesi. Start-up şirketlerin ülke ekonomilerine sağladığı faydaları da göz önüne aldığımızda, ülkemizdeki startup şirketlere tanınan imkânların biraz daha genişletilmesiyle daha hızlı yol kat etmek mümkün.

Start-up şirketlere tanınacak olan vergi muafiyeti, indirim ve teşvik alanlarını daha geniş bir kapsamda uygulamadığımız zaman, startup şirketlerin teknolojisine daha çok yatırım yaparak, sorunların çözümü konusunda daha hızlı yol alıp, bunu geniş kitlelere çözüm olarak sunduğunu görebiliriz.

Startup Olarak Başlayan Başarılı Şirketler

Uber

Yolcuları bir mobil uygulama aracılığıyla sürücülere bağlayan bu ulaşım ağı, kullanıcıların akıllı telefonlarına tek bir tıklama ile bir araba sipariş edebilmesi fikri ile 2008 yılında başladı.

O andan itibaren Uber, tüm kıtalarda popüler olmaya başladı ve bugün dünya çapında 7.000 çalışanı ve 50 milyar dolarlık bir değeri var.

Airbnb

Bu şirket, ev sahiplerini gezginlerle buluşturmak için bir pazar yeri olarak hizmet veren bir başlangıç ​​olarak başladı. Airbnb şu anda 192 ülkede, dünya genelinde 33.000 şehirde faliyetini sürdürüyor.

Spotify

Spotify, teknoloji konusunda tutkulu iki arkadaşın başlangıcı olarak başladı. 2008 yılında, Daniel Ek ve Martin Lorentzon, insanların müziği istedikleri gibi ve istedikleri yerde dinleyebilmeleri amacıyla Spotify’ın ilk sürümünü başlattı ve yalnızca davetle giriş teklif etti. Bugün Spotify, 7 ülkede 15.000’den fazla şarkı, 10 milyondan fazla kullanıcı, 300 çalışanı ve ofisi içeren bir kataloğa sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here