Su Jeti Nedir

Su jeti, işlenecek ya da kesilecek olan malzemeyi yüksek basınçlı su yardımıyla kesen bir makinadır. Su jeti, yüksek basınçlı pompa aracılığıyla, ucundaki 0.28 mm çapında bir nozul yardımıyla kesme işlemi yapar. Bu nozuldan 3 litreye varan debilerde su püskürtülür. Su jeti sayesinde kalınlığı 0.1 mm’den 200 mm’ye kadar olan sert veya yumuşak tüm materyaller kesilebilir.

Su jeti ile kesme, kesim esnasında tehlikeli atık üretmediği için çevreci bir teknolojik kesim tekniğidir. Her türlü malzemeyi her şekilde keser ve atık bertaraf maliyetlerini azaltır. İşlemi temiz, kokusuz, tozsuz ve nispeten ısısızdır. Bu yeterli değilmiş gibi, havadaki toz partiküllerini, dumanı, buharları ve diğer kirleticileri ortadan kaldırır.

Su jetinin bir diğer adı waterjet’ tir. Waterjet, içerisinde bulunan kum taneleri sayesinde, 6000 bar gibi yüksek bir basıç uygulayabilmektedir. Basınç değeri yüksek olduğu için 20 – 30 cm kalınlığındaki cam, mermer, metal, tahta gibi cisimleri de kesebilir.

Su jetinin hızı, Plazma ve CNC’ ye göre daha yavaş olduğu için, zorunlu kalmadıkça pek kullanılmıyor. Su jeti, mekanik aşındırması sayesinde, kesilmek istenilen malzemeyi, açı, derinlik ve şekil vererek kolayca kesebiliyor.

Malzemenin kalınlığına bağlı olarak hızı seçildikten sonra farklı bir ayar gerekmemektedir. Çünkü hedeflenen en yüksek hızda kesim olduğu için, diğer kesim hesaplamaları en iyi ölçülerde tutulmaktadır. Waterjet ile tüm malzeme cinsleri, sertliği ve diğer tüm özelliklerine bakılmaksızın kesilebilir.

Su Jeti Neleri Kesebilir?

Su jetleri, bir tabaka haline getirilebilen ve önlerine yerleştirilebilen hemen hemen her malzemeyi kesebilir. Su jeti ile çelik, metal vb. birçok materyal kesilebilir. Su jeti ile kesilebilen materyaller şunlardır:

 • Sert ve yumuşak çelikler
 • Alüminyum, Titanyum
 • Her turlu paslanmaz çelik
 • Sertlikleri fark etmeksizin çoğu çelik çeşitleri
 • Bakır, pirinç, çinko, kurşun ve sarı malzemeler
 • Cam, pleksiglas
 • Mermer, granit, traverten, seramik ve birçok taş çeşitleri
 • Kompakt Lamine malzemeler
 • Yanıcı malzemeler

Su Jeti Neleri Kesemez?

Su jetlerinin kesemediği çok az malzeme arasında elmas ve temperli cam vardır. Elmasların kesilmesi çok zordur. Temperli cam, su jeti ile kesildiğinde kırılacaktır.

Su Jetindeki Suyun Özellikleri Nelerdir?

Normalde musluk suyu kesmek için yeterlidir. Kalite değerlendirmesi için kullanılabilecek bazı su kalitesi nitelikleri vardır. Su çok sertse, yüksek basınçlı bileşenlerin anormal aşınmasına neden olabilir. Bir sistemi kurmadan önce su analizinin yapılması şiddetle tavsiye edilir. Sonuç, bize uygun su arıtma sistemini seçmede önemli bilgiler sağlar. Besleme suyu basıncı sabit min. 3,5 bar. Şebeke su şebekesinde basınç dalgalanmaları olması durumunda, sistem bir su rezerv tankı ve sabit basınç pompası ile donatılmalıdır.

Su Jeti Hangi Parçalardan Oluşur?

Bir su jeti kesici diyagramı:

su jeti parçaları

 1. Yüksek basınçlı su girişi
 2. Mücevher (yakut veya elmas)
  3 – Aşındırıcı (granat)
  4 – Karıştırma tüp
  5 – Koruyucu
  6 – Su jeti kesme
  7 – Kesme malzemesi

Su Jeti Nasıl Çalışır?

Su jeti, ses hızını aşan ultra yüksek basınçlı su üreterek ve enjekte ederek malzemeleri kesen bir işleme yöntemidir. Sert malzemeler söz konusu olduğunda, aşındırıcı malzeme su akımına karıştırılır ve malzeme aşındırıcı malzemenin parçacıklarıyla herhangi bir malzeme kesilebilir.

Su jeti, kesilmek istenen malzeme ne kadar kalın olursa olsun kolaylıkla kesebilmektedir. Ayrıca nano teknolojisi sayesinde kesim sırasında sapma olmaksızın oldukça hassas bir kesim imkânı sunmaktadır. Su jeti çalışma prensibi, içerisinde bulunan sadece su veya su – abrasiv karışımı sayesinde yüksek hızda ( 800 m/s ) püskürtme yaparak kreşim yapmaktadır.

Su Jetiyle Kesim Avantajları

 • Alev, plazma ve lazer kesimin aksine, su jeti ve aşındırıcı jet kesimi, kesim kenarlarını sertleştirmek için ısıdan etkilenen bölge oluşturmaz
 • Özel parça imalatı için de en uygun teknolojidir, verimli bir işleme tekniğe sahiptir.
 • Malzemeler hiçbir ısıl işleme maruz kalmaksızın hatasız bir şekilde kesilir.
 • İşlenen malzeme ısıl bir etkiye maruz kalmadığı için, malzemede sertleşmeler ve mikro çatlaklar gibi sorunsal yapı değişiklikleri olmaz.
 • Kesim yüzeylerine bakıldığı zaman yüksek işleme hassasiyetiyle yapılmış bir kesim ve yüzey kalitesi görülür.
 • Kesme işlemi sırasında zararlı atık maddeler oluşmaz.

Su jeti ile kesim işleminden sonra, aşındırıcı kum tanelerinin parça büyüklüğü, ufak tozlar haline geldiği için ikinci bir kesim için kullanılamamaktadır.

Teknolojisinin gelişmesiyle, su jeti ile kesimin de günden güne gelişmesiyle, özellikle endüstriyel malzeme kesme ve işleme alanlarının kullanım alanları daha da artabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here