Superbox

Bu yazımızda, son günlerde oldukça popüler olan ve iki operatörün kıyasıya rekabet içerisinde olduğu sim kartlı modemleri inceleyeceğiz. Turkcell’in Superbox, Vodafone ‘un ise Redbox olarak nitelendirdiği sim kartlı modemler, sabit internet alt yapısının olmadığı yerlerde tercih ediliyor.

Tak çalıştır mantığıyla çalışan sim kartlı modemler altyapı ve port derdine son verse de gerçekten verimli bir kullanım sunup sunmadığı merak konusu.

Çok istisnai durumlar hariç firmaya olan bir önyargınız varsa bir kenara bırakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü burada önemli olan firma isminden ziyade, bizim bulunduğumuz yerde bize ne kadar kaliteli bir hizmet sunacağıdır.

Bu cihazları almadan önce ilk yapmanız gereken bulunduğunuz yerdeki ilgili operatörün kapsama durumu. Aslında iki firmada başvurunuza istinaden bulunduğunuz adresteki 4.5 G yeterliliğini kontrol edip buna göre hizmet veriyor fakat yine hem tedbir amaçlı hem içinizin rahat etmesi amaçlı kendinizi garantiye almanızda fayda var.

Turkcell Superbox – Vodafone Redbox Çekim Testi

Turkcell Superbox ve Vodafone Redbox cihazlarına kurulum yaptırmadan sahip olamayacağımız için basit anlamdan gsm hatlarımız üzerinden testler yapacağız.

  • Vodafone ve Turkcell mobil hatları üzerinden testler yapacağız. Şartların eşitlik ilkesine dayanması için iki farklı telefon kullanmayalım. Tak çıkar şeklinde tek telefon üzerinden testlerimizi yürütelim.
  • Testleri gerçekleştireceğimiz akıllı cep telefonumuza Speedtest By Ookla uygulamasını indirelim. Birçok uygulama varken bu uygulamayı tavsiye etmemizin amacı; global ve kendini kanıtlamış bir program. Yapacağınız test sırasında ping’in atıldığı server’ın size yanıt süresi önemli ve Speedtest By Ookla bu işi iyi yapıyor. Uygulama tavsiye niteliğinde, yine de bildiğiniz, güvendiğiniz başka programlar varsa onlar üzerinden de gidebilirsiniz.
  • Hattın birini cep telefonumuza takıyoruz. Tercih ettiğimiz hız testi uygulamasını açıp, testi başlatıyoruz. Hız testi sonucunda download – upload- ping –jitter gibi değerler göreceğiz. Bunları Speedtest By Ookla uygulaması geçmiş testlerdeki hafıza kısmında tutuyor fakat siz yine de bir kâğıda not etmek isterseniz karşılaştırma açısında not edebilirsiniz. Testi bitirdikten sonra aynı şekilde diğer hat içinde bir test yapıp sonuçlarına bakıyoruz.

Download: İndirme hızı

Upload: Yükleme hızı

Ping: İki sinyal arasındaki tepkime süresi

Jitter: Hattaki gürültü oranını temsil ediyor.

Basit anlamda test sonucunda göreceğimiz kavramlar bu şekildedir. Bu değerlerin hepsinin önde olduğu bir test sonucu varsa tabii ki onu tercih edin. Download hızı; internet dosya indirimi, film izleme vb. kullanımlar için önemliyken, canlı yayın yapacak kişiler için hem download hem upload hızı, online oyun oynayan oyuncular için download, upload ve özellikle ping süresi önemlidir. ( Çünkü online oyuncular saniyelik hamleler ile müdahaleler yaptıkları için, yaptıkları müdahalenin sonucunu hemen görmeleri için ping değerleri 1 m/s ‘e ne kadar yakınsa o kadar iyi demektedir. )

Jitter değeri ise belirli bir kullanım alanı belirtmeksizin tüm internet kullanıcıları için önem arz eder. Yani bir hatta jitter ( gürültü ) oranı ne kadar düşükse sinyal o kadar kaliteli geliyor demektir.

Yaptığımız testlerde bu değerler üzerinden bir değerlendirme yapmak genel anlamda doğru olsa da birçok değişkenlik gösteren durum olabilir fakat bu test bize referans niteliğindedir. Hız testini aynı telefon üzerinden aynı noktada yapmış olsak da kararımıza duruma etki edecek bazı faktörler var.

  • Test yapılan yerdeki ilgili baz istasyonunun yakınlık mesafesi ve konumu. Yani bir operatörün baz istasyonu size verimli bir yakınlık ve cephedeyken, diğeri daha farklı bir cephe size daha yakın ve verimli olabilir. Örneğin siz salonda test yaptığınızda Turkcell’in baz istasyonu daha verimli bir uzaklık ve doğru cephedeyken, belki oturma odanızda Vodafone’un baz istasyonu daha verimli bir uzaklık ve doğru cephede olabilir.
  • Baz istasyonunda belli bir yoğunluk saati veya genel arıza / bakım durumu olabilir.

Bu yüzden testi evin farklı noktalarında, farklı saat ve günlerde test ederek yapılan testleri not edip bir süre gözlemledikten sonra karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Turkcell Superbox Mı – Vodafone Redbox Mu Tercih Etmeliyim?

Çekim testlerinde tam bir eşitlik olmasa da birbirine yakın değerler ile rekabet sağlandığını görenler için bu başlık önemli. Çünkü kimse kaliteli bir hizmet almadığı bir şeye para ödemek istemez. Yani bir önceki başlıktan testleri yaptınız ve bulunduğunuz evde operatörlerin size hemen hemen denk sonuçlarda değerler verdiğini gördünüz. Şimdi geldi bir önemli nokta olan bütçeye. Bu yüzden herkesin aklında Turkcell Superbox Mı Avantajlı? Vodafone Redbox Mu Avantajlı? Sorusu var. Şimdi hangisi daha uygun bir bakalım.

Turkcell Superbox ve Vodafone Redbox Ek Paket Fiyatları

Sadece hız testi ve paket seçimi yapmak ile bitmiyor her şey. Çünkü bizim de bütçemize göre baştan kurgumuzu iyi yapmamız gerekiyor. Kotalı paketlerde aşım korkusu yok. Kotayı doldurduğunuz zaman iki operatörde kullanımı durduruyor ve kullanıma devam etmeniz için ek paket almanızı istiyor. Bakıldığı zaman cep telefonlarındaki gibi aşımın olmaması bir avantaj gibi duruyor fakat günümüzde malum covid virüsü sebebiyle evlerde kaldığımız bu günlerde eğitim ve işlerimizi evlerimizde yürütmeye çalışıyoruz. Bu yüzden seçeceğimiz kotalı paketlerin, hem görüntü hem ses içeren bu tarz online eğitim ve toplantılara uzun süre yeteceğini düşünmeyin.

Seçimimizi yaparken bunları göz önünde bulundurmanız sizler için iyi olacaktır. Çünkü eğitim süreci içerisinde yetişmesi gereken bir proje veya özellikle bir sınav, işini evden yürütenler için çok önemli bir toplantının ortasındaki ani bir internet kesintisinin olmasını kimse istemez.

Bu yüzden paketleri seçerken kullanım alışkanlarımızı göz önünde bulundurarak seçim yapmamızda fayda var.  Çünkü kotalı paketler yönünde seçim yapar ve kotayı bitirsek;

Turkcell Superbox – Vodafone Redbox Her Yerde Kullanılabilir Mi?

Hem Turkcell Superbox hem de Vodafone Redbox cihazlarının her yerde kullanılabileceğini söylemek mümkün fakat firmalar bu noktada da belli şart ve ek paketler ortaya koyuyorlar. Bunları da doğru analiz etmekte fayda var.

Turkcell, Superbox cihazının 10 farklı adreste kullanılabileceğini söylüyor. İkiden fazla adres dışında kullanım sağlamak isterseniz, her adres için her ay yenilenen bir paketin faturanıza 10 TL olacak ekleneceğini belirtiyor.

Vodafone, Redbox cihazının istenilen adrese götürülmesi için 30 TL her ay faturanıza eklenecek olan bir ek paket almanız gerektiğini söylüyor.

Örneğin Vodafone Redbox cihazını ele alalım. Sim kartlı modeminizi, hem evinizde hem de yazlığınızda kullanmayı düşünüyorsanız. Bir sene içerisinde uzun süre kaldığınız adrese göre almanız fayda var. Çünkü bir sene içerisinde 9 ay evinizde, 3 ay yazlığınızda kaldığınızı düşünecek olursak; yazlıkta ek paketi tanımlattırıp, evinize dönüşte bu ek paketi iptal ettirmeniz bütçeniz açısından iyi olacaktır.

Aslında sim kartlı modemler çok önceden beri Tüm Dünyada kullanılan cihazlardır. Ülkemizde ise usb girişli olacak şekilde 3g destekli olarak operatörlerin önceki denemeleri vardı fakat peş başarıya ulaştığı söylenemez. 4.5 G uyumlu Superbox ve Redbox cihazları hakkında internet dünyasında olumlu ve olumsuz birçok yorum dönüyor. Ülkemize yeni gelen bu tarz teknolojilerde hem alt yapı anlamında gerekli yatırımların yapılıp kalite bir hizmet sunulması, hem ürünün testleri ve kullanıcı deneyimleri sonrası geliştirilmesi – iyileştirilmesi hem de tarife ücretlerinin daha uygun rakamlara gelmesi açısından eğer bir internet aciliyetiniz yoksa bir süre bekleyebilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmemiz gerekiyor ki baz istasyonunda gelen sinyaller doğrultusunda, sinyal gücüne bağlı olarak hızlarda da dalgalanmalar yaşayabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden sabit internet hizmeti alabildiğiniz yerlerde önceliğiniz fiber>vdsl>adsl şeklinde olmasında fayda var. Tabii tüm bunlar yoksa yazımızdaki bilgilerin tamamını göz önünde bulundurarak, sim kartlı bir modem tercihi yapmanızda fayda var.

Teknolojiyle kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here