teknoloji nedir

Teknoloji olarak tanımlanan gelişmeler; genel olarak hayatımızın herhangi bir alanında görülen kolaylıklar olarak ifade edilmektedir. İnsanların günlük hayatlarına yönelik isteklerinin daha kısa bir süre içerisinde ve herhangi bir emek harcanmadan gerçekleşmesini sağlama konusunda da yeterli olarak ifade edilmektedir. Latince “Technologos” olarak ifade edilen teknoloji kelimesindeki “techne” sözcüğü yapmak fiilini ifade etmekte olup; “logos” kelimesi de alet anlamının yanı sıra bilgi ve yetenek anlamlarına da gelmektedir.

Teknolojinin hem kişisel hem de çalışma hayatımızdaki rolü ve büyümesi giderek artıyor. İnsanların teknolojiyi nasıl şekillendirdiğini ve teknolojinin insanların birbirleriyle ve doğal dünyayla etkileşimlerini nasıl şekillendirdiğini anlamak, yalnızca yeni teknolojileri araştıran, geliştiren ve uygulayanlar için değil, aynı zamanda çalışmalarında bu teknolojileri kullanmak zorunda olan tüm insanlar ve kuruluşlar için de önemlidir.

Teknolojinin Yararları

Teknoloji, hayatın her alanında gelişim göstererek; insanların hayatlarında daha da aktif bir süreç içerisinde olabilmelerine neden olabilmektedir. Hayatlarının her alanları ile doğrudan alakalı olarak da hayatlarının şekillenmesinde kendini gösterebilecek tarzda da yer alabilmektedir.  Son birkaç yılda yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesi birçok teknolıjik alanda yeniliklere kolaylık sağlamaktadır.

 • Teknoloji insanların haberleşme faaliyetlerinin daha etkili bir biçimde gerçekleşmesini sağlayabilmektedir. Anında iletişim kurma olanaklarını sağlayabilme imkanını da ortaya çıkarabilmektedir.
 • Teknoloji ile gelişim gösteren internet faaliyetleri dahilinde herhangi bir veriye ulaşmak da son derecede hızlı bir biçimde gerçekleşebiliyor. İnsanların işten ve zamandan tasarruf edebilmeleri konusunda da fayda sağlayabilmektedir.
 • Geçmiş zamanlarda birçok insanın hayatına sebep olabilen hastalıkların kısa bir süre içerisinde tedavisinin mümkün olabilmesi teknolojinin sağlamış olduğu nimetler arasında yer almaktadır. Çiçek ya da verem gibi hastalıkların aşıyla da önlem teşkil edebilecek durumların teknolojik gelişmeler sonrasında ortaya çıktığı da söylenebilmektedir.
 • İnsanların yolculuk sürelerinin kısalmasını sağlayacak olan araçlar teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak görülebilmektedir. Aylarca sürebilecek olan yolculukların saatlere indirgenmesi teknolojinin faydalarından bir tanesidir.
 • Herhangi bir bilgiye erişerek; bu konuda donanımlı hale gelmek isteyen insanların bu süreci gerçekleştirmek adına gereken tüm verilere teknoloji sayesinde daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşebilecektir. Aynı zamanda da uzaktan eğitim ile merak ettikleri ya da gerek duydukları alanlarda dersler alabilmeleri de mümkündür.
 • Ticaretin global hale gelmesi de teknolojik gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak adlandırılmaktadır. Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna alım ya da satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir.
 • Teknoloji ile beraber turizm anlayışı da değişmeye başladı. Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmelerle beraber farklı gök cisimlerine seyahat etmek mümkün hale geldi.
 • Üretim hacmi de teknoloji sonrasında gelişim gösteren unsurlar arasında yer almaktadır. Teknolojik gelişmelerle beraber ortaya çıkan makinelerden kaynaklı olarak insan gücünün uzun bir sürede gerçekleştireceği tüm üretimler; mekanik aletlerle daha kısa bir süre içerisinde hayata geçirilmektedir.
 • Enerji üretiminin artış göstermesi de teknolojik gelişmelerin ortaya koyduğu bir durumdur. Aynı zamanda da farklı teknolojik enerji üretimi yöntemleri de ortaya çıkmaktadır. Dalga ve rüzgara bağlı olarak enerji üretiminin sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda da nükleer enerjiye dair gelişmelere de denk gelişebilmektedir.

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin günlük hayatı her ne kadar kolaylaştırıcı bir fonksiyonu bulunsa da bazı açılardan kişilere zarar vererek; farklı bir kimliğe bürünmelerine de neden olabilecek ögeler olarak adlandırılabilmektedir.

 • İnsanların özel hayatları deşifre edilebilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kişilerin gizli kalması gereken bilgilere kolaylıkla ulaşılabilmekte ve kötü niyetli olan kişiler tarafından da kullanılabilmektedir.
 • İnsanların sosyal hayatlarına kısıtlamalarına neden olacak olan teknoloji; insanların sosyal medya kullanımına yönelmelerinden dolayı gerçekleşmekte olan bir durumdur. Önceleri kişilerin dışarıya çıkarak hayatlarını farklı türlerde yaşama durumundan vazgeçtikleri de görülebilmektedir.
 • Teknolojik gelişmeler bazı mesleklerin ortadan kalkmasına da neden olarak; insanların sahip oldukları işleri kaybetmelerine de neden olabilmektedir.
 • Teknoloji ile beraber silahlara dair gelişmeler de kaydedilmiştir. Ülkelerin saldırı ya savunma odaklı olan gelişmelerinden ötürü de savaş olasılığının her geçen gün arttığı da gözlemlenebilmektedir.
 • İnsanların daha tembel ve üşengeç bir yapıya büründüğü görülebilmektedir. Teknolojiyi kullanma konusunda abartılı bir konumda olan insanların; gündelik hayatlarının bir parçası olan durumlarda bile sürekli olarak teknolojik gelişmelere yer verdikleri söylenebilmektedir.
 • Teknolojik alet kullanımının yaygınlaşması üzerine insan vücuduna etki eden radyasyon miktarında da artış söz konusu olabilmektedir. Elektrikli aletlerin her ortamda bulunmasından dolayı bu tip bir durumun kaçınılmaz olduğu da söylenebilmektedir.
 • Dünya’nın var olan doğal dengesi teknolojik gelişmelerin daha da artmasıyla beraber fazlasıyla bozulmaktadır. Çevre kirliliğinin artması ve doğal dengenin bozulması küresel ısınmanın temel nedeni olarak görülmektedir. Aynı zamanda da var olan yeşilliğin tahribatıyla beraber her yerin betonlaşması da daha çabuk ısınan bir gezegene neden olabilmektedir.

Dünyanın En Büyük 10 Teknoloji Şirketi

Hayatımızın her alanında yerini alan teknoloji, sanayi, sağlık ve iletişim yaşam hayatımızda önemi büyüktür. Bu kadar teknolojiden bahsetmişken sizlerin dünyadaki teknoloji firmalarını merak edeceğinizi düşünerek 2019 yılında Dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketini sırası ile sizlerle paylaşıyorum. Dünyadaki en iyi teknoloji şirketleri ABD ve Asya şirketleri dir.

 1.  Apple  (995,50 milyar dolar)
 2.  Microsoft (855,4 milyar dolar)
 3.  Samsung ( 765,26 milyar dolar)
 4.  Alphabet- Google(756,85 milyar dolar)
 5.  Facebook (434,66 milyar dolar)
 6.  Foxconn (356.11 milyar dolar)
 7.  İntel (220,33 milyar dolar)
 8.  Oracle (190,38 milyar dolar)
 9.  IBM (112,47 milyar dolar)
 10. Sony (67 milyar dolar)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here