ince basınç sensörü

Robotlara veya protezlere uygulanabilen basınca duyarlı “deri” yi duymuş olsak da, Japon bilim adamları gerçek insan parmakları için bir “ Ultra ince cilt basınç sensörü ” geliştirdiler. Bu ultra ince ve sağlam “nano ağ sensörü”, Sunghoon Lee liderliğindeki Tokyo Üniversitesi’nden bir ekip tarafından oluşturuldu.

20 Kasım’da Tokyo Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, Münih Teknoloji Enstitüsü ile işbirliği içinde ultra ince bir cilt basınç sensörü geliştirdi. Ultra ince cilt basınç sensörü her ne kadar doğrudan hassas bir parmak ucuna takılsa bile cilt hissini etkilemiyor. Temas basıncını ölçen ultran ince cilt basınç sensörü sayesinde; parmak ucuyla bir nesneye dokunulduğunda temas basıncı başarıyla ölçülüyor.

Son yıllarda, giyilebilir cihazların ve IoT’nin (Nesnelerin İnterneti) gelişmesiyle, yumuşak elektronik malzemeler kullanılarak, yüksek afiniteye sahip elektronik cihazlar sayesinde insan hissine yakın dokunma ve kavrama hislerinin bire bir aynısı sağlandı.

İnce Cilt Basınç Sensörü Kullanım Alanları

Özellikle tıbbi bakım, hemşirelik bakımı, spor ve nöro-mühendislik gibi çok çeşitli alanlarda, eldiven şeklindeki bir sensör kullanarak çeşitli görevlerde kolların ve parmakların hareketlerini doğru bir şekilde ölçmek ve dijitalleştirmek için kullanmak mümkün.

ultra ince basınç sensörü

Temas Basıncını Ölçen Ultra İnce Cilt Basınç Sensörü Yapısı

Geliştirilen sensör, elektrospinning yöntemi ile oluşturulan dört nanomesh (grafene benzer inorganik nano yapılı iki boyutlu bir malzeme) katmanın (koruyucu katman, üst elektrot, ara katman, yüzeyden alt elektrot) üst üste binmesi ile üretilmiştir. Üst ve alt elektrotlar, suda çözünür bir polimer (polivinil alkol) nanofiber üzerine ince bir altın film (100 nm) biriktirilerek oluşturulur. Ara katman, poliüretan nanoliflerin bir polimer ince film (200 nm) ile kaplanmasıyla güçlendirilir.

Hem incelik hem de yüksek mekanik dayanıklılık elde etmek için suda çözünür nanoliflerin  ( son derece ince 2,5 µm) ve poliüretan nanofiberlerde çözündürüldüğü ve emprenye edildiği koruyucu bir tabaka kullanılır. Ayrıca parmak bir nesneye dokunduğundaki temas basıncını ölçmek için parmak ucuna bir cilt basınç sensörü takıldı. Orijinal cilt hissini etkilemeden yüksek hassasiyetle (0.141 kPa -1 ) ölçüm yapmak mümkün oldu.

Temas basıncını ölçen ultra ince cilt basınç sensör sayesinde dokunma konusunda hassasiyet gerektiren alanlar temas edilen nesneye ne kadar basınç uygulandığı ölçülebilecek. Bu sayede ise kullanılan alanlarda hata oranı azaltılarak başarı oranı arttırılmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here