Termik Santral Nedir

Termik santral çalışma biçimlerine dayalı olarak ısı enerjisini elektrik enerjisine çevirme konusunda devreye giren sistemler olarak adlandırılmaktadır. Suyun yüksek basıncın altında ve yüksek sıcaklıkta buharlaştırılması ile başlayan faaliyetler, söz konusu yüksek basınçlı suyun alçak basınçlı türbinlerle mekanizmayı harekete geçirmesi ile beraber enerji üretimi söz konusu olabilmektedir. Türbinlerin dönmesiyle oluşacak olan mekanik enerji sonrasında da elektrik enerjisi üretimi gerçekleşebilecektir.

Termik santrallerin çalışma prensibi genel olarak kimyasal enerjiyi önce ısı enerjisine oradan da elektrik enerjisine çevirme konusunda tercih edilen bir yapı olarak ifade edilmektedir. Isı enerjisi türbinlerdeki hareket enerjisi ile beraber elektriğe dönüşerek; amacına ulaştıran yöntemler olarak ifade edilebilmektedir.

Termik Santrallerin Temel Sistemleri

Termik santrallerin temel sistemleri arasında yer alan parçalar; kazan, buhar türbini ve jeneratör olarak ifade edilmektedir. İlk aşamada kimyasal enerjinin ısı enerjisine dönüşmesi kapsamında kazanlar devreye girerek; kazanç içerisinde ortaya çıkan enerji de borular içerisinde devreden suyla karışacaktır. Bu karışım sonrasında da suyun buhar durumuna geçmesi durumu görülebilecek ve enerji yüklü olan bu buhar da sonrasında buhar türbinine verilebilecektir. Türbinlerin dönmesi sağlanarak kinetik enerjiye dönüşmesi durumu da ortaya çıkabilecektir.

Hareket enerjisiyle meydana gelecek olan enerji, jeneratör içerisinde elektrik enerjisine dönüşebilecektir. Tüm bu işlemler yüksek basıncın altında ve yüksek sıcaklıkta gerçekleşebilmekte olup; sonradan tekrar ısıtılması halindeyse orta ve alçak basınç durumları da gözlemlenebilecektir. Bu döngü aynı şekilde sürerek; sonsuza dek de sürebilmektedir.

Kömürle çalışacak olan termik santrallerde yanma olayı sonrasında ortaya çıkan dumanların hava filtrelerinden geçirilerek temiz bir biçimde havaya salınması gündeme gelebilecektir. Kömür genel olarak termik santraller içerisinde kullanımda olacağı için bu tarz bir sistemin kurulması mutlak gereklilik olarak ifade edilebilmektedir. Aynı zamanda da kömürün santrale nakledilmesi konusunda da farklı ulaşım tipleri tercih edilerek; hammadde gereksinimi en az masrafla karşılanabilecek türde yer alabilecektir.

Termik santrallerin planları genel olarak debisi yüksek akarsu ya da deniz kenarlarına dayalı olarak yapımı gerçekleştirilebilmektedir. Sıcak suyun su kaynağına iletilmesi aşamasında da soğutma masraflarında kısmen bir ucuzlaşmaya gidilebilmesi durumu da gündeme gelebilecektir.

Termik Santralin Faydaları

 • Enerji üretme konusunda topluma ve ülkeye fayda sağlayan yapıda yer almaktadır.
 • Ucuz kömürlerin kullanılması halinde ekonomik enerji elde etme konusunda nitelikli bir uygulamadır.
 • İnsanların temel enerji kaynaklarının giderilmesi sağlanabilmektedir.
 • Bir çok yere termik santral kurularak; kömür taşımacılığı alanının rağbet görmesine de olanak vermektedir.
 • Yanma olayının gerçekleşmesi sonrasında ortaya çıkan buharla sonsuz elektrik enerjisi ortaya çıkabilmektedir.
 • Elektrik üretim işleminin oldukça ayrıntılı bir sistem içerisinde gerçekleşmesine rağmen maliyetsiz bir üretim seçeneği olarak da görülebilmektedir.

Termik Santralin Zararları

 • Termik santrallerin üretim esnasında atmosfere zehirli gaz salımından ötürü uzun vadede canlı hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Havaya, suya ve toprağa karışan zehirli gazlardan tüm canlılar olumsuz olarak etkilenebilmektedir.
 • Üretim sonrasında ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle farklı farklı kanserojen hastalıkların ortaya çıkması ve ölüme dahi neden olabilmesi durumu görülebilmektedir.
 • Termik santrallerden salınacak olan gazların tümör ve kanser gibi hastalık tiplerinin görülme oranlarını arttırabilecek türde yer almaktadır.
 • Zehirli gazla ozon tabakasına zarar vermektedir.
 • Salınan zehir gazlar nedeniyle canlı hayatın yok olması tehlikesi ortaya çıkabilmektedir.
 • Gıda ürünlerinin yetiştirildiği alanların azalması durumu da termik santrallerin saldığı gazların toprağa karışması sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Canlıların neslinin tükenmesine ve diğer canlıların da tehlikeye girmesi konusunda temel sebepler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here