Termostat Nedir

Öncelikle termostatın ne olduğundan, yani termostattan bahsedeyim. Termostat, çalışma ortamının sıcaklık değişimine göre anahtarın içindeki fiziksel deformasyona göre belirli özel efektler üreten ve açma veya kapama eylemleri ile sıcaklığı istenilen ölçüde sabit tutmaya yarayan bir kontrol mekanizmasıdır.

İlk çift metalli sıcaklıktan etkilenmiş termostat kullanımı 1726 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu termostatın kullanımı; saatin belirli sıcaklık koşulları altında çalışması için hassasiyetin korunması amacıyla kullanılmıştır. 1726 kullanımında henüz termostat kelimesiyle ifade edilmeyen bu kontrol aracı, ilk olarak; 1830 yılında çift metal şeridin sıcaklık karşısında farklı uzamadan kaynaklı olarak bükülüp, ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol etmesinde ortaya atılmıştır.

Termostat ne demek? Diye sözlüklere göz gezdirdiğimizde ise; “ ısıdenetir “ ifadesiyle karşılaşıyoruz. Isıdenetir kelimesinin anlamına bakıldığında; “ bir yerin veya bir nesnenin ısısını kendiliğinden düzenleyerek aynı derecede kalmasını sağlayan aygıt “ ifadesini görüyoruz.

Termostat Ne İşe Yarar?

Termostat nedir? Sorusunun teknik tanımlamasında termostatın basitçe ne işe yaradığı konusunda fikir sahibi olduk. Her ne kadar biz dikkat etmesek bile hayatımızın birçok alanında kullandığımız elektronik ürünlerde termostat olduğunu söyleyebiliriz. Termostat ne işe yarar? Sorusuna cevaben termostatı biraz daha yakından tanıyalım.

Termostat, ısıtma ya da soğutma amaçlı kullanılabilen bir mekanizmadır. Isıtma amaçlı kullanılan termostatlar sayesinde; ısının belirli bir sıcaklık değerini üzerine çıkmasını engellenir. Elektronik cihazın üzerindeki, sıcaklığı kontrol etmek üzere yerleştirilen parçanın ya da sistemin ayarlanan sıcaklık değeri, kritik değeri aşarsa termostat enerjiyi kesmektedir. Soğutma amaçlı kullanılan termostatlar ise; ayarlanan sıcaklık değerine ulaşılması durumunda, kompresörü devre dışı bırakma görevi yapar. Cihaz ısınmaya başladığında yeniden devreye girerek, sistemdeki soğutma görevini devam ettirir.

Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Termostatların görevleri her ne kadar teknik anlamdan aynı olsa da, çok geniş kullanım alanına sahiptir. Termostat ne işe yarar? Başlığında belirttiğimiz üzere ısı kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılsa da; termostat seçimi yaparken hangi ortamda hangi sistem üzerinde kullanılacağı önem arz etmektedir.

Örneğin; su ısı kontrolü gerçekleştiren bir termostat ile hava ortamının ısısı üzerinden kontrol sağlayan bir termostatın yapısı bir olmaz. Bu yüzden kullanım amacına uygun termostat seçimi yapılması gerekmektedir.

Farklı hassasiyet yapılarına ait termostat çeşitleri bulunduğu için seçimin de bu yönde olması gerektiğini hatırlatarak, genel hatlarıyla termostat çeşitlerini inceliyoruz.

Kullanım Yerine Göre Termostat Çeşitleri

 • Ev tipi termostat
 • Ticari tip termostat
 • Oda tipi termostat
 • Klima termostatı

 Gerilim Seviyesine Göre Termostat Çeşitleri

 • Hat gerilimli termostat
 • Düşük gerilimli termostat
 • Mili volt gerilimli termostat

İç Yapısına Göre Termostat Çeşitleri

 • Bi-metal termostat
 • Civalı termostat
 • Gaz-sıvı körüklü termostat
 • Elektronik termostat

Termostat Kullanım Alanları

Termostatlar nedir? Termostat ne işe yarar? Sorularını yanıtlayıp, termostat çeşitlerine de göz gezdirdikten sonra, artık günlük hayatımızın neredeyse her alanında karşımıza çıkabilecek termostatları daha fark eder hale gelmiş olduk.

Özellikle kış aylarını yaşadığımız şu günlerde oda termostatı nedir? Sorusu cevabı en çok merak edilen termostatlardan biridir. Oda termostatı ne işe yarar? Sorusu da hem evimizi belirli bir ısıda tutmak hem de doğalgazdan tasarruf etmek isteyenler için detayları merak edilen sorulardan bir diğeridir.

Termostatın kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise günümüzde hepimizi ihtiyacı olan arabalar. Oda termostatını inceledikten sonra ise Araba termostat nedir? Araç termostat ne işe yarar? Sorularına detaylıca yanıt vereceğiz. Vakit kaybetmeden merak edilen bu termostat kullanım alanlarını inceleyelim.

Oda Termostat Nedir?

Oda termostatı nedir? Oda termostatı, kombi vb. ısıtma sistemleri üzerine yerleştirilerek, oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde, ısıtma ünitesini açma  – kapama görevini yerine getirir.

Oda termostatı ne işe yarar? Oda termostatı, sıcaklığını sabit tutarken, doğalgaz faturamızdan da tasarruf etmemize yarar. Fakat oda termostatları, çalışma prensipleri ve kullanım şekilleri nedeniyle çeşitlilik gösterir. Bu yüzden her oda termostatı her kombiye uyumlu değildir. Bu konuda tercih yaparken, kombinizin marka modelini araştırıp, alacağınız oda termostatının kombiniz ile uyumlu olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekir.  Yanlış bir satın alma yapmamak için kombinizin teknik servis bölümüyle görüşmenizi tavsiye ederiz

Oda Termostat Çeşitleri

 • On/off oda termostatı

On/off oda termostatı, ısıtma cihazlarının on/off çıkışlarına bağlanarak ısıtma ünitelerinin sadece ısıtma tesisatına giden suyunu kontrol etmesine yarar.

 • Modülasyonlu oda termostatı

Modülasyonlu oda termostatı, on/off oda termostatının yaptığı, tesisata giden suyu kontrol etmesine ekstra olarak; kombiyi yazlık-kışlık moduna geçirme, tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını oda termostatı üzerinden kontrol edebilme gibi ek özelliklere de sahiptir.

 • Mekanik oda termostatı

Mekanik oda termostatı; kombiye, bimetal sensörü sayesinde oda sıcaklığını algılayıp, açma – kapama işlemi yaptırır. Bimetal sensörü, ortam ısındığında genleşerek yanındaki mekanizmaya temas eder ve termostat uçlarını ayırarak kombinizi kapatırken, ortam sıcaklığının düşmesi durumunda ise büzülerek termostat uçlarının birleşmesini sağlar. Dijital bir ekrana sahip olmadığı için, mekanik oda termostatının devreye girmesi için, sağa veya sola çevrilen mekanizma ile işlem yapılabilmektedir.

 • Dijital oda termostatı

Dijital oda termostatı, üzerindeki yazılım kartı sayesinde, hassas ölçümler yapabilir. Ayrıca kablolu ve kablosuz modelleri bulunan oda termostatlarında haftalık programlar yapabilir, bu sayede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Araba Termostatı Nedir?

Arabalarda yer alan radyatör termostatı, motor ile radyatör arasında bulunan bir parçadır. Araç termostatı ne işe yarar? Bu termostat sayesinde, soğutma suyu akışı kontrol edilerek, motor sıcaklığı sabit tutulur. Bu sayede motorun aşırı ısınması önlenmiş olur.

Arabada termostat olmazsa ne olur? Sorusu da araç sahiplerinin merak ettiği bir diğer sorudur. Oldukça ucuz olmasına rağmen hayati önem taşıyan bu parçanın olmaması demek, radyatörde yer alan antifrizli suyun hiçbir engel olmadan tüm motor bloğunda dolaşması demektir. Bu durum; arabanın geç ısınması, fazla yakması gibi bir takım olumsuz durumlara sebebiyet verir.

Termostat kapalı olursa ne olur? Arabasında termostat parçası bulunan fakat konumu termostatın kapalı olması durumunda ne olacağını merak edenlerin sormuş olduğu bir sorudur. Termostat kapalı konumda sıkışırsa; soğutucunun dolaşımı engellenir ve radyatöre ulaşamaz, motor aşırı ısınarak zarar görür.

Sonuç olarak; kullanım alanı ne olursa olsun, termostatlar çok pahalı parçalar değildirler ve birçok alanda, hayati önem taşıyan görevleri yerine getirirler. Sadece nerede hangi tür termostatları kullanmanız gerektiğini bilerek hareket etmeniz gerekir. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz, kullanım sağlamak istediğiniz cihazın teknik servisinden mutlaka destek almanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here