Tersine Mühendislik Nedir

Eski şahit olduğumuz yöntemlerden daha farklı olarak karşımıza çıkan bir yöntemdir. Bilindiği üzere teknolojinin son sürat ilerlemesi yeni metotlar yeni imalat biçimleri ve daha güvenilir ürünler sunmaktadır. Daima pazarda yer alma dürtüsü ve pazarda düşme korkusu firmaları yenilikçi ve kaliteye teşvik etmektedir.

Uluslar arası platformlarda sözünün geçmesini sağlamak için ürünleri insanların en kullanışlı ve en kolay bir biçim hizmet vermeyi hedefleyerek üretilmektedir. Bazı firmalar kendinden son derece söz ettirirken arkalarında tersine mühendislik düşüncesi ve harikalığı yatmaktadır. Şimdi bu tersine mühendislik nedir bu yazımız da detaylı inceleyeceğiz.

Tersine mühendislik aslında iki farklı bakış acısının birbirine olan zıtlığından meydana gelmiştir. Bu metotlar mühendislik sistemlerinde iki kademeye ayrılır. Yapılan bir ürün tasarımı ve nitelikleri somut kavramdayken ikinci olarak yazılım destekli bir bakış açısı ona daha farklı bir boyut kazandırmaktadır. Bu iki metodu ürünlerinde uygulayan firmalarının diğer ürünlerden her zaman önde olmasının sebebi daha kullanışlı ve daha pratik oluşudur. Kısaca bir nokta parçasından komple bir bütüne uzunan bütün işlemlere Tersine mühendislik denir. Tabi bu tersine mühendislik ortaya çıkışının belirli bir talepleri ve uzantıları olmuştur.

Bunlar;

Beklenti

Maliyet

Ürünün fiziki durumu ve kimyasal durumu olarak üç başlıkta incelenebilir.

Şirketlerde sunulan imkanlar doğrultusunda çalışan mühendisler ilk olarak o problemin neden var olduğunu daha sonra ise o problemi ortadan kaldırmak için en hızlı ve en güvenli seçeneği oluşturmak için veri dataları oluşturur. Daha sonra bu dataları kontrol ve prototiplerde inceleyerek daha kalıcı veriler oluşturur bu kalıcı verilerin daha fazla bir artısı vardır. Tersine mühendislik günümüzde bu şekilde şekillenmekte ve yerini güçlü bir konumda tutmaktadır.

Teknolojinin hızla ilerlemesi tersine mühendislik kavramı için kullanılan tarama ve optimizasyon cihazlarında çok iyi bir ilerleme kaydetmesini sağlamıştır. İlk mühendislik parçaları bir kalem boyutunda iken şimdi ise zaman ve beklenenlerin doğrultusunda ev hatta uçaklar bile taranıp modellenip ona göre şekil almaktadır. Taranıp modellendiğinde simule ortamda kolaylıkla artıları eksileri dezavantajları ve avantajları tartışılıp ona göre desteklenmeler ve gelişmeler yapılmaktadır. O yüzden mühendislerin bu tersine mühendislik kavramını kullanarak daha farklı projeler ve sonuçlar alması gayet çok normal karşılanmaktadır.

Aslında tersine mühendislik tamamen bir tarama ve tespit ile yapılan bir şeydir. Bu tersine mühendislikte kullanılan tespit ve tarama cihazlarını sınıflandırmak gerekirse;

  • Temas ederek ölçüm ve tarama yapabilen cihazlar
  • Temas etmeden ölçüm ve tarama yapabilen cihazlar
  • Lazer otomasyonlu sistemler
  • Kamera otomasyonlu sistemler olarak dört maddede sınıflandırabiliriz.

İlk bakacağınız durum tersine mühendislik aslında 4 aşamadan oluşur ve bu aşamalar sırasıyla yapıldığında çözüm odaklı ve proje kaynaklı olmaktadır. Bu dört aşamayı şöyle sıralayabiliriz;

  • Belirlenen istenilen parça taranmaktadır.
  • Bu tarama sonucunda bir mesh yapısı oluşturulur.
  • Oluşturulan mesh yapısı bir referans doğrultusunda düzeltilir ve matematiksel ön yüzü çıkartılır.
  • Son adımda ise istenilen referans değerde ki yüzey formu oluşturulur ve ona göre şekillendirilir.

Fabrikasyon ürünlerin veya fabrika ortamında yer alan sorunları aslında kodlayabilir ve matematiksel yüzeye dökebilirsek bütün sorunlar ortadan kalkacaktır. Örnek verirsek 1975 yapımı bir elektrik motoruna sahibiz fakat o motorun üreticisi olan firma kapandı ve teknik destek verecek hiçbir firma yok. Motorun hayati bir rölanti parçasında bir aksaklık oldu ve bozuldu artık o motoru kullanan kişi bu sorunla baş başa ve sorunu çözemiyor.

Nedenini ve çözümü üretici firmayla muhatap olarak çözmek istiyor ve ortada onlara yardımcı olacak bir yetkili yok. İşte bu noktada yenilerin yenisi yeniliklerin en iyisi tersine mühendislik devreye giriyor. Zarar gören parça yerinden çıkarılarak zarar gören bütün aksam kırılıyor ve tekrar birleştiriliyor. Parça tarama için hazırlanıyor ve taranıyor. Tarama cihazları ürünü her yönden tarıyor ve matematiksel bir ön yüz oluşturuyor. Artık o parça üretimi ve motorun aksamıyla ilgili bütün bilgiler elimizde bulunuyor. Adeta elimizde bulunan soruna ve motora hükmetmiş oluyoruz.

Eğer elimizde bu dataları elde edemeyeceğimiz bir sistem olmasaydı ürünlerimiz al kullan at tarzında olurdu ve firmaların ürünleri hakkında popülerlik ve kalite bakımından düşük gözükecekti. İşte bu durumu anladığınızda tersine mühendisliğin ne kadar güzel bir şey olduğunu ve teknoloji piyasalarına hükmettiğini daha yakından anlamış olursunuz. Şimdi tersine mühendislikte birde yazılımdan bahsetmiştir. Bu yazılım yani ufak bir kelime savaşı diğer ürünlerden farkı ne ve ne kazandırıyor.

Merak ettiğiniz kadar küçük harfler yazılar yani kodlama bir ürünü ne kadar öne geçiriyor. Günümüzde askeri sanayide süper güç konumunda olan ABD dünyadaki en büyük savaş uçağı filosuna ve devasa büyüklükte bir yazılım bankasına sahiptir. Bunu şimdi konumuzla bağdaştıramadığınızın farkındayız. Fakat bilindiği üzere F-16 savaş uçaklarının patenti aslında ABD aitti. Eskiden TAI yazılımı ile yapılırdı fakat tersine mühendislik yani tarama ve çözüm odaklı çalışmalar doğrultusunda IAFF yazılımları ile patenti ortadan kalkmış ve kendi ara yüzü ve kendi sistemleriyle her ülkenin üretimine imkan sağlamıştır. Yani uzun lafın kısası dememiz o ki tersine mühendislik var olan sistemleri donanım katarak ve üzerine katlayarak işin içine de biraz yazılım koyarak daha farklı ve daha bağımsız ürünler çıkarmaya denir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here