Tesla Y model kırmızı

Tesla CEO’su Elon Musk, daha önce Türkiye pazarına, 2022 sonlarına doğru gireceğini dile getirmişti. Dünya’nın en büyük elektrikli araç şirketi Tesla, geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı, ‘4/4 Türkiye’ paylaşımı oldukça merak uyandırmıştı.  ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 4 Nisan itibariyle resmen Türkiye’ye giriş yaparak, sosyal medyadaki paylaşımını gerçeğe dönüştürdü.

Türkiye’deki elektrikli araba pazarı büyüyerek, popülerlik kazandı. Elektrikli araç severler, Tesla’nın Türkiye’de hangi model araçları çıkaracağını ve fiyatının ne olacağını merak ediyorlardı.  Tesla’nın Türkiye’de satışa çıkaracağı ilk model Berlin fabrikasında üretilen Model Y oldu. Bu aracın ardından, ilerleyen dönemlerde, Model S, Model 3, Model X gibi modellerinde, Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Tesla, ilk satış noktası İstanbul Kanyon AVM ve Akasya AVM’de açtı. Teslimatlar bu yerlerde yapılacak. Merter’de de servis açılması planlanıyor. Henüz ne kadar araç geleceği açıklanmasa da, Berlin’de haftada 5 bin adet üretim yapabilen fabrikanın talebi karşılayabileceğinin altı çizildi.

Tesla Model Y Özellikleri

Tesla’nın Türkiye’ye getirdiği araç Model Y, Tesla’nın en önemli parçası olan güvenlik standartlarıyla donatılmış durumda. Model Y, 2022 yılında Euro NCAP güvenlik derecelendirmesinden 5 yıldız aldı. Ayrıca, Küçük Arazi Aracı kategorisinde Sınıfının En İyisi ödülünü kazandı.

Model Y, 5 yolcu ve bagajları kolayca taşıyabilecek çok yönlülüğe sahip. İkinci sıra koltukların her biri, bağımsız olarak, düz bir şekilde katlanabilme özelliğe sahip. Bu, daha fazla bagaj için esnek bir depolama alana yaratıyor.

Tesla’nın Türkiye’ye getirdiği araç Model Y’nin özelliklerini performans açısından inceleyelim.

  • Motor: Araç, 3 farklı güç seçeneğiyle satışa sunulacak. Model Y, arkadan itiş, Model Y Long Range, çift motorlu dört çeker, Model Y Performance, çift motorlu dört çeker özelliklerine sahip. Dört çeker modellerde daha iyi yol tutuşu, daha iyi çekiş ve denge kontrolü için ön ve arka tekerleklerin torkunu dijital olarak kontrol eden iki ultra duyarlı bağımsız elektrik motoru yer alıyor. Tesla Model Y, yağmur, kar, çamur ve arazi şartlarında kullanım için uygun.
  • Menzil: Elektrikli araç sahiplerinin en tedirgin olduğu konulardan biri de menzil konusudur. Tesla, bu sorunu çoktan aşmış gözüküyor. Model Y 455 km, Model Y Long Range 533 km, Model Y Performance 514 km menzile sahip. Araçların kolayca şarj etmek için, İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara’da Supercharger şarj istasyonları devreye girdi. Bu istasyonlarda, 15 dakika yapılacak bir şarj ile 241 km’ye kadar gitmek mümkün.  Aracıyla, Dünya çapınca seyahat düşünenler için de Tesla’nın çok seyahat edilen rotalara yerleştirdiği 40.000’den fazla Supercharger şarj istasyonları olduğunu söyleyebiliriz.

Araç, azami 250 km/s hıza ulaşabilmektedir. 0-100 km/s ivmelenmesi, 3.7 sn’dir.

Tesla Y Modelin özellikleri bunlarla da bitmiyor. 3600 arka, yan ve öne kameralar maksimum görüş netliği sağlamaktadır. Tesla Vision özelliği sayesinde, yakındaki araçlar algılanarak, olası çarpışmaların önüne geçilir. Ayrıca bu özellik park sırasında da yardımcı olmaktadır.

Aracın, sürüşten sıkılanlar için gelişmiş güvenlik ve rahatlık özelliklerine sahip oto pilot özelliği var Aracın içerisinde 15 inç genişliğinde zamanla gelişebilecek şekilde tasarlanmış dokunmatik bir ekran yer alıyor. Kablosuz yazılım güncellemeler, yeni özellik güncelleyerek, işlevselliği arttırmaktadır. Geniş cam tavan, daha fazla baş mesafesi ve UV koruması sağlamaktadır.

Tesla Model Y’nin özelliklerini fiziksel olarak incelediğimiz, 1.995 kg ağırlığa, 21” jantlara ve 2.158 litre bagaj hacmine sahip olduğunu görüyoruz.

Tesla Türkiye Fiyat Listesi

Yetkililer, Tesla’nın Türkiye’ye giriş fiyatının Avrupa’ya kıyasla daha düşük olduğunu iletiyorlar. Fiyatların lansmana özel olduğunu, ilerleyen zamanlarda arz-talep dengesine göre değişiklikler olabileceğini söylüyorlar.

Tesla Türkiye Fiyat Listesi

*  Fiyatlara ÖTV ve KDV dâhildir.

** Görüntülenen fiyatlara tahminidir. Kesin fiyatlar teslimata yakın tarihte sunulmaktadır.

Bu fiyatlar, araca eklenecek seçeneklere göre artış göstermektedir. Tabloda yer alan fiyatların hepsi, “pearl White multi-coat” olarak nitelendirilen beyaz renk seçeneğinin seçilmesi, Model Y ve Model Y Long Range modellerin 19”, Model Y Performance modelinde 21” jant tercih edilmesi ve ekstra bir özellikle eklenmemesi durumundaki yaklaşık fiyatlardır.

Araçta yapılacak renk değişikliği, daha büyük bir jant tercihi, çeki demiri ilavesi, iç mekân renk değişikliği, geliştirilmiş oto pilot ilavesi, full self-driving kabiliyeti eklenmesi gibi farklı opsiyonların ilave edilmesi tabloda yer alan fiyatlarda artışa neden olacaktır.

Tesla Y Garanti Süresi

Tesla’nın Türkiye’ye getirdiği araç Model Y’nin özellikleri incelendiğinde, elektrikli araç severler tarafından aranan birçok özelliği taşıdığını görüyoruz. Aracın siparişi online kanallar üzerinden verilebilmektedir. Teslimatına Mayıs ayında başlanacak olan modeller için ön sipariş bedeli 10 bin TL olarak belirlendi.

Üç farklı modelin garantileri, ortak sürelere sahiptir. Araçlar 4 yıl, pilleri ise 8 yıl garanti ile satışa sunuluyor.  Kilometre garantisi arasında ise ufak bir farklılık yer alıyor. Model Y Long Range versiyonu, 4 yıl/190 bin km, Model Y Performance versiyonu ise 4 yıl/160 bin km’ye kadar garantiye sahiptir.

Arkadaş itişli olan versiyonlar Berlin fabrikasının henüz yeni üretime başlaması sebebiyle, diğer versiyonlara göre daha uzun sürebileceği belirtiliyor. Türkiye’deki Supercharger şarj istasyonlarında, 1 kWh’lık bir şarj ücreti, 6,9 – 7,7 TL arasında olacak. 1 kWh’lık şarj ücreti, diğer EV’ler için 8,6 TL olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here