Edison

Thomas Alva Edison, geçmişten günümüze halen daha icat ve buluşlarının kullanıldığı bilim adamıdır. 11 Şubat 1847-18 Ekim 1931 tarihleri arasında yaşayan meşhur bilim adamı icatları ile halen daha yaşayan bir isimdir.

Yüzlerce patentli icadı bulunan Bilgili işadamı Thomas Edison, aynı zamanda da altında çalışan kişilerin de yüzlerce geliştirme yapmasında da önemli bir pay sahibi olarak görülmektedir. Dünya tarihinin en fazla patente sahip ve en verimli mucitleri arasında da yer alan Edison’un ortaya koyduğu icatların Amerika’nın yanı sıra aynı zamanda da Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin de onayını alabilmektedir.

Edison’un Hayatı

Çocukluk ve Gençliği

Thomas Alva Edison 7 çocuklu bir ailenin en küçük bireyi olarak 11 Şubat 1847’de Milan Ohio’da dünyaya geldi. Kendisinin Hollandalı olduğuna dair söylentiler de mevcuttur. Annesi Nancy MatthewsElliott, babası ise Samuel “TheIronShovel” Edison, Jr. olarak kayıtlardaki yerini alıyor. Port Huron’da ilköğrenimine başladı. Aynı zamanda da 12 yaşından itibaren de bilime olan ilgisi ortaya çıktı. 12 yaşında ilk kimya laboratuvarını kurdu. Aynı zamanda da bu dönemde kiraladığı vagonda günlük gazete de basması ilgi çeken bir detaydır. Ancak bir gün vagonda kimyasal bir kaza olması sonrasında da ömür boyu ağır işitmesine de neden olabilecektir. Daha sonra da telgraf işine girerek en sonunda da New York’a taşındı.

Evlilikleri

Thomas Edison ilk evliliğini 24 Aralık 1871 yılında 16 yaşındaki Mary Stilwell ile yaparak, bu evlilikten üç çocukları dünyaya geldi. MarionEstelle Edison (bilinen adıyla Dot), Thomas Alva Edison, Jr. (bilinen adıyla Dash) ve William Leslie Edison. Mary Edison 9 Ağustos 1884’te hayatını kaybetti. 24 Şubat 1886 yılında ise ikinci evliliğini 19 yaşındaki Mina Miller ile gerçekleştirerek bu evliliğinden de 3 çocuğu dünyaya geldi. Madeleine Edison, Charles Edison ve Theodore Edison.

Buluşları

Thomas Edison’un en önemli buluşu olarak öne çıkan elektrik ampulünün 1879’da ilk denemeleri flamanlarla başladı. 1880 yılında da karbonlaştırılmış kağıt flaman ile güvenli ampulleri ortaya koyarak tanesi 2.5 dolardan satışa sundu. Daha sonradan da İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan ile ortak çalışmalara başladı. Swan da elektrik ampulleri içerisinde çalışmalar yaparak cam ve havasız bir biçimde çalışmaktaydı. Daha sonradan Edison ve Swan, Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. 1883’te ise bu şirketin çatısı altında şimdi de kullanılan akkor lambayı icat ettiler.

Ölümü

Thomas Alva Edison, New Jersey, West Orange, Llewellyn Park, Glenmont’taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle 18 Ekim 1931 tarihinde hayatını kaybetti. Edison evinin arkasına gömülmüştür. Yaşadığı kentte Ölümünün anısına 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here