Titreşimlerden Enerji Üreten Saat

Giyilebilir teknolojik cihazlara bağlı olarak gelişen teknoloji; son zamanlarda daha da aktif bir konumda yer alıyor. Her geçen gün yeni cihazların ortaya çıkması ile beraber son derece başarılı sonuçların sağlandığı doğrulanan bir detay olarak adlandırılıyor. Farklı farklı işlevlere sahip olan cihazlarla teknoloji konusunda yeni dönemlerin başlayabilmesi adına da gereken yeterliliğin sağlanabildiği sürekli olarak görülebiliyor. Giyilebilir teknolojinin yakın zamandır hayatımız içinde olmasına rağmen son derecede de hızlı olarak da gelişmesi ile dikkatleri üzerine çekebilecektir.

Giyilebilir teknoloji üzerinde yapılan çalışmalar aşamasında enerji toplayan mekanizmaların da üretilmesi durumunu görebilmek mümkün hale geldi. Titreşim ile ortaya çıkan kinetik durumun enerjiye dönüştürülmesinde başarılı olan bir cihazın geliştirilmesi Penn State Malzeme Araştırma Enstitüsü ve Utah Üniversitesi tarafından ortaya konulan araştırma sonrasında da titreşimlerin enerjiye dönüştürülmesinin bir yolu bulundu. Araştırmacılar geliştirdikleri  bu cihazı göstermek için kol saati şeklinde tasarladılar.

Böylelikle de harcanan enerjiye dayalı geri dönüşümü sağlayarak; kaybedilen enerjinin yeniden kullanılmasını sağlayacak olan bir cihaz geliştirildi. Henüz sadece giyilebilir teknoloji içerisinde aktif olarak yer alan bir durum olarak da ön planda kendini göstermeye başlamaktadır.

Piezoelektrik materyal kullanılarak ortaya çıkan bu cihaz kapsamında da daha önceki denemelerine göre kat be kat daha fazla enerji üretmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Üç tane çalışma bölmesini de bulunduran giyilebilir teknoloji ürünleri herhangi bir fiziki hareket esnasında da enerjinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Temel prensibi ile de cihaz içerisinde bulunan mıknatısların birbirlerini itme ve çekme kuvvetleri ile etkilemesi sonrasında da enerjinin oluşma durumu ortaya çıkmaktadır. Soğuk sinterleme işleminin de kullanıldığı bu teknoloji ile beraber güç çıkışının neredeyse iki katına dahi ulaşabilmesi de sağlanabilmektedir.

Giyilebilir teknoloji ürünlerine bağlı oluşan enerjilerin şu anda bataryasız çalışmasından dolayı herhangi bir depolama faaliyetinin söz konusu olmadığı görülebilmektedir. Gelecekte akıllı saatler, fitness bileklikleri ve sağlıklı takip cihazları içerisinde de yer alabilecek olan bu durum; enerjinin direkt olarak kullanılması adına yeterli olan bir seçenek olarak görülebilmektedir. Aynı zamanda da kullanılan cihaz için de kullanılarak şarj kapasitesini arttıran bir detay olarak görülebilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here