TOPRAKLAMA

Elektrik enerjisinin kullanıldığı bütün alanlarda ve tesislerde  elektrikli aletlerin aksi bir durumda cihazın metal gövdesine  temas etmesi durumunda metal gövdede meydana gelen elektrik kaçağını  bir iletken yardımı ile üzerindeki yükü toprağa deşarj (boşaltması) etmesine topraklama denir. İşletmelerde  sistemlerinin devamlılığını sağlamak ve insan hayatını güvenceye almak için elektrik sistemlerinde gerilim altındaki kısımlar yalıtır. Zamanla çeşitli sebeplerle bu yalıtımlar deforme olurlar veya yanlış kullanım ile kablolar aşınarak işlevsiz hale gelebilir. Topraklama sayesinde yalıtım bozukluklarından oluşabilecek kaçakları toprağa aktarılarak insan hayatı ve tesisteki, işletmedeki ekipman güvenceye alınmış olur. Topraklama olmayan tesiste ya da elektrikli motor vs.. kaçak olması durumunda  üzerindeki yükü topraktan atamazsa en kısa yoldan devresini tamamlayacağından dolayı bu yol insan vucudu olur ve insanların çarpılmasına neden olur.

Sağlıklı bir topraklama yapmadan önce tesiste topraklama yapılacak olan toprağın değerleri ölçülür. Topraklamanın yapılcağı yerin toprak direncinin yeterince düşük olması gerekir. Topraklama iletkeni önemli bir direnç oluşturmaz asıl önemli direnç, toprak içinde bulunan iletkenlerden toprağa geçiş direncidir. Toprağa geçiş direncini azaltmak için topraklama çubukları derine gömülerek iletkenliği fazla olan toprak bulunmaya çalışılır. Bu derinlik belirli hesaplamalar sonucunda belirlenir.

TOPRAKLAMA ÇUBUĞU

Topraklama çubuğu çeşitli kesit(Q mm) ve uzunluklarda (metre)  som bakır malzemeden imal edilirler. Topraklama çubuğu, bakır çapı 12,4 mm ile 40 mm arasındaki ölçülerde, boyu ise  1m ile 1,5m arasındaki uzunluklarla topraklamayı sağlayan, toprağa çakılarak kullanılan topraklayıcılardır.
Topraklamada önemli husus iletkenlerin toprağın derine çakılması ve çubuğun toprağın altında kalmasıdır. Uzun ve ince olması nedeniyle topraklama çubukları kolay bir şekilde toprağın derinlerine yerleştirerek topraklama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Topraklama çubuğu ile topraklama yapılırken elektrik sisteminin büyüklüğüne göre ve istenilen küçüklükte yayılma direncini sağlamak için birden fazla topraklama çubuğu kullanmak gerekebilmektedir.

Topraklama çubuklarının arasındaki yerleştirilme mesafeleri, çubukların uzunlukları ve kaç adet çubuk çakılacağı toprak direnci ölçüldükten sonra karar verilmelidir.   Çakılan bakır çubuklar bir birleri arasında örgülü bakır yada düz bakır tel ile bir birleri arasında bağlanmalıdır. Tek çubuk çakımı yerine herzaman minimum 2 adet bakır çubuk çakılması daha sağlıklı ve güvenilirdir.

Topraklama kabloları genelde sarı-yeşil renkte olurlar. Binalarda, uçaklarda, arabalarda, tesislerde kısacası her yerde sağlam bir topraklama yapılması elzemdir. Topraklamanın ihtiyaç duyulduğu her yerde farklı şekilde yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here