toroid akım trafosu

Elektrik tesislerinin şebeke gerilim hatlarında bazı nedenlerden dolayı ekipman ve şebeke hattında kaçak akımlar oluşmaktadır. Bu kaçak akımlar tesise ve ekipmanlara zarar vermesini önlemek için piyasada bir çok koruma elemanı bulunmaktadır. Ana pano ve tali panolarda en çok karşılaştığımız koruma elemanı toroid kaçak akım trafosu dur.

17 Temmuz 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanuna göre ana ve tali elektrik panolarında kullanılması zorunlu bir hale getirilmiştir; Ve bu kanunla beraber iş yerlerinde ve tesislerde kullanılmasıyla beraber elektrik motorları, tesislerde bulunan elamanlarda ve elektrik panolarında can ve mal güvenliği artmıştır.

Kaçak akımın anlamını kısaca tekrardan hatırlayacak olursak akım transformatörü sistemden geçen akımları eşitlik durumuna bakar ve sistemdeki akımların bir birlerine ters olduğu durumda kaçak akım rölesinin bobini enerjisiz kaldığından dolayı bobin çekmez eşitsizlik bozulduğunda ise bobin enerjilenerek devreyi açar. Toroid trafosu da aynı çalışma mantığıyla çalışmaktadır. Toroid trafosunun tek başına bir işlemselliği yoktur, bunun için beraber kullanılan malzemeleri vardır. Bunlar toroid kaçak akım trafosu, Toroid algılama rölesi, kompak şalter ve açtırma bobini ve toroid rölesi dir.

Toroid Akım Trafosu Ve Rölesinin Çalışma Ve Bağlantı Şeması

Panoya monte edilmiş toroid trafosunun içinden pano besleme kablosu ve busbar bakır bara toroid çemberinin içinden faz nötr olmak üzere geçirilerek panoya enerji beslemesi verilir. trafo içinden geçen akımların eşitlik durumuna göre toroid rölesine sinyal gönderir. Röle gelen bu akım sinyallerini algılayarak kontak uclarından çıkış vererek röleye bağlı olan kompak şalterin açtırma bobinini enerjilendirerek şalterin açmasını sağlar ve pano ve elemanlar korunmuş olur.
Örnek: Toroid algılama rölesi bağlantısı ABB RD3

toroid röle baglantısı1 ve 2 numaralı uçlar rölenin besleme uclarıdır
3-4 reset uclarıdır. Röle sistemde kaçak akımı algıladğı zaman şalterin açtırma bobini enerjilendirdiği için rölede hata verir tekrar ve tekrardan röleyi devreye sokmak için röle üzerinden yada 3-4 numaralı uclar kısa devre edilerek resetlenir.
5-6 numaralı ucları toroid trafosunun sinyal giriş ucları
7-8-9 ve 10-11-12 kontak ucları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here