TPM 2

Microsoft, bu yaz başında Windows 11 tanıtımını tamamladıktan sonra, şirket yazılım güncellemesi için sistem gereksinimlerini yayınladı. Güvenilir Platform Modülü bir diğer adıyla TPM, bir bilgisayarı entegre bir şifreleme anahtarıyla koruyan güvenli bir şifreleme işlemcisidir. Başka bir şekilde ifade edecek olursak; bilgisayar korsanlarının veya kötü amaçlı yazılımların verilere erişmesini önlemek için bilgisayarınız için bir güvenlik alarmıdır.

Yazılım güvenliği ve donanım güvenliği bilgisayar korsanlarından korunmak için önemlidir. Yazılım güvenliği doğru bir şekilde sağlandığında, bilgisayar korsanlarının bir sisteme girmesini önlemenin etkili bir yoludur. Ancak yazılım doğası gereği daha esnek olduğu için kodu değiştirilebilir, bu yüzden bir bilgisayar korsanı açıklardan faydalanarak hassas bilgilere erişebilir. Donanım güvenliği adından da anlaşılacağı gibi sabit kodlanmıştır. Bilgisayar korsanı bir şekilde bu anahtarların tam olarak ne olduğunu önceden bilmedikçe, şifreleme anahtarlarını değiştirmek imkânsızdır.

Asus Anakartlar TPM eklentisi

Asus Anakartlar TPM eklentisi

Microsoft’ta işletme ve işletim sistemi güvenliği direktörü David Weston bir blogda; Geleceğin bilgisayarları, fidye yazılımı gibi hem yaygın hem de karmaşık saldırılara ve ulus devletlerden gelen daha karmaşık saldırılara karşı korunmaya yardımcı olmak için bu modern donanım güven köküne ihtiyaç duyuyor. TPM 2.0‘ı gerekli kılmak, yerleşik güven kökü gerektirerek donanım güvenliği standardını yükseltir, dedi.

TPM yongası, bir bilgisayardaki; parmak izi okuyucu, Windows Hello yüz tanıma sistemi vb. güvenlik sistemleriyle iletişim kurar, kullanıcıların erişimine izin vermek için hepsinin TPM ile irtibat kurması gerekir. TPM’yi yalnızca sizin güvenlik sistemleri değil, Outlook, Firefox ve Chrome gibi programlar da kullanır.

Bilgisayarımda TPM Var Mı?

Windows 11’in çalışması için TPM 2.0 gereklidir. Bilgisayarınızı 2016’dan sonra satın aldıysanız, büyük ihtimalle TPM 2.0’a sahiptir ancak bu tarihten önce bir tarihte tarihte aldıysanız, büyük olasılıkla daha eski bir sürüm olan TPM 1.2 sürümüne sahiptir veya hiç TPM’si yoktur.

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmenin farkı yöntemleri vardır. En kolay yolu, Başlat menüsünden, Windows Güvenlik Merkezi üzerinden, Aygıt Güvenliği ulaşmaktır. Bu alana ulaştığınızda, bilgisayarınızda yüklü bir TPM olup olmadığını gösteren başka bir pencere görünecektir. Güvenlik işlemci simgesinin yanındaki küçük yeşil onay işareti göreceksiniz, eğer Güvenlik işlemcisi simgesi yoksa kurulu bir TPM’niz yok demektir.

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki ekran görüntülerindeki adımları izleyebilirsiniz.

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmek

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmek-1

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmek-2

Bu ekranları takip ettiğinizde, hiçbir şey göremediyseniz, TPM kontrol etmenin yolundan bir diğerini deneyebilirsiniz. Bunun için;

  • Başlat menüsüne tıklayıp, çalıştır yazın, açılan pencerede tpm.msc yazıp Enter’a basın.

Bilgisayarda TPM olup olmadığını kontrol etmek-3

Bu komut, yerel bilgisayar penceresinde Güvenilir Platform Modülü(TPM) Yönetimini getirir.  Bu ekranda “Uyumlu TPM bulunamadı” yazıyorsa, bilgisayarınızda TPM yoktur veya TPM 1.2 vardır fakat BIOS üzerinden etkinleştirilmemiştir. Bu durumda, BIOS’tan TPM 1.2’yi etkinleştirebilirsiniz ancak etkinleştirseniz bile, Windows 11, TPM 2.0 gerektirir.

TPM 2.0’ınız Yoksa Ne Yapmalısınız?

TPM 2.0‘a sahip olmayan bir masaüstü bilgisayara sahipseniz, TPM işlevselliğini eklemenin yolu, anakartınız ile uyumlu bir modül satın almaktır. Bunun için, anakart modelinizi aratmanız ve üreticinin uyumlu bir TPM yayınlayıp yayınlamadığını kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, Windows 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana TPM fiyatlarının neredeyse 3 kat arttığı görülüyor. Bazı üreticiler de TPM üretimini durdurdu, ancak son zamanlarda talepteki artış göz önüne alındığında üretimin yeniden başlaması muhtemel görünüyor. Uyumlu bir modül temin ettiyseniz, yapmanız gereken tek şey anakartınızdaki TPM pinlerini bulup yapıştırmak veTPM’yi BIOS menüsünden etkinleştirmek.

2014’ten sonra üretilmiş daha modern bir bilgisayarınız varsa, TPM’nin var olma olasılığı vardır. Modern CPU’lar, ürün yazılımı aracılığıyla TPM içerir. Intel, Platform Trust Teknolojisini (PTT) kullanırken AMD Ryzen yongaları fTPM’yi kullanır. Bunu BIOS’ta etkinleştirme adımları üreticiye göre değişir. Ancak genellikle kullanıcıların bilgisayarlarını yeniden başlatmalarını ve BIOS menüsü görünene kadar arka arkaya Del tuşuna basmasını gerektirir. Ulaşılan BIOS menüsünden gelişmiş seçenekleri aktif ederek, TPM seçici bulunarak etkinleştirilebilir.

Windows 11’i bilgisayarınıza TPM 2.0 olmadan yüklemek için TPM denetimini atlayan açık kaynaklı komut dosyası olduğunu unutmayın. Ancak desteklenmeyen bilgisayara Windows 11 yüklemek risklidir. Ayrıca Microsoft, desteklenmeyen bilgisayara Windows 11 yükleyenlerin, güncelleme ve destek alamayacağını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here