Türkiye Rüzgar Gücü

Tüm Dünyanın hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmeye çalıştığı bu dönemde, ülkemizde de yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar hızla devam ediyor. Özellikle rüzgar enerjisi için lider bir pazar haline gelen Türkiye, kısa bir süre önce 10.000 MW’lık kümülatif rüzgar enerjisi kapasitesine ulaşarak, önemli bir dönüm noktasını kutladı.

Türkiye’nin geniş toprakları ve mükemmel rüzgar hızları, rüzgar enerjisi üretimi için ideal koşullar sunmaktadır. Bu rüzgarlardan faydalanmak isteyen ülkemiz; özellikle son on yılda, güçlü bir rüzgar enerjisi tedarik zinciri geliştirildi. 10 GW rüzgar enerjisi kurulumuna ulaşan ülkemiz, son 10 yılda rüzgar enerji kapasitesini 10 katına çıkarmayı başarmış oldu.

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Gücü

Bu dönemde Türkiye, özellikle yenilenebilir üretim kapasitesinin genişletilmesi yoluyla, enerji karışımında önemli ölçüde çeşitlenme yaşadı. Türkiye elektrik karışımı, şu anda toplam elektrik üretiminin %43’ünü oluşturan yenilenebilir kaynaklara doğru hızla kayıyor, kömür ve gaz sırasıyla %34 ve %23’ü oluşturuyor. Şu anda rüzgar enerjisi Türkiye’nin elektrik karışımının %10’unu temsil ediyor ve bu da onu hidrojen sonra ikinci yenilenebilir enerji kaynağı yapıyor.

Bugün Türkiye’de kurulu rüzgar gücü olan 10 GW, karadaki rüzgar enerjisinden geliyor. Türkiye,2030 yılına kadar 20 GW rüzgar enerjisi eklemeyi hedefliyor. Bunun çoğu kara rüzgarından gelmeye devam edecek.

İstanbul dışında, büyük rüzgar enerjisi kapasitesine sahip yerlerin çoğu Ege bölgesindedir. İzmir ili, rüzgar enerjisi dağıtımında liderdir ve ülkenin rüzgar kapasitesinin yaklaşık %20’sine ev sahipliği yapmaktadır. En büyük rüzgar enerjisi projesi olan 312 MW’lık Soma projesi Manisa ve Balıkesir illerinde yer alıyor.

Türkiye’deki Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Türk rüzgar endüstrisinin başarısı, güçlü ve genişleyen yerli tedarik zincirinde yatmaktadır. Ayrıca birçok Avrupalı ​​ve uluslararası şirket Türkiye’de üretim tesisleri kurmuştur. Son veriler, Türkiye rüzgar sektöründe faaliyet gösteren 3.580 şirket olduğunu ve 25.000 kişinin doğrudan veya dolaylı olarak istihdam edildiğini gösteriyor.

Ülke, TPI Composites, Enercon, GRI Renewables gibi pazar lideri firmaların üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Örneğin ABD’li TPI Composites şirketi, İzmir bölgesindeki iki fabrikasında rüzgar türbini kanatlarında kullanılan yüksek kaliteli kompozit malzemeler üretmek üzere; toplamda yaklaşık 4.200 kişiye istihdam sağlıyor. Oradan Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’daki yerel pazar da dahil olmak üzere ağırlıklı olarak Avrupa’daki müşterilere hizmet veriyorlar.

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Pazarındaki Konumu

WindEurope Finansman ve Yatırım Trendleri, 2020’de rüzgar enerjisine yapılan 1,6 milyar avroluk yeni yatırımla Türkiye’yi Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasına yerleştirdi. Türkiye, 2020’de aynı zamanda Avrupa’nın en büyük beşinci ekipman üreticisi oldu. Şu anda Türkiye’de üretim tesisleri bulunan 77 rüzgar türbini ekipmanı üreticisi, altı kıtada 45 ülkeye ihracat yapıyor.

Ülkemizde kurulu olan 10 GW gücündeki rüzgar enerjisi şu an da karada yer alsa da, şu anda açık deniz rüzgar geliştirme projeleri üzerinde duruluyor. İzmir Kalkınma Ajansı tarafından açık deniz rüzgar enerjisi gelişimini desteklemek için yayınladığı yol haritasında, Türkiye’nin toplam açık deniz rüzgar potansiyelinin 70 GW olduğunu tahmin ettiğini belirtti.

Sektör hala özel açık deniz rüzgar mevzuatını beklemektedir. Ancak Türk açık deniz rüzgar sektörü şekilleniyor. Yakın zamanda kurulan Türkiye Açık Deniz Rüzgar Enerjisi Derneği, açık deniz rüzgarının Avrupa’daki başarısından bir şeyler öğrenmek için WindEurope’a katıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here