Türkiye’de Tercih Edilen Bazı Plc Markaları

Bu yazımızda ülkemizde otomasyon sistemlerinde kullanılan bazı plc  markalarının birkaçını Teknisyenler, mühendisler ve programcılar için derledik.

DELTA

delta plc

Delta’nın programlanabilir lojik kontrolörleri (PLC), her türlü endüstriyel otomasyon makinesinde yüksek hızlı, kararlı ve son derece güvenilir uygulamalar sunar. Hızlı mantıksal işlem, bol talimatlar ve çoklu işlev kartlarına ek olarak, uygun maliyetli DVP-PLC, Delta’nın AC motor sürücüsünü, servo, insan makine arayüzünü ve sıcaklık kontrol cihazını endüstriyel ağ üzerinden eksiksiz bir şekilde birbirine bağlayan çeşitli iletişim protokollerini de destekler.

PANASONİC

panasonıc plc

Panasonic ürün portföyü, birçok temel görev için uygun olan az yer ihtiyacı olan düşük maliyetli kompakt programlanabilir kontrolörlerden ve FP7 gibi üst düzey PLC’lerden oluşur.

Kompakt PLC’lere çok sayıda kullanışlı fonksiyon başarıyla entegre edilmiştir, böylece analog kontrol, ağ iletişimi ve konumlandırma kontrolü gibi modüler bir üst düzey PLC’nin birçok avantajını sunarlar. Tüm Panasonic PLC’ler olağanüstü bir fiyat-performans oranı sunar.

Yenilikçi programlama yazılımı Control FPWIN Pro sayesinde, programlanabilir kontrolörlerle maksimum sonuç elde etmek için çok az çaba harcar. Örneğin, programlama yazılımı birçok hazır fonksiyon ve fonksiyon bloğu sağlar. Bu, programlarımız için bilgi birikimimizi kullanmanıza izin vererek programlama ve hata ayıklama için size çok zaman kazandırır.

Diğer tüm Panasonic ürünleri gibi, programlanabilir kontrolörler uygulamanızda uzun bir hizmet ömrü sağlamak için gerçek operasyonda karşılaşacaklarından çok daha ağır koşullara maruz kalırlar.

Panasonic sadece kapsamlı bir PLC ürün yelpazesi sunmakla kalmaz, aynı zamanda birinci sınıf hizmet sunmaktan gurur duyar. ISO 9001’e göre sertifikalı müşteri odaklı bir şirket için bu taahhüt kendini gösterir. Yüksek eğitimli uygulama mühendisleri tarafından , müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış sistemleri bir araya getirmektedir.

Beckhoff

bechoff plc

Beckhoff, PC Kontrol teknolojisine dayalı açık otomasyon sistemleri uygular. Ürün yelpazesi Endüstriyel PC’ler, I / O ve Fieldbus Bileşenleri, Tahrik Teknolojisi ve otomasyon yazılımlarını kapsar. Ayrı bileşenler olarak kullanılabilen veya eksiksiz ve kesintisiz bir kontrol sistemine entegre edilebilen ürünler tüm endüstriler için mevcuttur. Beckhoff “Yeni Otomasyon Teknolojisi” felsefesi, CNC kontrollü takım tezgahlarından akıllı bina otomasyonuna kadar çok çeşitli uygulamalarda dünya çapında kullanılan evrensel ve açık kontrol ve otomasyon çözümlerini temsil eder.

Beckhoff her uygulama için doğru Endüstriyel PC’yi sunar. Açık standartlara dayanan yüksek kaliteli bileşenler ve cihaz gövdelerinin sağlam yapısı, Endüstriyel PC’lerin tüm kontrol gereksinimleri için ideal şekilde donatıldığı anlamına gelir. Gömülü PC’ler, DIN rayına montaj için modüler IPC teknolojisini minyatür biçimde sunar. Beckhoff Endüstriyel PC’ler, otomasyondaki uygulamalarına ek olarak, güvenilir ve sağlam PC teknolojisinin gerekli olduğu her yerde diğer görevler için de idealdir.

Beckhoff her sinyal ve her fieldbus için doğru teknolojiye sahiptir. Beckhoff, tüm yaygın I / O’lar ve fieldbus sistemleri için eksiksiz bir Fieldbus Bileşenleri yelpazesi sunar. IP 20 koruma sınıfındaki Bus Terminalleri ve IP 67’deki Fieldbus Box modülleri ile tüm önemli sinyal türleri ve fieldbus sistemleri için eksiksiz bir ürün yelpazesi mevcuttur. Geleneksel veri yolu sistemlerine ek olarak Beckhoff, EtherCAT Terminalleri, EtherCAT Kutusu ve EtherCAT Geçmeli Modülleri temel alan yüksek hızlı Ethernet fieldbus için eksiksiz bir EtherCAT I / O serisi sunar.

Tüm Beckhoff kontrolörleri, dünyaca tanınan IEC 61131-3 programlama standardına uygun olarak TwinCAT kullanılarak programlanır. TwinCAT 3 ile, IEC 61131-3’e ek olarak programlama dilleri olarak C / C ++ ve Matlab® / Simulink® de mevcuttur.

Allen Bradley

allen bradley plc

Allen Bradley PLC tipi SLC 5/03 11, modüler ve Sabit (kompakt) modeller olmak üzere iki modele sahiptir

Modüler tipler raflar (kasa), güç kaynağı, işlemci (CPU) ve G / Ç modüllerinden oluşur. Kompakt tip, tümü tek bir ünitede paketlenmiş sabit kurulu bir güç kaynağı, işlemci ve G / Ç’den oluşur.

Güç kaynağı:

Modüler tip PLC için, her rafta bir güç kaynağı olmalıdır. Aşırı güç veya güç yüklemesi, hızlı hasara neden olur. Bu nedenle, güç yapılandırmasının seçilmesi, donanım yapılandırmasına uygun olarak gerekli güç gereksinimlerinin hesaplanmasıyla dikkatli olunmalıdır.

Güç kaynağına bağlanabilen üç tip giriş gerilimi vardır. Giriş voltajı için 120/240 VAC, bir jumper kullanılarak seçilebilir (jumper’ı giriş voltajıyla eşleşen bir yere yerleştirin). DC voltajına gelince, giriş voltajı 24 Volt DC’dir. Daha fazla ayrıntı için, PLC SLC 500 tipi modülerde kullanılan güç kaynağının teknik özelliklerine dikkat edin.

İşlemci (CPU):

Bir işlemcinin işlevi PLC’deki tüm işlemleri kontrol etmek ve denetlemektir. Dahili Veri Yolu şeklindeki dahili iletişim, işlemci, bellek ve I / O ünitelerine CPU kontrolünde bilgi sağlar.

SLC 5/03 işlemcinin ön panelde üç seçenekten birini seçebilmemizi sağlayan bir anahtar anahtarı vardır: Çalıştır, Programla ve Uzaktan Kumanda. Her üç pozisyon da aşağıda açıklanmaktadır:

Çalıştır konumu:

Bu konumda, işlemci bir ladder programı yürütür, Giriş ekipmanını izler, çıkış ekipmanını izler ve ayrıca I / O üzerine zorlanabilir. Burada, anahtar anahtarının konumunu RUN konumuna getirerek işlemci modunu değiştirebiliriz. Bu modda programı düzenleyemeyiz.

Program konumu:

Bu konumda, işlemci ladder programını yürütmez ve PLC çıkışı çalışmaz. Bu pozisyonda programı düzenleyebiliriz.

İşlemci modunu PROG konumuna değiştirmek için, yani REM veya RUN’un konumunu PROG konumuna getirerek. Kilit anahtarının konumu PROG konumundaysa, işlemcinin modunu programlama aracıyla değiştiremeyiz.

Uzak konum:

Bu REM konumunda işlemci modunun konumunu bir programlama aracından veya bir programlama aracıyla değiştirebilir ve ayrıca çevrimiçi koşullarda programlama ekipmanlı PLC’ler arasındaki geçici ladder programları düzenleyebiliriz. Kilit anahtarının konumunu ÇALIŞTIR konumundan veya PROG’u REM konumuna değiştirerek işlemci modunu REM konumuna değiştirmek için.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here