Türkiye’deki Elektrik-Elektronik Mühendislik Fakültelerinin Açıklamalı Listesi

Bu yazımızda elektrik ve elektronik mühendisliği bölüm, seçimi  yapacak öğrenciler için Türkiyede bulunan Elektrik-Elektronik   mühendislik fakülteleri hakkında bilgiler vererek Türkiyede bulunan üniversiteleri tam liste olarak listeledik.

Öğrenci arkadaşlarımızın Üniversite tercihlerinde yardımcı olabilmek adına Türkiye’deki Elektrik-Elektronik Mühendislik Fakültelerinin tam kapsamlı listesini hazırladık, umarım sizlere üniversite seçiminde rehberlik edecek faydalı bir yazı olmuştur.

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul Arel Üniversitesi, 18 Mayıs 2007 yılında Kemal Gözükara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversite bünyesi içerisinde; Mühendislik-Mimarlık, Güzel Sanatlar ve İletişim ve Fen-Edebiyat Fakültelerini barındırmaktadır. Arel Üniversitesi’nin 5 fakülte, 3 yüksekokul, 1 MYO, 2 enstitüsü bulunmaktadır. ÖSYM Bursları, Üstün Başarı Bursları, Spor Bursu, Teşvik Bursu, Şehit Çocuklarına Uygulanan Yükseköğretim Destek Bursu, Tercih Bursu, Mütevelli Heyeti Bursu ve Başarı Bursları verilmektedir. Arel Üniversitesi’nin Tepekent kampüsünde erke ve kız öğrencilerin ayrı olarak konaklayabilecekleri 400 yatak kapasiteli Villa Yurtları bulunmaktadır. Elektrik-Elektronik Mühendisliğielektrik motorları, iletişim sistemleri gibi elektrikle çalışan ekipmanların tasarım ve geliştirme işinin yapıldığı bölümdür.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İÖ)

3 Temmuz 1992 yılında kurulmuş olan Sakarya Üniversitesi, dünyanın en saygın ödüllerinden birisi olarak kabul edilen Avrupa Kalite Ödülü’ne Türkiye’de sahip olan tek üniversitedir. Bünyesinde 249 profesör, 224 doçent, 541 yardımcı doçent ile beraber toplamda 2.519 nitelikli ve alanında iyi olan öğretim elemanları bulundurmaktadır. Sakarya Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler, diplomalarını aldıkları zaman diploma eki sayesinde uluslararası tanınırlık kazanmaktadırlar. Çift Anadal programı bulunan üniversite bu alanda oldukça dikkat çekmektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği tanım olarak ifade edildiğinde radar ve navigasyon sistemleri, elektrik üretim ekipmanları ve elektrik motorları gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirmek, bu tasarımı test etmek ve denetlemek olarak ifade edilebilir.

NİŞANTAŞI ÜNİVERİTESİ (İSTANBUL) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Nişantaşı Üniversitesi 3 Eylül 2009 yılında Engin Fikirler Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Bünyesinde iktisadi, idari ve sosyal bilimler, mimarlık, mühendislik ve sanat tasarımı olmak üzere 3 fakülte, 3 yüksekokul ve 1 MYO bulunmaktadır. Maslak 1453 NeoTech Kampüsü, Osman Bey Kampüsü ve Sadabad Kampüsü olmak üzere 3 tane kampüsü bulunmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği günümüzde kullanılan pek çok elektrik sistemiyle çalışan aletlerin tasarım, geliştirme ve denetim aşamalarının oluşumunda yer alan kişilerdir. Geniş bir çalışma sahasına sahip olan bu bölüm elektrik sistemlerinin bulunduğu her alanda mezun olanlara iş bulma imkânı sunmaktadır.

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

3 Temmuz 1992 kurulan ve bir devlet üniversitesi olan Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde onlarca bölümü bulundurmaktadır. Eğitim, ziraat, mühendislik, sağlık ve tıp fakültesi olmak üzere toplamda 20 bölümü bulunan üniversitenin 3 enstitü, 1 konservatuar, 1 yüksek okulu, 19 MYO ve 35 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır.  Ayrıca 370 profesör, 179 doçent, 412 Dr. öğretim üyesi, 394 öğretim görevlisi ve 594 araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 1.886 akademik personeli bulunmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü genel itibariyle günlük olarak da kullandığımız pek çok elektrik sistemine sahip aletlerin tasarım, test etme ve geliştirme alanında eğitimlerin verildiği bir bölümdür.

ON DOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

On dokuz Mayıs Üniversitesi 1 Nisan 1975 yılında kurulmuştur. Köklü bir devlet üniversite olarak anılan On dokuz Mayıs Üniversitesi kurulumundan bu yana 170 bin öğrenci mezun etmiştir. Akademik ve idari birimleri, alanında uzman bir eğitim kadrosuyla kurulmuştur. Bünyesinde 2484 akademik personel bulundurmaktadır. Öğrencilerine ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyelerinde eğitim-öğretim imkânı vermektedir. Öğrenci toplulukları oldukça aktiftir. Kültür, sanat, düşünce, kariyer ve spor alanlarında 90 öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Hem yerli hem de yabacı pek çok öğrencisi bulunan üniversite, uluslararası bir üniversite olma yolunda ilerlemektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği elektrik sistemine sahip olan cihazların tasarım ve geliştirme alanında eğitimi vermektedir.

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Celal Bayar Üniversitesi 11 fakülte, 5 yüksekokul, 15 MYO, 3 enstitü ve 21 araştırma ve uygulama merkezi olmak üzere toplamda 5 akademik birime sahip bir üniversitedir. Rektörlük Yerleşkesi, Uncubozköy Yerleşkesi, Muradiye Yerleşkesi ve Demirci Yerleşkesi olmak üzere 4 yerleşkesi bulunan üniversite bu tesislerde öğrencilerine modern eğitim olanakları sunmaktadır. Ayrıca maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere Üniversite Vakfı tarafından burs yardımı yapılmaktadır. Bir diğer yardım olarak da öğrencilerin üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı olarak çalışma şansı verilmektedir. Bu çalışmayı yapan yaklaşık 608 öğrenci bulunmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği elektrik sistemleri üzerine tasarım ve geliştirme hakkında eğitim verilen bir bölümdür.

BAHÇE ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

Bahçeşehir Üniversitesi, 1998 yılında Bahçeşehir-Uğur Eğitim Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Beşiktaş, Şişli, Göztepe ve Galata’da kampüsleri bulunmaktadır. Üniversitede 4 enstitü, 9 fakülte ve 1 MYO bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde 1010 akademisyen eğitim vermektedir. İstanbul’da 4 adet kampüsü bulunmasının yanı sıra yurtdışında da 7 kampüsü bulunmaktadır. Bununla birlikte 186’dan fazla da uluslararası ortağı vardır. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine modern şekillerde hazırlanmış yurtlarda kalma imkanı sunmaktadır. Bu yurtların odaları 1, 2 ve 3 kişilik olarak hazırlanmıştır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü okuyan öğrenciler elektrik sistemlerinin kullanıldığı cihazların tasarımını, test işlemlerini ve bu tasarımların geliştirilmesi alanında eğitim görmektedirler.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

Çankaya Üniversitesi, 9 Temmuz 1997 yılında Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. 23 bölüme sahip olan üniversitede 5 fakülte, 26 yüksek lisans ve 10 doktora programına sahip olan 2 enstitü, 3 programı bulunan 2 MYO ve ayrıca İngilizce eğitimi desteklemek için İngilizce Hazırlık Sınıfı mevcuttur. Öğrencilerine kısmi çalışma imkânı sunmaktadır. Bu da çalışma isteyen öğrencileri okulun bünyesinde bulunan bilgisayar laboratuvarları, kütüphane gibi bu tarz bölümlerde kısmi zamanda çalışma imkânı sunarak asgari ücret temel alınacak şekilde bir ücret ödemektedirler. Ayrıca çalışmaya başlayan öğrencilerinin de sigorta girişleri yapılmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği elektrik sistemlerinin tasarım ve geliştirmesi hakkında eğitim veren bir bölümdür.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

Kadir Has Üniversitesi 1992 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 1997 yılında da eğitim serüvenine başlamıştır. Üniversitede ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilmektedir. 2 enstitü, 7 fakülte 42 yüksek lisans 24 ön lisans/lisans programları bulunmaktadır. Tam burs, %50 burs ve %25 burs seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca tercih sırasına göre Kadir Has Üniversitesi tarafından sağlanan çeşitli seviyede burslar da bulunmaktadır. Cibali Kampüsü, Selim paşa Kampüsü ve Bahçelievler Kampüsü olmak üzere 3 adet kampüsü bulunmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği genel tanım olarak pek çok alanda kullanılan elektrik sistemli cihazların tasarım ve geliştirme alanında eğitim veren bölümdür.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (M.T. O.K.)

Marmara Üniversitesi 125 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen yüksek öğretim kurumlarının başlarında yer almaktadır. 2900 civarında öğretim elemanıyla beraber 51.000’e yakın öğrencisi bulunan üniversite bilimsel birikim olarak Türkiye’ye oldukça yüksek oranda katkıda bulunmaktadır. Dört dilde eğitim veren Marmara Üniversitesi Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesi olarak anılmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Eczacılık, Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri bulunmaktadır. 14 fakülte, 11 enstitü, 9 yüksek okul ve rektörlüğe bağlı olarak 2 bölüm, 32 araştırma ve uygulama merkeziyle beraber öğrencilerine eğitim-öğretim vermeye devam etmektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrenciler elektrik sistemlerinin tasarımı, testi ve bu sistemlerin geliştirilmesine yönelik eğitim görmektedirler.

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

3 Temmuz 1992 yılında kurulan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi devlet destekli tek vakıf üniversitesidir. 7 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksek okul, 4 meslek yüksek okulu ve 8 araştırma merkezi bulunan üniversitenin 3 adet yerleşkesi bulunmaktadır. Bunlar Gerede Yerleşkesi, Mengen Yerleşkesi ve Mudurnu Yerleşkesi ‘dir. Üniversite kampüsünde 960 kişilik kapasiteye sahip olan kız yurdu ve 420 kişilik kapasitesi bulunan erkek yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Yurt-Kur’a bağlı olan 1000 kişilik yurt hizmet sağlamaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü radar ve navigasyon sistemleri veya elektrik üretim ekipmanları benzeri elektrik sistemli cihazların tasarım yapma, test etme ve geliştirilme alanlarında eğitim veren bir bölümdür.

ÖZ YEĞİN ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

18 Mayıs 2007 yılında Öz yeğin Üniversitesi kurulmuştur. Hüsnü Özyeğin Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2015 yılı Girişimcilik ve Yenilik sıralamasında Türkiye’nin en iyi 7. üniversitesi olmayı başarmıştır. Aralarında ABD, Kanada, Avustralya ve başka pek çok Avrupa üniversitelerinin de bulunduğu 30 ülkeden 80 den fazla kurumla işbirlikleri bulunmaktadır. Öğrencilerin kaliteli eğitim almasına inan Özyeğin Üniversitesi 5 yılda öğrencilerine  200 milyon TL karşılıksız burs imkanı sağlamıştır. Bünyesinde bulunan öğrencilerin %84’ü burslu bir şekilde eğitim görmektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olunduğunda elektrik sistemi bulunan cihazların tasarımı ve gelişimi hakkında eğitim görmüş olunmaktadır.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (GAZİMAĞUSA) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)

1979 yılında temelleri atılan Doğu Akdeniz Üniversitesi yani DAÜ, KKTC’nde kurulan ve Yüksek Teknolojisi Enstitüsü olarak çalışmalar yapa bir devlet üniversitesidir. DAÜ, lisans ve lisansüstü olarak verilen eğitimlerin yanı sıra ayrıca araştırma altyapısı imkânı veren 168 programı bulunmaktadır. 11 fakülte ve 5 yüksekokul da toplam olarak, 91 ön lisans ve lisans, 73 yüksek lisans ve doktora programları yer almaktadır. Kampüste bulunan modern yurtlarda 6000 öğrenciye konaklama imkânı verilirken, yurt yerine kentte yaşamak isteyen öğrencilerin kaldığı konutlar da üniversite vasıtasıyla kiralanmaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları elektrik sistemleri bulunan cihazların tasarım ve geliştirme çalışmaları yapabilmektedirler.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul bilgi Üniversitesi, öğrenciler arasında genellikle bilgi üniversitesi olarak bilinmektedir. 1996 yılında kurulmuş olan bu üniversite köklü olmasının yanı sıra çok fazla tercih edilen üniversiteler arasında yerini almaktadır. Bu üniversiteye vakıf üniversite olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda aziz nesin Vakfı’na bağlı olarak faaliyet sürdürdüğü ve söylenenlere göre yönetimin Amerika’da bir şirkete geçmiş durumda olduğu ifade edilebilir. İstanbul bilgi Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği düşünenler için, dünyayı değiştiren aynı zamanda insan yaşamını kolaylaştıran buluşlar için önemli bir bölümdür. Bu üniversitenin elektrik elektronik mühendisliğini belirleyen öğrenciler güçlü bir kurumsal altyapı ile aynı zamanda teknik beceriler kazanmayı hedefleyen programları elde ederler.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Selçuk Üniversitesi, Birçok bölüm ve aynı zamanda lisans ve lisansüstü eğitim programlarıyla yüksek standartlara ulaşmayı hedefleyen bir üniversitedir. Küresel boyutta birçok üniversiteyle rekabet eden ve duyarlı meslek eğitimini benimseyen teknolojileri ve bilgi birikimleri ile mutluluk ve refahı kullanan bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Selçuk Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği vermiş olduğu eğitim öğretim programlarıyla başarılı bir öğrenci adayı yetiştirmeyi ve mühendislik disiplinini sanayinin ve toplumun ihtiyacına uygun olarak bilgi erişimi ve kullanımını öğretmek için geniş programları uygulamaktadır. Aynı zamanda sosyal etkinlikler ve bu etkinliklere katılma katkıda bulunma yeteneğini kazandırmak için önemli üniversiteler arasında yerini alır.

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Konum olarak Akdeniz bölgesinde yer alan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi geniş kapsamda vermiş olduğu olanaklarla aynı zamanda donatılmış laboratuvarlarla çağın gerektirmiş olduğu türlü teknolojik olanakları sınıf ortamlarında vermektedir. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için, bu üniversitenin uygulamış olduğu bölüm misyonu iş dünyasının ve toplumun ihtiyacı olarak bulunan öğrencilerin Mühendislik bilgilerini donanımlı bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda bireysel ya da takım çalışmalarının başarılı bir şekilde ilerletebilmesi için çeşitli düzenlemeler sağlayan bir yapıda çalışma gösterir. Sonuç olarak öz güveni gelişmiş ve çağdaş ve etik bir mühendis yetiştirmeyi amaçlayan bu üniversite öğrenciler tarafından tercih edilebilecek üniversitelerden dir.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Karabük son yıllarda öğrenci çekmeyi başaran iller kategorisinde yerini almaktadır. Öğrenci şehri olmaya aday gösterilen bu ilde Karabük Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümü oldukça revaçta ve çoğu öğrenci tarafından da tercih edilen bir üniversite kategorisinde yer almaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği zengin bir akademik kadrosu ile aynı zamanda geniş çalışma alanları ve teknolojik yapının gelişimi ile bununla birlikte yakından takip edilen araştırma ortamlarını sağlayan kaynakları öğretim üyeleriyle birlikte çekim merkezi olmak üzere öğrencilerin gelişimi baz alınarak Çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Bu üniversitenin son yıllarda çok fazla adının duyulması tercih edilen üniversiteler kategorisinde yerini almasına yardımcı oluyor.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İnönü Üniversitesi, Son zamanlarda elektrik elektronik mühendisliği dalında çok fazla tercih edilen üniversiteler kategorisinde yerini almaktadır. Taban puanları ve taban puanlarıyla öğrencilerin isteklerine cevap veren bir üniversite kategorisinde yer alan Malatya ilinde bulunan bu üniversite mühendislik programlarında orman, ziraat, su ürünleri, Su bilimleri fakülteleri olarak çok fazla dalda mühendislik bölümünde faaliyetini sürdürmektedir. Programın yerleştirme ve puan türünde başarı sırası ile 300.000. sırada olan adayın yerleştirme puanı altında adaylar yerleştirilmeyerek ek puansız başarı sırası dikkate alınarak yerleştirme işlemleri sağlanmaktadır. Zaman zaman bir yıl süreli olarak İngilizce hazırlık programları uygulanmaktadır. Bu nedenle tercih edilebilir üniversiteler arasında yerini almaktadır.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Türkiye’nin en köklü üniversiteler arasında yer alan ve 1992 yılında elektronik ve haberleşme mühendisliği adıyla kurulmuş bir üniversite olarak ifade edilebilir. Bu nedenle Atatürk Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği tercih edecek öğrenciler için muazzam bir seçim olacaktır. Bu bölümü seçecek öğrenciler için vizyon ve misyon olarak üniversitenin belirlemiş olduğu elektrik elektronik mühendisliği esasları ve bu kavramı sağlayan kapsamlı bir matematiksel ve bilimsel alt yapı analitik bir şekilde uygulattırılmakta dır. Aynı zamanda elektrik elektronik mühendisliği eğitimlerinin gelişmiş olan süreçlere paralel bir şekilde güncellenen teknolojiyle uyum sağlanarak ilerletildiğini söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle bu bölüme seçecekler için üniversite seçiminizi bu üniversiteden yana kullanabilirsiniz.

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Kırıkkale Üniversitesi’ni düşünen öğrenciler için elektrik elektronik mühendisliği olarak bölümün almış olduğu eğitimi en uygun ve teknoloji en uyum sağlayan biçimde uygulayan sistemleri öğrencileri sunmaktadır. Kırıkkale Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği aynı zamanda ülkenin menfaatlerini ve bu menfaatler ön planda tutarak toplumsal değerlere bağlı bir şekilde toplum ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulamalarda sağlamaktadır. Bu nedenle toplumsal değerlere bağlı olarak, hayat boyu öğrenme programıyla yeni bilgiler Edinilmesine yardımcı olur ve bilinçli mühendisler yetiştirmeyi amaçlar. Kırıkkale Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bu nedenle öğrencilerin Belirleyebileceği Üniversiteler arasında yer alır.

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümü birçok alanda Proje sunumlarıyla Kendini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden üniversiteler arasında yerini almaktadır. Bu üniversitede elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrencilerin her türlü teknoloji ile ve bu teknolojilerin kullanımını en uygun şekilde öğrencilere sunan Ve bu teknolojilerin öğrencileri çok geniş kapsamlarda fayda sağladığı ifade edilebilir. Geniş teknolojik sunumlarıyla bu üniversite birçok öğrenci tarafından son yıllarda tercih edilmiş Ve edilmeye de devam etmektedir. Türkiye’nin uydu projesini ilk olarak yapan üniversite olarak bilinmektedir. Bu nedenle öğrencilerin seçimlerini sağlarken önemli bir nokta olan projelendirme sistemlerini dikkate alarak seçimlerini yapması doğru olacaktır.

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü düşünen öğrenciler için şu bilgileri vermek doğru olacaktır. Öncelikle bu üniversite sunmuş olduğu geniş teknolojik donanımlarıyla elektrik elektronik mühendisliğine geniş bir anlam yüklemektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği düşünen adaylar puan olarak en küçük puan 262 puan almalı ya da en büyük puan olarak 324 puan alarak bu üniversite kayıtlarını yaptırabilirler. Bu üniversiteyi tercih edecek öğrenciler üniversitenin mevcut bulunmuş olduğu bölge dolayısıyla Birçok Durumdan yararlanmalarına da yardımcı olur. Bu üniversitenin mevcut teknolojisi iyi mühendisler yetiştirebilmek adına kullanım sağlanıp bu alanda birçok projenin de geliştirilmesi ile devam etmektedir.

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği %30 İngilizce olarak elektronik teknoloji kapsamında aynı zamanda nano boyutlarda malzemelerle üretim sağlanan teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dünyada veya ülkemizde gelişme gösteren bölümlerden bir tanesini öğrencilere sunmaktadır. Aynı zamanda içinde bulunduğu Çağa göre teknolojiye uyum sağlar elektronikte ve mikro işlemci cihazları ile her alanda Yön verir. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrencilerin bu üniversiteyi baz almaları gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Çünkü yabancı dil öğrenme imkanı ücretsiz olarak ve yan dal yapma imkanı aynı zamanda çift ana dal yapma imkanı sunarak bir çok seçenekten öğrencilerin faydalanmasına yardımcı oluyor.

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (İZMİR)

Bölüm olarak Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için elbette ki birçok seçenek bulunmaktadır. Fakat öğrenciler genellikle kendilerini en uygun programı sunan üniversiteleri seçerek eğitimlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Yaşar Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği olarak lisans programını öğrencilerin bağımsız araştırma Yapabilmeleri için Uygun ortamı oluşturmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin gerekli bulunan yeteneklerini geliştirmeyi ve gerçek hayat mühendislik problemlerinin çözülebilmesi adına problemlere geniş bir bakış açısıyla bakabilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda Yaşar Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü öğrenciler günü rahatlığıyla seçebilir ve uygun teknolojik uygulamalardan faydalanabilirler. Böylelikle teknolojiye ayak uydurarak kendi bölümlerini en iyi şekilde sürdürebilirler.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği geniş bir teknoloji ve büyük bir çaba gerektirmektedir. Bu nedenle bu durumların hepsini kapsayan ve bu eğitimlerin tümünü veren üniversite sayısı oldukça azdır. İstanbul Aydın Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği dünyanın hemen hemen her yerinde mesleği uygulayabilecek bilgi ve becerileri sahip olan ve bunları uygulayabilen etik sorumluk sahibi öğrenciler yetiştirerek bu öğrencilerin topluma faydalı olmasına yardımcı oluyor. Sunmuş olduğu, Birçok faaliyetle yan dal, çift ana dal, uluslararası değişim programlarıyla yurtdışı eğitimi, mezuniyet sonrasında yüksek lisans programlarına devam gibi eğitimleri sunmaktadır. Aynı zamanda kariyer de oldukça başarılı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olan bir üniversite olarak ifade edilebilir.

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği geniş bir alanı kapsamaktadır. Örneğin elektrik devreleri ve Sistemleri, elektronik, telekomünikasyon, dijital sistemler gibi birçok alanda hizmet veren bir sektördür. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrencilerin en uğrak adresi olarak ifade edilebilecek bir üniversite olan Lefke Avrupa Üniversitesi geniş kapsamda öğrencilere teknolojik anlamda yardımcı olarak ve faaliyet vererek Topluma yararlı mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu üniversiteyi seçecek öğrenciler için üniversite bazlı periyodik etkinlikler düzenler. Eğitim süresince geniş teorik bilgiye sahip, problem çözme ve analitik düşünme, araştırmaya dayalı öğrenmeyi bilen öğrenciler yetiştirmeyi hedefler ve bu yönde çalışmalar yapar. Bu nedenle gönül rahatlığı ile bu üniversiteyi tercih edebilirsiniz.

ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Isparta Uygulamalı bilimler Üniversitesi düşünen öğrenciler için elektrik elektronik mühendisliği bölümünde geniş kapsamlı eğitim programları veren bir üniversite sizleri bekliyor demektir. Eğitim öğretim yılından itibaren Isparta Uygulamalı bilimler Üniversitesi ismi ile faaliyete devam eden 2018 2019 yılında Bu isimde faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir. Programın yeterli fen ve matematik dersleri ile birlikte uygulama becerisinin yüksek bir şekilde ve proje tabanlı olarak sektörle ilişkili bir şekilde kendini gösterdiği ifade edilebilir. Bu üniversite aynı zamanda lisansüstü programlarıyla ve teknolojik uygulamaları ile öğrencilere geniş kapsamlı bir eğitime sunmayı hedefler.

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Cumhuriyet Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bölümü 1988 yılında kurulmuş bir bölüm olarak ifade edilebilir. Öğretim yılına ise 1999-2000 yılları arasında ilk defa öğrenci olarak lisans eğitimine başlamıştır. Çok kötü bir üniversite olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünde kendini oldukça geliştirmiştir. Bu bölüm insanı temel alan bir eğitim anlayışını kapsayarak aynı zamanda faydalı bir bilgiye ulaşmayı hedefleyen öğrencilere de bu yönde eğitimler veren bir bölüm olarak ifade edilebilir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği saygılı, bölgenin ve ülkenin ekonomik olarak sosyal ve kültürel anlamda gelişmesine katkı sağlayarak birçok alanda öğrencileri geliştirmektedir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla seçilebilecek üniversiteler arasında yer alır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü düşünen öğrenciler için yeni bir üniversite olmasına rağmen geniş kapsamda teknolojik uygulamalarıyla hizmet veren bir üniversite olarak ifade edilebilir. 2015 yılında Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısı ile birlikte her yıl 25 yeni öğrencinin kabul edilmiş olduğu elektrik elektronik mühendisliği bölümü, Çağdaş bir Elektrik elektronik mühendisliği öğretiminin verildiği bölümler arasında yerini almaktadır. 2015 yılında bu bölüm toplam 26 öğrenciyle ve üç yardımcı doçent, iki öğretim görevlisi ve bir araştırma görevlisi olarak eğitime başlamıştır. Bu nedenle bu bölümü düşünen öğrenciler için şu anda faaliyetlerini daha da genişleten bir üniversite niteliği taşımaktadır.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Fırat Üniversitesi geniş kapsamda vermiş olduğu eğitim programlarıyla adından çokça söz ettiren üniversiteler kategorisinde yer almaktadır. 50 yıldır eğitim öğretim sistemine büyük bir katkı sağlayarak birçok mezun veren ve topluma yararlı bireyler kazandıran bir üniversite olarak ifade edilebilir. Fırat Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için bulunmaz bir sistem sunarak teknolojik anlamda sunmuş olduğu yetilerle topluma yararlı mühendisler kazandırmaktadır. Fırat Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği, düşünen öğrencilerin bu üniversitenin geçmiş başarıları ve projeleriyle ünlü olmasından dolayı üniversiteyi tercih etmeleri doğru bir durum olacaktır. Topluma yararlı mühendisler yetiştiren bir üniversite olarak ifade edilebilir.

İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İskenderun teknik Üniversitesi temel hedef olarak kendine özgü bir eğitim öğretim programıyla bu programları inovasyon ve girişimcilik ile aynı zamanda teknolojiye odaklanan bir sistemde özgün bir üniversite olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için bu üniversiteyi seçme düşüncesi doğru olacaktır. Çünkü Elektrik elektronik mühendisliği alanında birçok alanda proje geliştiren ve geliştirmeye devam eden bir üniversite olarak ifade edilebilir. İskenderun teknik Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği teknolojik anlamda öğrencilere birçok katkı sağlayarak ve bu anlamda sağlamış olduğu katkılar neticesinde topluma faydalı mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla seçilebilecek üniversiteler arasında yer almaktadır.

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademik ve idari personel ve fiziki olarak altyapıyla mühendislik kır terleri açısından oldukça geniş bir eğitim programı vermektedir. Elektrik elektronik mühendisliği alanında ar-ge çalışmalarıyla aynı zamanda uygulama faaliyetlerini en bilimsel şekilde yürüten bir üniversite olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda ulusal sorunlara çözümler bularak rekabetçi bir şekilde etik değerlere sahip bir mühendis yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra nitelikli bir şekilde idari kadrosuyla Nitelikli bilimsel araştırma ve projeler ile bu projeleri yürüten ve üreten nitelikli mühendisler yetiştirmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin gönül rahatlığıyla bu Üniversite seçimini yapmaları uygun olacaktır.

BAHÇE ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği bölümünü düşünen kişiler için Bahçe şehir Üniversitesi oldukça uygun bir üniversite olarak ifade edilebilir. Bu mühendislik bölümünde lisans programları, yüksek lisans programları, doktora programı gibi birçok program öğrencilere sunulmaktadır. İstanbul’da yer alan Bahçe şehir Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği araştırma faaliyetleri olarak yüksek ve zayıf akım elektrik devreleri, sinyal görüntü, video işleme gibi birçok alanda faaliyet vermektedir. Aynı zamanda kablolu, kablosuz iletişim sistemleri 3G ve 4G sistemler, kontrol otomasyon ve robotik insansız sistemler olarak Birçok alanda mühendis yetiştirmek için faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu faaliyetler doğrultusunda Öğrencilerin üniversite günün rahatlığıyla seçmeleri Doğru olacaktır.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, mühendislik fakültesi olarak elektrik elektronik mühendisliği bölümü kapsamında geniş kapsamlı bir eğitim programı oluşturmaktadır. Bu bölümün öğrenciler tarafından geniş projelerle uğraşılıp yapılan birçok işlemi kapsadığını belirtmek doğru olacaktır. Proje ve sergilerin yoğun olarak yapılmış olduğu mühendislik fakültesinde öğrencilerin gelişmesi için teknolojiyle paralel olarak birçok alanda faaliyet vermektedir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği, düşünen öğrenciler bu üniversiteyi gönül rahatlığıyla seçebilir Ve teknolojiyle eşdeğer bir biçimde faaliyetlerine devam edebilirler. Üniversitenin amaçlarından biri de ülkeye yararlı bir mühendis sunarak yetiştirerek Faaliyetlerine devam etmektir. Aynı zamanda üniversitenin amacı projelerini gitgide geliştirmektir.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm olarak herkesin hayalini süsleyen elektrik elektronik mühendisliği birçok Üniversitede eğitim programlarına devam etmektedir. Düzce Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bunlardan bir tanesidir. Düzce Üniversitesi’nin misyon olarak uygulamış olduğu güncel konularda uluslararası bir biçimde ihtiyaç duyulan bilgi ve teknoloji üretebilen bir sistem geliştirmektir. Bu sistemin aynı zamanda girişimci ve evrensel olarak değerlere duyarlı bir şekilde ahlaklı özümlemiş bir mühendis yetiştirmeyi aynı zamanda eğitim öğretim vermeyi amaçlamaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği programının vizyonunun yürütüleceği araştırma odaklı bir sistem belirlediği doğru bir ifade olacaktır. Bu üniversite aynı zamanda nitelikli ve bilimsel araştırmaları ile topluma hizmeti önceleyen ulusal ve uluslararası bir düzey sağlamaktadır.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Başkent Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için mühendislik eğitim programları ve değerlendirmesi aynı zamanda akreditasyon derneği olan (MÜDEK) Başkent Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği lisans programı olarak verilmiştir. 2011 yılından itibaren Washington Accord Üyeleri tarafından eşdeğer bir biçimde tanınmıştır. Başkent Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler geniş kapsamlı teknolojik gelişmelerden yararlanarak herhangi bir sorun yaşamadan eğitim programlarına devam edebilirler. Mühendislik bölümünün gerekliliklerinden olan teknolojiyi en üst düzeyde eğitim programlarında sizleri sunacak olan bir üniversite olarak ifade edilebilir. Bu nedenle tercihlerinizi yaparken üniversiteyi seçebilir gönül rahatlığıyla eğitim programımıza başlayabilirsiniz.

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Ülkemizin güçlü bir ekonomiye sahip olabilmesi için elektrik elektronik mühendisliği çok önemlidir. Teknolojik gelişme ve inovasyon olarak üstün özelliklere sahip kaliteli ve dünya standartlarına uygun bir şekilde yüksek ürünlerle elektrik elektronik ve sanayi aynı zamanda bilişim sektörüne sahip olmasında ülke ekonomisi buna bağlı olarak geçmektedir. Nuh Naci Yazgan Elektrik elektronik mühendisliği üniversitesi en hızlı değişim sağlayan bilgi ve bilgi işleyecek teknolojik alt yapıyı öğrencilere sunan bir üniversite olarak ifade edilebilir. Elektrik elektronik Mühendisliği alanında hemen hemen tüm teknolojik gelişmeleri bir arada öğrencilere sunmaktadır. Her anlamda hızlı büyüyen bir sistemde teknolojik ürünlerin ortaya çıkması ile birlikte mühendislik dalları kendini gösteriyor.

SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği olarak Sakarya uygulamalı bilimler Üniversitesi üretim-iletim ve dağıtım sistemleri olarak akıllı şebekeler aynı zamanda elektrik makineleri gibi sürücü sistemleri ve bunların tasarımları ile birlikte gerçekleştirilmesi, izlenmesi, kontrolü ve korunması gibi bilimsel ve teknolojik anlamda geniş bir eğitim sistemi öğrencilere sunmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri kendi ilgi ve yeteneklerine göre alanlarda ders seçim yapabilmektedir. Aynı zamanda tasarım problemleriyle etmeyi amaçlayan Elektrik elektronik mühendisliği bilim dalı mezunları edinmiş oldukları sağlam altyapılarıyla birlikte Birçok alanda kariyer fırsatında elde etmiş oluyorlar. Bu kapsamda üniversiteyi gönül rahatlığıyla seçebiliyor ve herhangi bir sorun yaşamadan eğitim programımızı devam ettire biliyorsunuz.

İSTANBUL AYVAN SARAY ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul Ayvan saray Üniversitesi güçlü öğretim kadrosu ve zengin laboratuvar teknikleri ile öne çıkan bu bölümü lisans öğretimini sürdürmek isteyen öğrencilerin hizmetine sunmuyor. Deneyimli öğretim elemanları ile öğrencilerin ilgi ve beklentileri doğrultusunda günümüz teknolojisi ile birlikte aynı zamanda uygun bilgilerle destekleyerek eğitim programlarını oluşturmaktadır. Genç mühendisler olarak yaşamı hazırlamış ve hazırlayacak olan bu üniversiteye gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Aynı zamanda çağımızda hemen tüm dallarda elektrik elektronik tartışılmaz olarak katkısı gün geçtikçe artmaktadır. Tıp alanında da hassas ameliyat teknolojilerini bir arada veren aynı zamanda uzay teknolojilerini de yer veren bir üniversite olarak gönül rahatlığıyla seçebileceğiniz bir üniversite niteliğindedir.

MEF ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

2012 yılında vakıf üniversitesi olarak kurulmuş bir üniversitedir. 750 lisans ve 50 ön lisans programıyla en çok doluluk yaşayan ve bütün vakıf üniversiteleri arasında İstanbul birincisi olmuştur. Uluslararası akademik başarısı ve idari yapılanması açısından gelecek vaat eden üniversiteler arasındadır. Bu üniversitede elektrik elektronik bölümü hayali olan öğrencilerin mezun olduktan sonra iş imkânları da oldukça iyidir. Mezun olan öğrenciler elektrik mühendisi olarak elektrik ile iş yapılan (fabrika, iş yerleri, şantiye vs.)  her yerde iş bulabilirler. Görevleri ise elektrik ile çalışan aletlerin incelenmesi ve onların daha iyi daha verimli çalışması için yeni mekanizmalar ve daha üst düzey makinalar üretirler.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)

Uzun bir kuruluş sürecinden geçmiş bir üniversitedir. Selçuk üniversitesi için 1982 ilk atılımın yapıldığı yıl olmuştur. 2000’li yılların sonuna kadar, özellikle bilimsel alanlarda olmak üzere, fiziki, sosyal, sportif alanlarda ciddi bir yükselişe geçmiştir. 2011’de fakülte sayısı yirmi dörde çıkmıştır. Bu gün ise 23 fakülte, 6 enstitü, 6 yüksek okul, 22 meslek yüksek okulu, 1 konservatuarı vardır.  Bu üniversitede elektrik elektronik bölümü okuyacak adaylar için de mühendislik fakültesi vardır. Bu bölümden mezun olan adaylar, elektrikli aletleri (otomobil, uçak, radar) inceler ve daha iyilerini tasarlarlar. Daha az enerji ile daha yüksek çalışma gücü elde ederler. Konya’da okumak isteyenler bu üniversiteyi yazabilirler.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ( ERZURUM)

1957’de kurulmuş olan bir üniversitedir. Şehir merkezine 1,5 – 2 kilometre uzaklıktadır. Şu an 3.000 civarında akademik personeli olan bir eğitim kurumudur. Bu eğitim kurumunda elektrik elektronik bölümü okuyacak olan üniversite adaylarının sıklıkla sorduğu soruları yanıtlayacağız. İş imkânı konusunda son derece sorunsuzdur. Hayatımızın her yerine girmiş olan elektrik kullanılan her iş yerinde mezun olan öğrenciler, elektrik mühendisi olarak çalışabilir. Elektrik ile ilgili daha az enerji kullanarak bundan daha çok verim almak ve bu verimi düzgünce kullanmaktır. Elektrik kullanımını daha verimli hale getirdikleri için hayatımızı oldukça kolaylaştırırlar. Elektrik mühendisi olmak isteyen ve Erzurum’da okuyacak olanların listesinde mutlaka bulunmalıdır.

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİ

1992’de Zonguldak’ta kurulmuş bir üniversitedir. Toplamda 13 fakülte, 3 enstitü, 7 meslek yüksek okulu, 5 yüksek okul, 1 devlet konservatuarı ve 30 civarı da araştırma merkezinden oluşan bir bünyesi vardır. Bu üniversitede elektrik elektronik bölümü okumak isteyen adaylar okulunu bitirince elektrik mühendisi unvanı ile elektriğin olduğu her yerde kendine iş bulabilirler. Görevleri elektriğin daha verimli daha kullanışlı hale getirmektir. Elektrik ile çalışan aletlerin daha az enerji ile daha yüksek çalışma gücü elde ederler. Radar sistemleri, uçak ve arabalardaki elektrik sistemleri gibi elektriğin kullanıldığı araç ve aletleri inceleyip geliştirirler. Zonguldak’taki bu üniversite elektrik mühendisi olmak isteyen adaylar için tavsiyedir.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ

2006’da kurulmuş bir üniversitedir. O zamandan bu zamana gayet iyi bir gelişim göstermiş bir üniversitedir. Amasya’da üniversite okumaya karar vermiş ve okul olarak da Amasya Üniversite’sini tercih edecek olan adaylar, bu üniversitenin elektrik elektronik bölümü ile eğitim hayatlarla devam edebilirler. Bu bölüm mezunları elektrik üzerine mühendislik çalışmaları yaparlar. Elektrikli aletlerin kullanımı ile ilgili araştırmalar yaparak yeni özellikleri ile daha güçlü daha verimli makinalar üretirler. Doğada tükenebilir olan b elektrik enerjisini mümkün olduğunca az kullanarak mümkün olduğunca fazla iş ve faydaya ulaşmaya çalışırlar. Tabi bu esnada üst derece güvenlik önlemleri ile çalışırlar. Hayali elektrik mühendisliği olanlar Amasya Üniversitesi’ni seçebilirler.

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ

2006’da kurulmuş olan bir üniversitedir. 2006 – 2018 arasında 43.409 öğrenciyi mezun etmiştir. İçerisinde Fen Bilimleri, Fen ve Edebiyat Fakülteleri, Teknik Meslek okulları, Mühendislik gibi birbirinden farklı bölüm vardır. Bu bölümlerden mühendislik isteyen ve bölüm olarak da elektrik elektronik bölümü tercih edecek olan adaylar bu üniversiteye de tercih listelerinde yer verebilirler. Elektrik mühendislerinin iş imkânı oldukça iyidir. Bu yüzden de sıkça tercih edilen meslekler arasındadır. Elektriğin kullanıldığı her alanda iş bulunabilir. Yapılan iş ise, elektriğin düzgün ve doğru kullanılmasıdır. Boşa kullanılmaması tasarruf ve iyi verim alınabilmesi adına çalışmalarda bulunurlar. Elektrik mühendisliği tercih edecek adaylar Giresun Üniversitesi’ni tercih listelerine yazabilirler.

İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci dostu şehirler arasında ilk sıralarda görebileceğiniz İzmir’de bulunan Bakırca Üniversitesi Menemen ilçesine bağlıdır. 15 Temmuz olayından sonra kapanan Gediz Üniversitesi’nin yerine kurulmuştur. Bu üniversitede elektrik elektronik bölümü okumak isteyen adaylara bilgi vermek gerekirse, Menemen ilçesinin sessiz bir yer olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden tamamen şehir hayatından uzak sakin gürültüsüz bir ortamda okuyacaksınız. Bölüme gelecek okursak, son derece sorunsuz iş imkânları olan bir bölümdür. Mezun olanların iş bulduktan sonra yapacakları işler, elektrikli aletlerin daha konforlu daha yararlı olmalarını sağlamaktır. İzmir’i üniversite hayatı için iyi bir yer olarak gören ve elektrik elektronik bölümü isteyen adaylar İzmir Bakırca Üniversitesi’ni yazabilirler.

İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ

Öğrencilerin çok fazla tercih ettiği şehir olan İzmir’de üniversite hayali olan ve elektrik elektronik bölümü okumak isteyen adayların gönül rahatlığı ile tercih edebileceği üniversiteler arasında İzmir Demokrasi Üniversitesi’ni de sayabiliriz. 2016 da 15 Temmuz olayının ardından kapatılan İzmir Üniversitesi’nin yerine kurulmuştur. İzmir’in en iyi ve en çok tercih edilen vakıf üniversitelerinden biridir. Bu bölümü okumak isteyen adaylar mezun olunca elektrik mühendisi olarak elektrikle iş yapılan her yerde iş bulanabilirler. Bu meslekte görevleri ise, elektrik ile ilgili araştırmalar ve incelemeler yapıp, ihtiyaçlarla uygun yeni araçlar üretmektir. Daha az enerji ile daha verimli çalışan araçlar tasarlayıp bunları hayata geçirirler.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci dostu olan şehirler denilince akıllara gelen Mersin de bulunan Mersin Üniversitesi son derece güzel bir okuldur. Elektrik elektronik bölümü de bulunan bu üniversitenin öğrencilere sağladığı birçok imkân var. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen adaylar için bilgi verecek olursak, elektrik mühendisliği elektrik ile ilgili yapılan tüm çalışmalara verilen genel bir addır. Eğer hayali elektrik elektronik mühendisliği olan bir adaysanız zamanla elektrik ile ilgili her şeye hâkim olmayı öğreneceksiniz. Elektrikli ürünleri inceleme var olan ürünleri geliştirme ya da yeni ürünler tasarlama gibi birçok işlevi olan bir bölümdür. Ayrıca otomobil ve uçak elektrik sistemlerini de elektrik elektronik mühendisleri tasarlar ve geliştirir.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)

Başkentimiz olan ve son derece öğrencilik için uygun bir şehir olan Ankara’da elektrik elektronik mühendisliği okumak isteyen adaylar için en iyi üniversitelerden biridir. Elektrik elektronik mühendisliği, elektrik motoru üretme, navigasyon ve radar sistemleri üretme ve geliştirme, hatta yeni sistemler geliştirme gibi birçok elektrik sistemi konusunda yenilik ve tasarımı beraberinde getirir. Hayatımızın her anında var olan elektrik, elektrik mühendisleri sayesinde daha kullanışlı daha yararlı ve daha pratik bir hal alır. Hayali elektrik elektronik mühendisliği olan ve okulunu Ankara’da okumak isteyen tüm adayların hayalindeki gibi bir üniversitedir. Eğer hayalinizdeki olan bölüm elektrik mühendisliğiyse bu konuda en iyi üniversitelerden biridir.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ)

Ege bölgesinde yer alan ve öğrenci yaşamıma gayet elverişli olan üniversitelerin başında gelen Pamukkale Üniversitesi hem gezilecek alanlar bakımından son derece sosyal bir şehir hem de çok iyi bir öğrenci şehridir. Eğer bu şehirde elektrik elektronik mühendisliği okumayı düşünürseniz en iyi üniversitelerden biridir Pamukkale Üniversitesi. Elektrik ile ilgili her şeyi kapsayan bir bölümdür. Bu yüzden adaylar birçok yetkiye sahip olarak mezun olurlar. Örneğin elektrik motoru tasarlama, iletişim araçlarını geliştirme, otomobillerin elektrik sistemlerini geliştirme tasarlama gibi birçok yetkilere ve becerilere sahip olan öğrenciler yetişir. Eğer hayaliniz buysa bu konuda en iyi üniversitelerden biridir. Hayaliniz olan bölümü okumaktan vazgeçmeyin.

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA)

Kırsal alanlarının yanın sıra çok güzel ve gerçekten gelişmiş bir merkeze sahip olan Konya’yı kendisine eğitim şehri olarak tercih edenlerin en üstlere yazması gereken üniversitelerden biridir, Necmettin Erbakan Üniversitesi. Son derece güzel bir şehir merkezine sahip olmasından dolayı öğrenciler için de ekstra sosyal bir hayat sağlıyor. Elektrik elektronik bölümü tercih edip ve bu bölümden mezun olan elektrik mühendisleri elektrik ile ilgili birçok beceriler ile mezun olurlar. Örneğin elektrik üretimi için ekipmanlar üretirler ya da bu ekipmanları geliştirir yenilerini tasarlarlar. Kısacası hayatımızın bir bütünü haline gelen elektriği daha faydalı daha kolay kullanabilmemiz açısından oldukça yararlı bir melektir.

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

Ege bölgesinde yer alan ve hava bakımından gayet ılıman bir şehir olan Manisa’da eğitim hayatına devam edecek olan ve bunun için de Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ni tercih etmiş olan adaylar için elektrik elektronik bölümü geleceği oldukça iyi olan bir meslektir. Adaylar üniversiteden elektrik elektronik mühendisi unvanıyla mezun olurlar. Elektrikli araç tasarlamadan yeni makineler üretmeye varana kadar birçok işe imza atan bu meslek hayatımızı oldukça kolaylaştırır. Elektriği daha doğru daha faydalı olarak kullanmanıza olanak sağlar. Yeni tasarımlar ile az elektrik ile çok iş sağlayan makineler ortaya koyarlar. Birçok yenilik ve güzellik getiren bu mesleği seçmek ister misiniz?

ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci dostu şehir denilince ilk 5 üniversitenin içine kesinlikle giren bir şehir olan Antalya en sosyal şehirlerden biridir. Hem kültürel hem de sosyal hayatta oldukça gelişmiş bir kenttir. Havasının da sürekli ılık ve sıcak olmasından dolayı ayrıca tercih edilir. Ayrıca denize kıyısı olmasından dolayı da öğrenciler için ekstra deniz faaliyetleri yapabilmeleri açısından gayet eğlenceli bir şehirdir. Bu şehirde elektrik elektronik bölümü okumaya karar veren bir adayın ilk tercihlerinde olması gereken bir üniversitedir, Antalya Bilim Üniversitesi. Elektrik ile ilgili yeni araştırmalar geliştirmeler ve yeni planlar üzerinden yeni tasarımlar yapabilme kabiliyeti kazandıran çok iyi bir meslektir elektrik elektronik mühendisliği.

KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Elektrik elektronik bölümü okumak isteyen birisinin tercih listesinde mutlaka bulunması gereken üniversitelerden biridir. Okuması son derece keyifli ve genelde uygulama üzerinden gidilir. Öğrenciler bu bölümden mezun olunca elektrik mühendisi adını alırlar. Mezun olduktan sonra çalışma alanı da oldukça geniş bir bölümdür. İşsiz kalma oranı çok çok düşük bir bölümdür. Öğrenciler mezun olunca elektrik ile ilgili her şeyi öğrenir ve yeni makinalar üretmek ve ya var olan makineleri mekanizmaları kontrol etme ve onları inceleyip geliştirme gibi görevleri vardır. Hayatımızın her yerinde olan elektriği doğru ve düzgün kullanmak için oldukça çaba sarf eden elektrik mühendisleri işlerini gerçekten severken yapmaktadırlar.

TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN)

Öğrencilere en iyi kucak açan şehirlerden biri olan Mersin’de bulunan Toros Üniversitesi’ nim geleceğini planlamak için kendine ev olarak gören elektrik elektronik bölümü adaylarının kesinlikle pişman olmayacağı bir şehir ve üniversitedir. Bu yüzden eğer elektrik elektronik mühendisliği hayalinizdeki meslek ise mutlaka tercihleriniz arasında burası da olmalı. Elektrik bölümü mezunları elektrik motoru üretimi yaparlar bunun yanında radar sistemleri ve navigasyon gibi cihazları inceleyip daha iyilerini tasarlarlar. Bu yönden hayatımızı kolaylaştıracak ve dünyamızda sınırsız olmayan elektriği düzenli kullanmamızı sağlarlar.  Elektrik üretimi ekipmanları tasarlayıp geliştirirler. Böylece daha modern daha doğru ve en önemlisi sınırları bilen bir tüketme anlayışını kurmuş olurlar.

IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da bulunan Işık Üniversitesi’nde elektrik elektronik bölümü okuyacak olan adaylar hem öğrencilik hayatını devam ettirirken hem de bu şehirde son derece eğlenceli bir yaşam sürebilirler. Çok büyük ve kalabalık olmasından dolayı oldukça fazla eğlenme seçeneği vardır, spor aktivitelerinden oyunlara, kafelerden müzelere varana kadar her türlü mekâna sahiptir. Sosyal bir şehir olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilir. Elektrik elektronik bölümü mezunları ise yani elektrik mühendisleri elektriği her alanda kullanmaya ve geliştirmeye çalışırlar. Bu yönden hayatımızın her alanında var olan elektrik kullanımı ile ilgili daha bilinçli ve elektriği daha doğru kullanmayı bilen bireyler oluruz.

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA)

Lefkoşa’da yer alan Yakın Doğu Üniversitesi’ni seçecek adaylar ve ya üniversiteler hakkında bilgi almak isteyen adaylara elektrik elektronik bölümü hakkında bilgi vereceğiz. Elektrik elektronik bölümü öğrencileri okulu bitirince elektrik mühendisi olarak iş arayabilirler. Oldukça geniş iş imkânları vardır. Bu bölüm mezunları elektrikli makinelerin kullanımını kolaylaştırmak için onları inceler ve daha iyisini tasarlamaya çalışırlar. Bunun bize oldukça çok faydası vardır elektriği daha iyi daha faydalı bir şekilde kullanmış oluruz. Böylece elektrik kullanımı hakkında insanlar bilinçlenir. Ayrıca mühendisler önceden var olan makinaların sistemlerini de araştırıp geliştirirler. Bu sayede elimizdeki imkânlarımız daha da artar. Tercihlerinize yazmanın gereken bir üniversitedir.

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

Elektrik elektronik bölümünde okumak isteyen adayların tercih edebileceği üniversiteler arasında yer alan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi hem bulunduğu şehir hem de eğitim düzeyi açısından oldukça iyi bir üniversitedir. Hem şehrin güzellikleri hem sosyal hayata müsait alanları ile tam bir öğrenci kenti olabilir. Elektrik elektronik bölümü ileride zeki elektrik mühendisleri yerleştirmek için en iyi bölümdür ve gayet güzel iş imkânları olan bir bölümdür. Elektrik mühendisi olarak mezun olan kişiler, her türlü elektrikli makine üretimi ve geliştirilmesi alanlarında çalışmalar yaparlar. Bu yüzden olukça faydalı ve hayat kolaylaştıran bir bölümdür. Bu bölümde okumak isterseniz tercih edeceğiniz üniversiteler arsında olabilir.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Birçok öğrencinin eğitim hayatını devam ettirmek için tercih ettiği şehir olan İstanbul’da bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi elektrik elektronik bölümü ile öğrenci alan üniversitelerden biridir. Öğrencilerin sosyal bir hayat sürmelerinin yanında aynı zamanda eğitim hayatlarına da devam edebilecekleri en güzel şehirlerden biri olan İstanbul şehri İstanbul Ticaret Üniversitesi ile geleceğin elektrik mühendisleri yetişiyor. Elektrikli aletlerin nasıl daha iyi kullanılabileceği hakkında incelemeler yaparlar. Bu incelemeler zamanla yeni tasarımlara dönüşür. İleride meslek konusunda kendine elektrik mühendisliğini yakıştıran öğrencilerin tercih listesinde yazılabilecek üniversitelerin arasında gelir. Hem sosyal yaşamı olmasını hem de iyi üniversite hayali olan adayların gidebileceği en iyi yerlerden biridir.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

İstanbul’un şüphesiz ki en iyi üniversitelerden biri olan Yeditepe Üniversitesi’nde bulunan elektrik elektronik bölümü ile hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin tercih listesinin olmazsa olmazıdır. Gelecek vaat eden bir bölümdür. Elektrik mühendisi olarak mezun olan öğrenciler elektronik aletlerin daha verimli daha güvenli kullanılması için araştırma ve yeni tasarımlar yaparlar. Az enerji ile çok iş üretme amaçları vardır. Var olan araba uçak gibi araçlardaki elektrik sistemlerinin incelenip var olan bilgi birikimleri ile daha güçlü daha kullanışlı yeni sistemlerin tasarlanması elektrik mühendislerinin görevleri arasındadır. Hayali elektrik mühendisliği olan öğrencilerin mutlaka tercih etmeleri gereken bir üniversitedir. Oldukça iyi eğitim koşulları vardır.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)

Ülkemizin başkenti olan ve öğrenciler tarafından çok sevilen Ankara şehrinde öğrenim hayatına devam etmek isteyen ve hayalindeki bölüm elektrik elektronik bölümü olan öğrencilerimizin kesinlikle çok beğenecekleri bir üniversitedir. Elektrik bölümümden elektrik mühendisi olarak ayrılırsınız ve elektrik ile ilgili birçok alanda çalışabilirsiniz. En çok yapılan görevler arasında elektrik motorları üretme ve geliştirme, yenilerini tasarlama otomobillerin elektrik sistemlerini tasarlama vb. Şeyler vardır. Böyle bir hayali olan öğrenci için okuması son derece zevkli be basit olan bu bölümün iş imkânı da oldukça iyidir. Hayallerinizin peşinden gitmek için üniversite tercihi oldukça önemlidir. Gidilebilecek üniversitelerin arasında rahatlıkla yer alan iyi bir üniversitedir.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Gaziantep’te öğrenim hayatına devam etmek isteyen üniversite adaylarının tercih etmeleri gereken üniversiteler arasında yer alır. Gaziantep Üniversitesi’nde elektrik elektronik bölümü okumak isteyen ve hayali elektrik mühendisliği olan adayların yazması gereken üniversiteler arasında yer alır.  Üniversitenin sağladığı imkânlar arasında tercih günleri fuarı olmasıdır. Bu ve bunun gibi birçok imkânı ve hizmeti sunan bir üniversitedir. Elektrik bölümüne gelirsek bu bölümden mezun olan adaylar elektrik ile ilgili her alanda iş bulabilirler. Bu yüzden işsizlik sıkıntısı pek görülmez. İş imkanları arasında, araba ve uçakların elektrik sistemlerini inceleyip, yeniden yapılandırma elektrik ile çalışan ekipmanlar üretme vs. Vardır. Hayali böyle olanlar bu bölümü yazabilir.

SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

Sakarya’da eğitim hayatına devam etmek isteyen ve bölüm olarak da elektrik elektronik bölümü isteyen geleceğin elektrik mühendisleri için en iyi üniversitelerden biridir. Üniversitenin birçok güzel imkânı vardır. Elektrik elektronik bölümü öğrencileri ileride genç birer elektrik mühendisi oldukları zaman uğrayacakları iş tamamen elektronik makineleri incelemek araştırmak ve daha iyisini üretmek için yeni tasarımlarda bulunmaktır. Böylece elektrik kullanımını en aza indirip elde edilen gücün ya da elde edilecek herhangi bir geri dönüşün en fazlaya en kaliteli ye en kolayına ulaşmayı amaçlar. Bu sayede hayatımızın kolaylaşması bakımından oldukça kabul görülen bir meslektir. Hayali elektrik mühendisliği olanlar mutlaka tercihine yazmalılar.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ

Karabük’te üniversite okuyacak olan ve meslek seçimini de elektrik elektronik bölümünden yana kullanmış olan üniversite adaylarının mutlaka tercih listesinde bulundurması gereken bir üniversitedir. Üniversitenin elektrik elektronik bölümü ile ilgili hayalleri olan ve bilgi sahibi olmak isteyenler için, elektrik bölümü oldukça yoğun ama gerçekten isteyerek severek okuyan birisi için oldukça keyifli ve kolay olabiliyor. Öğrenciler mezun olup ellerine mesleklerini aldığı zaman, radar üretme ve geliştirme, iletişim araçları tasarlama ve tasarlanan iletişim araçlarının elektrik sistemlerini daha da geliştirmeyi amaçlar. Sürekli bir yenilik sürekli bir gözlem ve tasarım isteyen bir bölümdür. Değişen teknoloji ile her an yeni ürünler yeni makineler üretilir.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

Öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen öğrenci kenti denebilecek bir şehir olan Kütahya’da eğitimine devam edecek olan üniversite öğrenci adaylarını bilgilendirmek gerekirse, kent çok güzel bir kenttir. Elektrik elektronik bölümü hedefi olan ve bu hedefini Kütahya’da gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin tercih listelerine girebilecek olan bir üniversitedir, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi. Bu bölümde öğrenciler elektrik üzerinde ciddi bir eğitime tabi tutulurlar. Mezun olduktan sonra ise elektrik motoru üretebilme bunu geliştirme tasarlama gibi bazı amaç ve görevleri vardır. Elektrik üretiminde kullanılan ekipmanların tasarlanması ve geliştirilmesi yeni özellikler getirilmesi gibi birçok görevleri vardır. Hayali Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olan bütün öğrencilere şimdiden başarılar dileriz.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

Balıkesir’ de öğrenci dostu şehirler sıralamasında kendini oldukça iyi belli eden bir şehirdir. Hem sosyal hayatı normal hem de eğitim düzeyi güzeldir. Balıkesir’de bulunan Balıkesir Üniversitesi elektrik elektronik bölümü tercih edecek olan adaylar için, okumayı gerçekten isteyen birisi için oldukça eğlenceli güzel vakitler geçirebileceği bir bölümdür. Ayrıca iş imkânı da oldukça iyidir. Bu bölümden mezun elektrik mühendisleri elektrik ile ilgili pek çok şirkette ve ya elektrik ile ilgili çalışma imkânı sunan başka yerlerde iş bulabilirler. Oldukça keyifli bir bölüm olan elektrik bölümü adayları eğer ki okumak için Balıkesir şehrini seçerlerse bu üniversite onlar için güzel bir seçenek olabilir.

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (KONYA)

Karatay Üniversitesi 1251’de Konya’da vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. O zamandan bu zamana kadar hala eğitim vermeye devam edilen KTO Karatay Üniversitesi hayali olan ve bundan sonraki eğitim hayatına orada devam etmek isteyen adayların içinden elektrik elektronik bölümü isteği olanlara bir kaç bilgi vereceğiz. Elektrik bölümü uygulamalı ve pratik bir derstir. Gerek otomobillerin elektrik sistemi yenileme ve tasarlama olsun gerekse radar tasarlama ve var olanı iyileştirme yenileştirme olsun birçok araştırma ve tasarlayıp geliştirme konusunda iş imkânı vardır. Bu yönden adaylarda disiplin ve tasarım gücü de olması gerekir. Eğer Konya’da elektrik elektronik bölümü düşünürseniz tercihlerinizde burası da olsun.

ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

Isparta’da elektrik elektronik bölümü okuyacak olan ve bunun için kendisine okul seçen adaylara Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni önerebiliriz. Uygulamalı bir bölüm olduğundan hem daha kolay öğrenebileceğiniz hem de öğrenirken daha çok seveceğiniz bir üniversitedir. Elektrik bölümü oldukça önü açık bir bölümdür. İş imkânı konusunda da çok fazla sorun yaşanmayan bir bölümdür. Mezun olan adaylar elektrikli araçların kullanımının kolaylaşmasını ve yenilerinin geliştirilmesinde oldukça büyük roller üstlenirler. Bir araçtan tasarruf etmek, daha az enerji ile daha büyük işler başarmak bunlar çok önemli şeylerdir. Eğer böyle güzel işlere imza atmak gibi hayalleriniz varsa sizde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni seçebilirsiniz.

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)

Avrasya Üniversitesi’nde elektrik elektronik bölümü okumak isteyen adayların kafalarında var olduğunu düşündüğümüz bazı soruları cevaplayacağız. Öncelikle her neredeyse her meslekte iş bulma sorunu yaşandığından elektrik mühendisliği ile ilgili de böyle sorular merak ediliyor. Ama sanılanın aksine iş imkânı oldukça iyi olan meslekler arasındadır. Elektriğin olduğu her iş yerinde (şirket, fabrika vs.) Bu bölüm mezunları kolaylıkla iş bulabilirler. Görevleri ise, var olan makineleri daha tasarruflu daha verimli hale getirmektir. Bunun için çok iyi gözlemler ve araştırmalar yaparlar, ardından yeni tasarımlar yaparak araştırmalarını gerçeğe dönüştürmeye çalışırlar. Sizin de hayalinizdeki meslek elektrik mühendisliğiyse sayısal yani MF alanından bu bölüme girebilirsiniz.

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ

Elektrik elektronik bölümü isteyen ve bunu Alanya’da okuyacak olan öğrencilerimize Alanya Alâeddin Keykubat Üniversitesini tavsiye ediyoruz. Eğitim açısından son derece iyi bir düzeyde olan ve güzel bir şehirde bulunan üniversite geleceğe iyi elektrik mühendisleri yetiştiriyor. Elektronik aletlerin nasıl daha verimli ve hatasız kullanılacağı ile ilgili araştırmalar yapma ve bu araştırmaları tasarıma dökme işini üstlenirler. Elektriğin hayatımızın her alanında olmasından dolayı iş imkânı da oldukça güzel bir bölümdür. Herhangi bir fabrika ya girip orada elektrik mühendisi olarak çalışabilirsiniz. İnsanlığa yardım be hizmet açısından oldukça iyi bir meslek olan elektrik mühendisliğini tercih edecek olan adaylar burayı tercih edebilir.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ

Oldukça küçük ama güzel bir şehir olan Düzce’de eğitim – öğretim hayatına devam edecek olan üniversite adaylarına Düzce Ünivertesi’nin tavsiye ediyoruz. Oldukça samimi ve sakin bir havası olan bu şehrin üniversitesinde elektrik elektronik bölümü okuyacak öğrencilerin, merak ettiği konulardan biri de iş imkânları. Birçok öğrenci acaba okuduktan sonra işsiz kalır mıyım diye düşünüyor. Aksine iş imkânının çok iyi olduğu bir bölümdür. Elektrik ile iş yapılan herhangi bir yerde iş bulabilirsiniz. Adaylar mezun olduktan sora iş hayatında, elektrik ile çalışan aletleri tasarlama işi yaparlar. Mevcut aletlerin daha iyi daha pratik kullanılmasıyla ilgili geniş araştırmalar yaparlar. Elektrikle çalışan aletlerin kullanımını kolaylaştırırlar.

İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)

Büyük bir kentte hem sınırsız sosyal hayat isteyip bir yandan da eğitimine iyi bir şekilde devam etmek isteyen üniversite öğrencilerinin tercihi genelde İstanbul oluyor. İstanbul da elektrik elektronik bölümü için önerebileceğimiz üniversitelerin biri de İstinye Üniversitesi’dir. Öncelikli olarak İstanbul şehrinin sınırsız imkânlarıyla üniversiteli bir gence; istediği her yerde her zaman farklı bir sosyal etkinlik sunuyor. Bu yönden çok fazla tercih edilen İstanbul’da elektrik mühendisliği okumak isteyen adayların, mezun olduktan sonra gayet iyi iş imkânları vardır. Mezun olunca da iletişim araçlarının tasarım ve geliştirebilmesi, elektrik kullanımının azaltılması vs. Şeklinde çalışmalar yaparlar. Böylece daha verimli elektrik kullanımını sağlamış olurlar.

ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Erzurum’u kendisine eğitim öğretim görmek için seçen ve hayali elektrik mühendisliği olan öğrencilere bir seçenek olarak Erzurum Üniversitesi eğitim açısından gayet iyi bir üniversitedir. Elektrik mühendisi olmak için üniversitenin elektrikelektronik bölümü mezunu olmak gerekiyor. Bu bölümü bitirmiş mezunların iş imkânı oldukça iyidir. Çalışma alanları içinde elektrik bulunan her türlü fabrika tarzı yerler olabilir. Elektrik mühendislerinin buradaki görevleri ise, elektrik kontrolünü sağlamak, elektrik ile ilgili aletlerin kullanımını kolaylaştırmak ve yeni tasarımlar ile bu aletlerin gücünü ve faydasını arttırmaktır. Siz de böyle bir mesleğe sahip olmak isterseniz ve şehir olarak Erzurum size yakınsa en başlara bu üniversiteyi yazabilirsiniz.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Piri Reis Üniversitesi, İstanbul Tuzla’da bulunan özel bir üniversitedir. Bu üniversitede, lisans düzeyinde Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi eğitimleri verilmektedir. Mühendislik Fakültesi’nde, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği bulunmaktadır.

Piri Reis Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrencilere, öğretim dili İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Bu lisans eğitimi 8 yarıyıldan oluşmaktadır ve süre içinde uygulanacak olan öğretim programları, öğrenci odaklı proje temelli olarak geliştirilmiştir. Piri Reis Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrencilere, yurtiçi ve dışı staj imkânları sunulmaktadır.

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Aksaray Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş olan genç bir devlet üniversitedir ve ‘Evrensel Düşünen, Yereli Gözeten’ sloganı ile büyüme göstermektedir. Bu üniversitede, 3 enstitü, 12 fakülte, bir eğitim ve araştırma hastanesi, bir yüksekokul17 araştırma merkezi ve 6 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Aksaray Üniversitesi fakültelerinden bir tanesi de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’dir. Bu bölümde, bilim dünyasına katkıda bulunabilecek ve etik değerlere sahip öğrenciler yetiştirilmek amaçlanmaktadır. Aksaray Üniversitesi, sahip olduğu imkânlar dâhilinde, bu bölümde başarılı olan öğrencilere çitanda yapma imkânı tanımaktadır. Çitanda programı ise Makine Mühendisliği işbirliği ile yapılmaktadır. Aynı zamanda, bu bölümde okuyan öğrencilere AB ülkeleri ile yapılan anlaşmalar sayesinde ERASMUS programından yararlanabilme imkânı da sunulmaktadır.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Düzce Üniversitesi, 2019 yılında kendisini tercih edecek olan ya da tercih etmeyi düşünen üniversite adayları için şehir merkezinde bulunan Anıtpark mevkiinde, Tercih ve Tanıtım Ofisi’ni hizmete sunmuştur. Bu ofis aracılığı ile üniversite adayları, Düzce Üniversitesi’ndeki bölümler, yüksek okullar ve fakülteler hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Düzce Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü, 2008 yılında kurulmuş ve 201-2011 yılı eğitim öğretim döneminde İngilizce hazırlık sınıfı ile öğrencilerine eğitim vermeye başlamıştır. Bu bölümde öğrencilerin, sekiz yarıyıl içerisinde uygulamalı ve teorik olarak uluslararası ve ulusal düzeyde mesleklerini icara edebilecek yetkinliğe ve donanıma sahip olması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, sekiz yarıyıl içerisinde derslerin yüzde 30’u İngilizce olarak verilmektedir.

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Beykent Üniversitesi, İstanbul’da kurulmuş olan bir üniversitedir. Bu üniversitenin dört adet yerleşkesi bulunmaktadır. Bunlar; Ayazağa/Maslak Yerleşkesi, Taksim Yerleşkesi, Büyükçekmece Yerleşkesi ve yeni bina Büyükçekmece Yerleşkesidir. Beykent Üniversitesi’nin büyün yerleşkeleri, öğrenci ihtiyaçlarına cevap verebilecek yüksek standartlar ile hazırlanmıştır. Aynı zamanda üniversite, kendisine kayıt yaptıracak olan öğrencilerine, eğitim hayatı boyunca, kayıt ücretinin yıllık yüzde 5’i geçmeyeceği sözünü vermektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü, Ayazağa/Maslak yerleşkesinde bulunmaktadır. Bu bölümün eğitim dili Türkçedir fakat isteğe bağlı olarak öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfı okuyabilmektedir. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde, öğrencilerin teknolojiye ayak uydurarak teorikte ve pratikte başarılı, çözüm üretebilen ve uygulamada yetkin birer mezun olması amaçlanmaktadır.

NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Niğde Ömer Halis demir Üniversitesi, ‘Öğrenci Odaklı Üniversite’ sloganı ile kendisini ön plana çıkartmaktadır. Barınma sorunu olmayan, uluslar arası standartlara sahip spor tesisleri bulunan, öğrencilere yan dal ya da çiftanadal imkanları sunan ve öğrenci değişim programları ile öğrencilerin hayalini gerçeğe çeviren üniversite olarak da adından söz ettirmektedir.

Niğde Ömer Halis demir Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans eğitim öğretimin başlangıç yılı 1995, yüksek lisans eğitim ve öğretimin başlangıç yılı 1994’tür. Üniversitenin doktora programı ise 2006 yılında açılmıştır. Bu bölümde öğrenciler eğitim hayatına fizik, matematik ve kimya gibi temel bilimlerle başlangıç yaparlar. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü, 2005-2006 eğitim yılında, tam donanımlı olan yeni binasına geçmiştir ve burada eğitim vermektedir.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Karabük Üniversitesi, kendisini ‘İlklerin Üniversitesi’ olarak ön plana çıkartmaktadır. Bu üniversite, Türkiye’nin en çok tercih edilen yedinci üniversitesi olarak da kayda geçmektedir.

Karabük Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü, eğitim hayatına 2009 yılında başlamıştır. 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında ise; yüzde 30 İngilizce ve yüzde 100 İngilizce programları ile lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır. Bu bölümün 1. ve 2. öğretim olmak üzere iki seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu bölümdeki yüksek lisans programı 2009 yılında YÖK tarafından onaylanmıştır ve ilk mezunlarını 2011 yılında vermiştir. Dolayısı ile Karabük Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü yeni bölümler arasında yer almaktadır ve bununla bağlantılı olarak donanımları çağın ev teknolojinin gerekliliklerine uygundur.

MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Maraş Sütçü İmam Üniversitesi, ‘Sürekli Öğrenmenin, Değişimin ve Geleceğin Adresi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ sloganı ile kendisini ön plana çıkartmaktadır. Suç oranının en düşük olduğu illerden biri olan Maraş, ekonomik hayatın diğer illere göre daha uygun olması sebebi ile öğrenci dostu olarak da kendisinden bahsettirmektedir.

Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü,  1995 yılında kurulmuş, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki hayatına ise 1996-1997 eğitim öğretim yılında başlamıştır. İkinci öğretim programına ise 2000 yılında öğrenci almaya başlamıştır. Doktora programı ise 2008 yılından beri fakülte tarafından verilmektedir. Üniversitenin bu bölümünde, 2019 yılına kadar 97 yüksek lisans, 108 lisansüstü tez teslimi ve mezuniyet verilmiştir.

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı tarafından kurulmuş, havacılık ve uzay konularındaki deneyim ve entelektüel birikimleri ile sektöre yeni mezunlar kazandırmaktadır. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ankara ve İzmir olmak üzere iki şehirde toplamda üç yerleşkede eğitim vermektedir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrenciler, matematik ve fizik başta olmak üzere eğitim almaya başlarlar ve insan yaşamını daha güvenli ve kaliteli hale getirmek için bilgi sahibi olurlar. Bu bölümde, sağlıktan enerjiye, telekomünikasyondan havacılığa kadar hayatın her alanında elektrik ve elektronik bilgileri öğrencilere aktarılır ve özellikle havacılık sektöründe söz konusu elektrik ve elektronik hakkındaki her bir ayrıtının öğrenciler tarafından araştırılmasına, öğrenilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlanır.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Dicle Üniversitesi, Diyarbakır’da temellerini 1966 yılında atmış, 1974 yılında ise Fen Fakültesi ile eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Dicle Üniversitesi’nin 27 bin dekarlık alanında, 4 enstitü, 11 meslek yüksekokulu, 4 yüksekokul ve 14 fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelerden bir tanesi de mühendislik fakültesidir.

Dicle Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitimler örgün öğretim olarak verilmektedir ve eğitim süresi 4 yıldır. Mühendislik fakültesinde, 1 profesör, 1 doçent ve 4 yardımcı doçent bulunmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü, bu sene itibari ile eğitim ve öğretimde 25. yılını kutlamaktadır. Dolayısı ile üniversitenin bu bölümünü tercih edecek olan öğrenciler, 25 yıllık bilgi birikiminden yararlanma imkânını bulacaktır.

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi, 1992 yılında eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Üniversitenin, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü Teknoloji Fakültesi bünyesinde bulunmaktadır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde çalışan akademisyenler ve okuyan öğrenciler ile birlikte bilimsel ve akademik olarak çalışmalar yapılmakta; DPT, TUBITAK, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan farklı projeler yürütülmektedir. Bu bölümden mezun olan kişilerin iş imkânları da oldukça fazladır. Üniversite mezunları, sayısal yayıncılık otomasyon, tıp bilişimi, lojistik, savunma sanayii, havacılık, eğitim, haberleşme sistemleri ve daha birçok alanda iş sahibi olabilmektedir. Ayrıca elektrik ve elektronik mühendisliği bölümü mezunları, şirketlerin AR-GE birimlerinde çalışabilmekte, şirketlerin danışmanlıklarını yapabilmektedir.

BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü kararı ile Elektrik Mühendisliği bölümü 2014 yılında kurulmuştur. 2017 yılında ise senato teklifi ile fakültenin adı Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü olarak değiştirilmiştir.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü eğitim dili Türkçe’dir ve eğitim toplamda 8 yarıyılda verilmektedir. Üniversitenin bu bölümünü tercih eden öğrenciler, isteklerine bağlı olarak, dilerlerse Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce eğitimi alabilmektedirler. Bölümde, elektrik elektronik mühendisliği alanlarında yaşanan problemlere çözüm üretmek, mesleğin ahlaki kuralları içerisinde projeler üretmek amacıyla öğrenciler yetiştirilmektedir. Üniversitenin mühendislik fakültesi, sürekli gelişime açıktır ve kendini sürekli olarak geliştiren bir fakültedir.

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü 2009 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. 2009 yılından beri üniversitenin bu bölümünde bilim dünyasına, iş sektörüne ve uluslararası elektrik elektronik mühendisliği alanına mühendisler yetiştirilmektedir.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde 1 doçent ve 2 yardımcı doçent bulunmaktadır. Üniversitenin bu bölümünde verilen eğitim, uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleşmektedir. Bölümün amacı; bilim ve teknoloji üreten, araştıran, geliştiren ve uygulayan öğrencileri mezun edip bilim dünyasına kazandırmaktır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrencilere hayat boyu öğrenme felsefesi ile eğitimler verilmekte, bölüm sürekli olarak kendini geliştirmektedir.

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ(İNGİLİZCE)  (BURSLU)

Elektrik-elektronik mühendisliği; Balçova yerleşkesinde bulunmaktadır. Tercih sıralamalarına göre burs indirimi sağlayan üniversite İngilizce olarak eğitim vermektedir. Hazırlık sınıfı ve diğer sınıflar için kazanılan burs geçerli olmaktadır. Hayatın bütün alanlarında geçerli bir meslek olan elektrik –elektronik mühendisliği için başarılı mühendisler yetiştirmeyi ilke edinen bir üniversitedir.

Kampüs içerisinde her türlü etkinlik alanı ve spor tesisi bulunmaktadır. Ayrıca bilgi edinebilmek açısından bilgisayar ve kitap kütüphaneleri bulunaktadır. Bu kütüphanelerden gündüz saatlerinde istenildiği ölçüde ücretsiz olarak faydalanmak mümkündür. İleride başarılı bir mühendislik hayatına atılmak için gerekli bütün imkânlar üniversite katısı altında toplanmaktadır. Bu sayede mezun olunduğunda geniş görüşlülük sahibi birer mühendis olma imkânına sahip olunur.

EGE ÜNİVERSİTESİ (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; bölümü 1984 yılından bu yana gelişmektedir. Ve birçok mezun vererek alanında isim yapmış bir üniversite olarak bilinmektedir. İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Bunun dışında bölüm 4 yıl olarak eğitim vermektedir.

Mühendislerin hepsinde olması gerektiği gibi ; çağın gerekliliğine göre hareket eden birer mühendis yetiştirme bu üniversite için bir ilke haline gelmiştir. Ayrıca bu konu için özel bir çaba gösterilmektedir. Erasmus gibi imkânlar bu üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Ayrıca çift anada yapma imkânı bu bölüm için geçerlidir. Böylece bu üniversitede buluna adayların kendini geliştirmesi için gerekli tüm altyapı hazır hale getirilmiş durumdadır. Kampüsleri Bornova yani merkez bir alanda kuruludur. Bu açıdan ulaşım ve yerleşim açısından sorun yaşanmaz.

 

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) (BURSLU)

Elektrik-elektronik mühendisliği , İstanbul Pendik ilçesinde bulunmaktadır. Mühendislik fakültesi çatısı altında yer alan bu bölüm üniversite içerisinde teknik bilginin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Özel bir üniversite olan şehir üniversitesi burs imkânı tanımaktadır. Adayların tercih sırasına göre burs indirimi bulunmaktadır. Hazırlık ve diğer sınıflarda İngilizce eğitim verilmektedir.

Şehir merkezine oldukça yakın olan üniversitenin ulaşım imkânları kolaydır. Bu açıdan herhangi bir sorun yaşanmaz. Üstelik kampüs imkânları da çeşitlidir. Mühendislik gibi teknik bilgi isteyen bölümler için çeşitli imkânlar sunulmaktadır. Bunların başında alanında başarılı ve ibisim yapmış akademisyen kadrosuna sahip olmasıdır. Kütüphane , spor tesisleri , etkinlik alanları bulunmaktadır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (CERRAH PAŞA) (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; devlet üniversitesidir. Bünyesinde bulunan öğrencilerin teknik açıdan gelişmesini hedeflemektedir. Bu yüzden çift anada imkânı sağlamaktadır. Avcılar kampüsünde eğitim verilmektedir. Ulaşım açısından oldukça kolay bir konumdadır.

Kariyer etkinlikleri gibi birçok etkinlik düzenlendiğinden adayların kendisini geliştirebileceği ortamlar kurulmuştur. Geleceğe daha geniş bir pencereden bakabilen mühendisler yetiştirmek üniversitenin ilkelerinden biridir. Erasmus gibi imkânlar bu bölüm için geçerli olmaktadır.

Kampüs içerisinde spor tesisi , etkinlik alanı ve kütüphane bulunaktadır. Her öğrenci bu alanlardan faydalanabilmektedir. Örgün eğitim olduğundan gündüz eğitim alınmaktadır. Akademisyen kadrosu son derece isim yapmış mühendislik alanı içerisinde bulunan kişilerdir. Bu üniversite bazı yıllar Farabi gibi öğlenci değişim programları imkânı sağlamaktadır.

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği;  2011 yılında kurulmuştur. Bölümün kurulma amacı , yenilikçi , ileri görüşlü mühendisler yetiştirebilmektir. Bütün bir bölüm İngilizce eğitim verilmektedir bu açıdan son derece avantajlı olmaktadır. Bir mühendisin muhakkak İngilizce ve bir yan dil bilmesi gerektiğini düşünürsek okul boyunca İngilizce eğitim almak son derece güzel olacaktır. İsteyenler 1 yıl hazırlık okuyabilmektedir. Bu İngilizce açısından avantajlı olabilecek bir durumdur. Ancak bu zorunlu değildir.

29 adet akademisyeni bulunan okul teknik bilgi açısından son derece elverişli olmaktadır. Robotik ve diğer konularda adayların kendisini geliştirmesi son derece kolay olacaktır. Çünkü okulun imkânları bunu sağlamaya yöneliktir. Lisans sonrası yüksek lisans imkânları da bulunmaktadır.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ (ALMANCA ) (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; Almanca eğitim veren bir üniversite bünyesinde bulunmaktadır.2010 yılında kurulmuştur.

Türkiye ve Almanya arasında özel bir anlaşma sağlanarak kurulması sağlanmıştır. Bir araştırma üniversitesi olarak devam eden kuruluş birçok mezun vermektedir. Elektrik-elektronik mühendisliği öğrencilerini ilk olarak 2017-2018 yılında almaya başlamıştır. Yüzde yüz Almanca olarak eğitim vermektedir. Hazırlık yılı bulunmaktadır. Bundan sonra 4 yıl eğitim süreci olmaktadır. Staj dönemleri 2 yıl olmaktadır. Bu yüzden iş hayatına daha çabuk atılma gibi bir imkân bulunmaktadır. Almanya ile direk bir bağlantısı bulunan üniversite, al manyadan destek almaktadır ve öğrencilere de destek verilmektedir. Bu sayede adaylar mezun olduktan sonra Almanya ile bağlantılı iş imkânı bulacaklardır.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği;  örgün olarak eğitim vermektedir. Çankaya merkezde bulunan kampüsünde 4 yıl hazırlıksız eğitim verilmektedir. İsim yapmış akademisyenleri sayesinde birçok teknik bilgi elde etme imkânı sunulmaktadır. Ayrıca ulaşım ve konaklama bu ilçede oldukça kolaydır. Çoğunluğu öğrenci olan çevrede kütüphane ve diğer imkânlar bulunmaktadır. İstenirse hazırlık sınıfına gidilebilir. İngilizce eğitim alınmaktadır. Mühendislikler için dilin önemli olduğunu her yıl belirten üniversite bu konuya özen göstermektedir.

Mezun olduktan sonra iş hayatına atılmanın zorluklarından arınmak adına staj dönemi bulunmaktadır. İstenirse bu staj . Sınıftan sonra her yıl yapılabilmektedir. Böylece iş hayatına atılmak daha kolay olacaktır. İstenirse Erasmus gibi öğrenci programlarına katılmak mümkündür.

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) (BURSLU )

Elektrik-elektronik mühendisliği; yüzde yüz İngilizce eğitim veren bir üniversite çatısı alıntıda bulunmaktadır. Burs imkânları bulunmaktadır. Tercih sıralamasına göre burs oranları değişmektedir. Ayrıca gazi çocuklarına, şehit çocuklarına özel burs imkânları da bulunmaktadır.

İstenirse 1 yıl İngilizce hazırlık okunabilmektedir. Hazırlık sınıfından sonra İngilizce 4 yıl mühendislik eğitimi alınmaktadır. 2. Sınıftan sonra imkân bulunursa staj yapmak mümkündür. Böylece iş hayatına hazırlanmak mümkündür. Kampüs içerisinde kütüphane gibi imkânlar bulunmaktadır. Erasmus, Farabi gibi öğrenci değişim programları mümkündür. Ayrıca mezun olduktan sonra anlaşmalı firmalar sayesinde iş imkânı daha kolay olmaktadır. Böylece, iş hayatına hazırlıklı bir mühendis olarak mezun olmak mümkündür.

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTE (İNGİLİZCE ) (ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; 1 yıl hazırlıkla beraber öğrenim süresi 5 yıl olan bir lisans programına sahiptir. Daha sonrasında yüksek lisans gibi programları da bulunmaktadır. Kendi bünyesinden akademisyen yetiştirmeyi hedefleyen üniversite bu anlamda imkân sunmaktadır. Eskişehir gibi öğrenci dostu bir şehirde böyle imkânlara sahip bir okulda olmak bir mühendis için önemli olmaktadır.

Kütüphane, sportesisleri, etkinlik alanları oldukça zengin olan bir üniversitedir. Tüm lisans boyunca İngilizce eğitim verilmektedir. Bu da bir mühendis için oldukça avantajlı olmaktadır. Böylece okuldan mezun olduktan sonra iş imkânı açısından bir donanıma sahip olmak mümkündür. Staj ve endüstriyel diğer projeler teknik bilgi açısından önemli olmaktadır.

IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (İNGİLİZCE) (BURSLU)

Elektrik-elektronik mühendisliği; özel bir üniversite çatısı altındadır. Bu yüzden burs imkânları bulunmaktadır. Burslar adayın tercih ettiği sıra ve kazanmasıyla paralel olarak sırlanmaktadır. Örneğin ilk sıraya yazan ve buradan yerleşen bir adaya 100’de 25 burs imkânı sağlanabilmektedir. Bu burslar bütün eğitim hayatı boyunca devam etmektedir.

Zengin imkânları sayesinde nitelikli bir mühendis olarak mezun olmak mümkündür. Üniversite 1 yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimi vermektedir. Daha sonrasında yüksek lisans yapmak istenirse bu imkânlar da bulunmaktadır. Erasmus ve Farabi gibi öğrenci değişim programları bulunmaktadır. Ayrıca staj yapma imkânı bulunduğundan iş hayatına atılmadan önce imkânları ve iş hayatını gözlemleme ve deneyimleme imkânı bulunmaktadır.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ(ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; teknoloji fakültesi bünyesi altında bulunmaktadır. Bu sayede birçok imkândan faydalanma imkânı bulunmaktadır. Adaylar ; bu üniversiteyi tercih ederken özellikle geniş imkânlı labrostular sahip bir üniversite ortamı ile karşılaşmaya hazırlıklı olmalıdırlar. Mühendislik teknik bilgi gerektiğinde öğrencinin ileride iş hayatında bazı şeylerle ilk defa karşılaşmaması için teknik bilgiye son derece önem verilen bir üniversitedir.

Ankara merkez yerleşkesinde bulunan blum ulaşım kolaylığı sağlayan bir konumdadır. Bu açıdan herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Bu üniversite uygulamalı dersler konusunda son derece başarılı bir yapıya sahiptir. Yenilikçi, kendinegüvenen, teknik bilgi konusunda yeterli mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen üniversite bünyesinde bu yönleri geliştirebilecek akademisyenler eğitim vermektedir.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ(ÖRGÜN)

Elektrik-elektronik mühendisliği; misyonu geniş olan bir üniversite çatısı altında bulunmaktadır. Genel manada çağdaş yeniliklere açık mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite yapısına sahiptir. Bu üniversite Antalya’da bulunmaktadır. Geniş imkânları sayesinde kendine güvenen, mezun olduğunda iş bulma konusunda sorun yaşamayan, yenilikçi ve ileri görüşlü mühendisler yetişmeyi amaçlayan bölüm hocalarına sahip bir üniversitedir.

Erasmus seçeneği ile istendiğinde öğrenci değişimi programlarına katılabilir ve farklı ülkeler görme imkânına sahip olunabilir. Ayrıca bu üniversite teknik yönden gelişmiş mühendislerin olabilmesi için alanla ilgili gelişmiş bir laboratuvara sahiptir. Geniş kitaplara sahip bir kütüphanesi de bulunmaktadır. Bu sayede istenirse araştırmalar için imkân sağlanmaktadır. Bu üniversite yaz okulu sistem, ine sahiptir.

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ(BURSLU)

Elektrik-elektronik mühendisliği; burs imkânı tanıyan bir üniversite içerisindedir. Üniversite tercih sıralamasına göre indirimli burs imkânı sağlanmaktadır. Buna göre; 1. Sırada tercih edenlere %25, 2. Sırada tercih eden ve yerleşenlere ’20 indirim imkânı sağlanmaktadır. Bu burslar her sene sağlanmaktadır. 1 yıl hazırlık okunması halinde diğer senelere tekrar burs imkânı sağlanmaktadır. Hazırlık tercihe bağlı olarak okunabilmektedir. Burada okunan hazırlık sınıfında İngilizce eğitim verilmektedir.

Üniversite teknik bir yapıya sahip olduğundan genel manada uzman mühendis yetiştirme gibi bir hedefe sahiptir. Bu açıdan laboratuvar ve saha çalışmalarına oldukça önem veren bir üniversitedir. Ayrıca mezunların takibini sağlayarak iş imanları konusunda da yardımcı olabilmektedir.

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ (BURSLU )

Elektrik-elektronik mühendisliği; kısaltılmış ismiyle İZÜ üniversitesine bağlı mühendislik fakültesi çatısı altındadır. Genellikle kampüsleri doğaya yakınlığı ile bilinen bir üniversitedir. Ayrıca spor tesisleri, kütüphane ve üniversite kampüsü içerisinde hasta haneleri bulunmaktadır. Kampüsleri şehir merkezindedir. Asla ulaşım açısından sorun yaşanacak bir yer değildir.

İngilizce olarak eğitim veren İZÜ, burs imkânı tanıyarak elektrik-elektronik mühendisliği okuyacaklara eşsiz bir üniversite öğrenimi fırsatı sunmaktadır. Bu üniversite 2011-2012 yılında mühendislik bölümünü açmıştır. Açıldığı günden beri birçok güzel projeye de imza atmış bulunmaktadır. Uluslararası pazarda yer edinebilecek birçok projeye bu okul bünyesinde yer verilmiştir. Teknik açıdan son derece kuvvetli bilgiye sahip mühendisler yetiştirmek ilk hedefleri arasındadır.

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi birçok öğrencinin hayali kurmuş olduğu üniversitelerin başında yerini almaktadır. Orta doğu teknik Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümü Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Orta Doğu teknik Üniversitesi tarafından teknolojiyi uyumlu bir şekilde öğrencileri eğitimleri senelerdir sürdürmektedir. Teknolojiyi uyumlu bir şekilde topluma bilinçli ve yararlı mühendisler yetiştirebilmek adına büyük projeler ve çalışmalar adı altında öğrencilere uygulamaları sunarak gelişimlerden faydalanmalarına yardımcı oluyor. Bu nedenle elektrik elektronik ve adresleri düşünen adayların üniversite seçimi yaparken bu üniversiteyi seçmesi çok iyi bir seçim olmuş olacaktır. Çünkü birçok alanda projelendirme ve bölümün güçlü kadrosuyla öğrencilere eğitim alanında büyük katkılar sağlamaktadır.

ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik ve elektronik mühendisliği günümüzde en çok dikkat çeken bölümlerden bir tanesidir. Teknolojik gelişimlerle birlikte şekillenen bu bölüm hayatın her bölümünde insanları etkilemektedir. Aynı zamanda hayattaki kaliteyi artırabilmek adına önemli bölümlerden bir tanesidir. Bu bölüm bilgileri pratiğe dökebilmek adına endüstriyel olarak Antalya bilim Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği alanında akademik olarak projeler Tasarlayabilmek için yeni mühendisler yetiştirebilmek adına projelerini sürdürmektedir. Fakülte genç ve başarılı bilim adamlarından seçilmiş görevliler ile donatılmıştır. Bir çok alanda faaliyet gösteren şirketler ve devlet kurumlarında kariyer imkanları da bu bölümden mezun olan mühendisler yakalama fırsatı elde ediyor. Bu kalite ise Antalya bilim Üniversitesi’nde bulabilirsiniz.

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için, eğlenceden sağlığa, ticaretten sanayiye her alanda elektrik elektronik mühendisleri tarafından geliştirilen uygulamalarla karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda enerjiden kimya eğitimden inşaata birçok alanda ve her sektörde elektronik mühendisleri sistemlerin veriminin artırabilmesi adına birçok ürün geliştiriyor. Bu gelişimi bulabilmek için İzmir ekonomi Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri çok büyük katkılar sağlıyor. Elektrik elektronik mühendisleri, bilgisayarlar ve Gömülü sistemler ile ölçme ve kontrol etme durumlarını Uygulamalar ile kurumsal bir şekilde yaparak çalışmalarını sürdürüyor. Üniversitenin teknolojik desteğiyle projelerinizi rahatlıkla yapabiliyor eğitim alanında kaliteli bir eğitimin fırsatını yakalamış oluyorsunuz.

MEF ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

MEF Üniversitesi, Elektrik elektronik mühendisliği olarak küresel anlamda çok fazla aranan mühendisleri en çok istenen lisansüstü öğrencilerine ya da gelişmekte olan girişimciler olacak bir mezun yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Mezunların en iyi şekilde Elektrik elektronik mühendisliği dalında disiplinli bir şekilde geniş bilgi birikimiyle eğitimler sunmayı amaçlamaktadır. Mezun olan adayların Tasarım ve planlamada aynı zamanda ürün geliştirme süreçlerini uygulayarak herhangi bir problem yaşamadan çözülmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle MF Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri için çok iyi bir seçim olarak ifade edilebilir. Program mühendislik olarak temel konularda matematik, doğal bilimler, Sosyal bilimler gibi birçok dersi bir arada şekillendirmektedir.

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul’da okumayı hedefleyen öğrenciler için İstanbul medeniyet Üniversitesi oldukça kaliteli bir üniversite olarak ifade edilebilir. Bu üniversite özel bir üniversite olup öğrencilere bir çok imkanı beraberinde getirmektedir. İstanbul medeniyet Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bölümünü düşünen öğrenciler için bu bölümde teknoloji ile birlikte temel mühendislik bilgisini şekilde öğrencileri geçirerek kullanmaya dayalı olarak Öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda çeşitli yarışmalarla örneğin uydu yarışması ve üniversite takımlarını yarışma komiteleri ile birlikte kurallar çerçevesinde her sene tasarımlar ve çözümler değiştirmesi gerekliliği son olarak yapılmaktadır. Yani öğrencinin gelişimi için çok büyük çalışmalar vadeden bir üniversite olarak ifade edilebilir.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği olarak 2005-2006 eğitim öğretim yılında başlayan haliç Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bu isimle hala eğitim ve öğretime devam etmektedir. Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan ve en hızlı gelişen bilim dallarından biri olan Elektrik elektronik mühendisliği, bilimsel ve teknolojik gelişmelerle paralel bir biçimde güncellenmiştir. Bu program temel bilimler ve Sosyal bilimler dallarında Vermiş olduğu ders dallarından da oluşmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği temel uğraş olarak haberleşme, kontrol, otomasyon gibi saldırı kapsamaktadır. Bu dalları haliç Üniversitesi sunmuş olduğu proje ve teknolojide öğrencilere çok iyi bir biçimde sunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin günü rahatlığıyla seçebileceği üniversitelerin başında yer almaktadır.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği olarak, elektrik enerjisi iletim ve üretim aynı zamanda dağıtım sistemleri akıllı şebekeler gibi elektrikli sürücü sistemlerini aynı zamanda tasarımlarını, projelendirmelerini bilimsel ve teknolojik konuları kapsayan sistemleri öğrencilere sunarak bu sistemleri uygulatmaktadır. Sakarya Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri kendi ilgi ve yeteneklerine göre hangi dersleri seçebileceklerini sunmaktadır. Bu nedenle bölüm derslerinin araştırma ve projeye dayalı olarak yenilikçi bir yaklaşımla yapıldığını belirtmek doğru olur. Mühendislik ve tasarım problemleriyle etmeyi amaçlayan üniversite teknolojiyi çok iyi şekilde öğrencilere sunarak topluma faydalı mühendisler yetiştirmeyi hedefler ve yetiştirmeye de devam etmektedir. Gönül rahatlığıyla seçilebilecek üniversiteler arasında yer almaktadır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bilindiği gibi, elektrik elektronik mühendisliği günlük hayatın içinde olan bir hayat kolaylaştıran aynı zamanda yaşam kalitesini artıran teknolojik ürünlerin bir araya gelmesiyle oluşan mühendislik dallarından bir tanesidir. Her anlamda hızla büyümekte olan bir ülkeye katkı sağlayan ve ihtiyaç duymakta olan bir meslek olmasının altını çizmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Gelecekte artacak olan teknolojiyle birlikte araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin başta olmak üzere üretim, otomasyon tasarım gibi ana konularda mühendislik talepleri artmaya devam edecektir. Piri reis Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri bu anlamda lisans eğitime ve lisansüstü eğitimleri sunarak teknolojiyle birlikte yenilikçi ve çözümcü eğitimler sunmaktadır.

ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bilim ve teknoloji alanında hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden elektrik elektronik mühendisliği günümüzde de güçlü bir kariyer olanağı ile kendini göstermektedir. Altınbaş Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği çalışma Alanları oldukça geniştir. Elektrik elektronik mühendisliği olarak temel uğraş alanları öncelikle sağlık, bilişim, enerji, haberleşme gibi doğumları benimsemektedir. Bu bölüm genç ve dinamik aynı zamanda saygın üniversitelerinden mezun olan öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Kaliteli bir eğitim olanağı öğrencilere sunularak teknolojiyle birlikte bu durumu desteklenmektedir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile bu bölümü seçmeyi düşünen öğrenciler üniversiteyi seçebilirler. Özel bir üniversite olarak tanımlanabilen altınbaş Üniversitesi Bu bölümü okumayı düşünenler için seçilebilecek üniversiteler arasındadır.

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü olarak 2016-2017 güz döneminde öğrenci almaya başlamış olan BEYKENT Üniversitesi, hazırda üç tam zamanlı olarak ve yarı tam zamanlı olmak üzere toplamda dört öğretim üyesi ile eğitimlerini sürdürmektedir. Bu bölümün ana amacı olarak mühendisliğin temel kavramlarını içselleştirmek ve hızla değişen teknolojiye ayak uydurarak beceri ve yeteneklere göre öğrencileri yetiştirmektir. Böylelikle ülkeye yararlı ve topluma faydalı mühendisler yetiştirerek ülke gelişimine de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda laboratuvarların gelişmiş teknoloji ile donatılması öğrencilerin projelerini rahat bir şekilde hazırlayarak kendi bilgi ve yeteneklerine göre bölümler ve dersler seçmelerine yardımcı olan bir üniversitedir.

İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstinye Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümü olarak yeni teoriler ve teknolojiler üretme amaçlı bir eğitim planlamaktadır. Aynı zamanda sanayi ile ortak çalışmaları yapan ve araştırma ağırlıklı bir mühendislik bölümü olan bir dal olarak ifade edilebilir. Bölümün ortak çalışması araştırma ve geliştirme olarak güncel teknoloji konularına hakim bir şekilde mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İstinye Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği eğitim dili %100 İngilizce olarak verilmektedir. Bu nedenle çok büyük yarar sağlayarak eğitim sistemi öğrencilere geçirilmektedir. Yabancı dilin getirmiş olduğu katkı ile birlikte elektrik elektronik mühendisliği tam burslu bir şekilde kontenjanı on kişi, %50 bursluya ise 30 kişi olarak belirlenmiştir.

FATİH SULTAN MEHMET VAKFI ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Fatih sultan Mehmet vakıf Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümü amaç olarak tarihsel sorumluluğun farkında olarak özgün ve yenilikçi bir eğitim sistemini baz almaktadır. Aynı zamanda elektrik elektronik mühendisliği alanında herhangi bir problem olup olmadığını tanımlayıp çözüm üreterek teknolojiyle birlikte yetkin bir şekilde mühendis yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Fatih sultan Mehmet vakıf Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği eğitim amacı olarak problem çözme, takım çalışması gibi ve bu becerileri kendi mesleğini kullanarak edinmesini sağlayacak mühendisler yetiştirmektir. Teknolojiyi en iyi şekilde uygulatarak öğrencilerin bilgi ve yeteneklerine göre dersler seçmesine de yardımcı olur. Bu nedenle günü rahatlığıyla seçilebilecek özel üniversitelerden bir tanesidir.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Özel üniversitelerden bir diğeri koç Üniversitesi olarak ifade edilebilir. Elektrik elektronik mühendisliği alanında matematik, fizik hesaplama gibi yöntemleri temel alarak elektronik cihazlarla devre ve tasarımı sağlayarak aynı zamanda elektrik sinyallerini işleyebilmek için bazı dalgalar ve antenlerle geliştirmeyi hedefler. Elektrik elektronik mühendisliği günümüzde birçok alanda telekomünikasyon, tüketici ve endüstri elektroniği buna benzer birçok sektör de faaliyet sürdürmektedir. Öğrenciler kendi bilgi ve yeteneklerine göre dersler seçerek kendi alanlarına oluşturabilmektedir. Koç Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrencilerinin kendi bilgi ve becerilerini elde edebilmek için öğrencileri birçok destek sunmaktadır. Teknolojik destek bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda istenilen başarıyı elde edebilmek için Projelerde yapılmaktadır.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi uzun yıllardır faaliyette bulunan Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yerini almaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği bölümü olarak lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitim sürecine devam etmektedir. Aynı zamanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler için elektrik elektronik mühendisi unvanı verilmektedir. Lisans ve lisansüstü eğitime başlamaya hak kazanan öğrenciler için ise yeterli bir şekilde İngilizce bilgisine sahip olan İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulan bir sistem uygulanmaktadır. Eğitim öğretim yılı olarak insan söylenceleri eğitim yıllarında bu eğitime başlayabilirler bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler ise yeterlik sınavına alınarak Değerlendirilirler. Yani üniversite kapsamlı bir üniversite olarak ifade edilebilir.

İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul Gedik Üniversitesi, uygulamalı eğitim programlarıyla orta öğretimden başlatma kültürünü benimseyen bir sistemde eğitim vermektedir. Türkiye yüksek  öğretim hayatına taşıyan, teknoloji ve bilim alanında birleşerek uygulamaya dönüştüren genç ve dinamik yapısıyla eğitimlerini sürdürmektedir. İstanbul Gedik Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği teknolojiyle eş güdümlü olarak öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin bilgi ve yeteneklerine göre seçim yapmalarına da yardımcı olmasıdır. Özellikle elektrik elektronik mühendisliği olarak teknolojiye ayak uyduran bilgi birikimi ve bilimsel altı yapıyor öğrencilere sunmaktadır. Teorik ve pratik bilgilerle donatılmış bir şekilde kalıcı ve yaratıcı biçimde öğrencilerin mesleğe adım atmalarına yardımcı oluyor.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği ilgi alanı olarak ihtiyaçlar için yeni kuramlar ve teknolojiler üretebilmek adına açılmış bir dal olarak ifade edilebilir. Bu bölüm derin bir teknolojiye ihtiyaç duyan bölümler arasında yer almaktadır. Özellikle çok geniş bir kategoride kendini gösterdiği için öğrenciler kendi kafalarına uygun bir belirleyerek bilgi ve Yeteneklerine uygun dersleri seçmektedirler. ÖZYEĞİN Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bölümü geniş teknoloji ile güncel konulara hakim bir şekilde araştırmacı ve geliştirmeci Elektrik elektronik mühendisliği yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda ileri elektrik teknolojileri kullanımı sağlayan ürünlerin geliştirilmesi ile birlikte ortak projeler yürütmek için de faaliyetler sürdürmektedir. Bu nedenle öğrencileri son yıllarda ilgisini çeken üniversite mağazasında yerini almaktadır.

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği olarak bu alanda kapsamlı bilimsel bir alt yapıya sahip aynı zamanda çözümlemeci ve pratik bir yeteneğe sahip toplumun sorunlarına cevap veren mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan Bursa teknik Üniversitesi bu alanda kendini değiştirmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Aynı zamanda nitelikli akademik bir kadro ile eğitim ve bilim aynı zamanda araştırma alanlarında ülkemizde tercih edilen bir uluslararası düzeyde rekabet edilebilen toplumun sorunlarına çözümler üretebilen bir sistemi sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle Bursa teknik Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü bu bölümü düşünen öğrenciler tercih edebilir.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Çukurova Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği dalında gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte olan bir eğitim sistemini öğrencilere sunmaktadır. Üniversitenin göl manzaralı yapısı öğrencilerin hoşuna gidecek bir dizayn da sunulmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için uygun teknolojiyi en iyi şekilde üniversite öğrencileri sağlamaktadır. Belirli projeler ne ve sistemlerle öğrencilerin kendini bulmasına yardım eden bir yapı oluşturulmaktadır. Yani bilgi ve yeteneklere göre dersler seçerek öğrencilerin Elektrik elektronik mühendisliği dalında kendi belirlemeye yardımcı olmaktadır. Çukurova Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrencilerin bu üniversitenin Seçenekler arasında olmasında fayda olacağını belirtmek doğru olur. Çünkü hem konumu itibarıyla hem de teknolojik projeleriyle vizyon ve misyonuyla kendini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden üniversiteler kategorisinde yer almaktadır.

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Köklü bir üniversite olan Bursa Uludağ Üniversitesi uzun süredir eğitim öğretim yılına devam etmekte olan üniversiteler arasında yer almaktadır. Eğitim kalitesi ile kendini gösteren Uludağ Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği alanında da birçok gelişmeyi göstermektedir. Bu bölüm üniversitenin teknik donanımları ve teknolojiyi takip eden bir sistemi takip etmesiyle oluşturulan durumları kapsamaktadır. Uludağ Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği seçen ve seçmeyi düşünen öğrencilerin bilgi ve yeteneklerine uygun olarak geniş kapsamda tercihler yapabilmelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda öğretim görevlilerinin kaliteli oluşu eğitim sistemindeki kaliteyi de artırmaktadır.

KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Konya teknik Üniversitesi bölümü mezunları olarak Elektrik elektronik alanlarında genişlik ve derinlik olarak temel mühendislik ve mesleki birikim alan tasarımını ve bilgiyi uygulamaya dönüştürebilecek bir sistemi öğrencilere sunmaktadır. Aynı zamanda lisansüstü öğrenim ya da ar-ge çalışmaları ile yapılabilecek tüm sistemleri öğrencilere sunmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı mesleki kaynakları takip edebilecek yabancı meslek Taşlarla anlaşabilecek bir sistemi dil bilen ve güncel bir yazılım sistemi ile hayat boyu öğrenme arzusunu devam ettiren sistemi ve kolay iletişim kurabilen öz güven sahibi mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölümün lisans ve lisansüstü eğitim olarak öğretim de uluslararası standartlara ulaştığında belirtmek uygun olacaktır.

İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

İstanbul’da okumayı hedefleyenler için özel bir üniversite olan İstanbul yeni yüzyıl Üniversitesi bölümlerine gün geçtikçe artırmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği düşünen öğrenciler için çok büyük hizmetler sunan İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi kendi alanlarında anlaşmış olan deneyimli öğretim üyeleriyle aynı zamanda çok sayıda seçmeli ders seçenekleriyle üniversitenin diğer fakülteler ve bölümler entelektüel bir gelişme ve anlaşmaya gittiğini ve bu da avantajlı bir eğitim sistemini oluşturduğunu ifade etmek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra biyomedikal bölümü ile çift ana dal yapabilme imkanı da sunmaktadır. Uygulama alanında bazı ağırlıklı dersler ve yüksek gerilim alanında zorunlu dersleri de öğrencilere sunmaktadır. Bu nedenle birçok alanda öğrencilerin ufkunun gelişmesine yardımcı oluyor.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Erciyes Üniversitesi, uzun yıllardır birçok alanda başarılı bir şekilde eğitim veren üniversite olarak ifade edilebilir. Erciyes Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bu bölümlerden bir tanesidir. Bu bölüm üniversitenin sunmuş olduğu teknik ve teknolojik desteklerle öğrencilere yardımcı olmaktadır. Uzman kadrosu ve çeşitli projeleri ile öğrencilerin bilgi ve yeteneklerine uygun olan programları geliştirmektedir. Erciyes Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği seçecek olan öğrencilerin bu bölümü bu üniversiteden seçmeleri doğru bir tercih olmuş olacaktır. Çünkü köklü bir üniversite olmasının yanı sıra öğrencilere sunmuş olduğu çeşitli mühendislik projeleri ile yardımcı olmaktadır. Topluma faydalı mühendisler bu sayede yetişmektedir.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Akdeniz Üniversitesi’nde elektrik elektronik mühendisliği okumayı düşünen öğrencilerin bu üniversitede geniş mühendislik faaliyetlerini bulabilmelerinin olacağını belirtmek isteriz. Akdeniz Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği, birçok alanda faaliyet veren Ve bu faaliyetleri sürdüren ve sürdürmeye devam eden bir üniversitedir. Uzman kadrosu ve teknolojik destekleriyle öğrencileri her alanda geliştirmeye ve ülke aynı zamanda topluma faydalı mühendisler çıkmasının yolunu açmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin gelişimini destekleyen üniversitelerin başında gelen devlet üniversiteleri arasında yerini almaktadır. Üstelik jeopolitik konum olarak Akdeniz bölgesinde yer aldığı için çok fazla tercih edilen üniversiteler kategorisinde yerini almaktadır. Aynı zamanda birçok alanda öğrencilere ders seçme fırsatı sunarak öğrencilerin yolunu açmaktadır.

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği alanında teknoloji çağında yaşamı kolaylaştırabilmek adına disiplinli ve teknoloji adı altında aynı zamanda pratiğe dökülen vakıf sistemlerinde zorunlu kalma özelliklerini öğrencilere sunmayı amaçlayan İstanbul Aral Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği, sektörün bu alanında ihtiyaç duymuş olduğu nitelikli insan kaynağını temin etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda öğrencilik döneminde ilgili laboratuar ve şirketlerle çalışma imkanları da öğrencilere sunulmaktadır. Bu nedenle elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olan Kişilerin çalışma alanları oldukça geniş olarak ifade edilebilir. İstanbul Aral Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği bölümü bu nedenle en iyi ve kaliteli eğitimi veren üniversiteler kategorisinde yerini almaktadır.

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Elektrik elektronik mühendisliği alanında Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi olarak teknoloji ve bilim alanlarında çözümlemeci ve nitelikli çalışmalar sunarak öncülük eden ve uluslararası tanınmaya sahip bir araştırma merkezi olarak hedeflerini belirlemektedir. Aynı zamanda topluma faydalı mühendisler yetiştirmeyi ve ülkeye katkı sağlayacak ülke ekonomisini kalkındıracak mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi Elektrik elektronik mühendisliği alanında dünyadaki yenilikleri takip eden ve öğretim planını buna göre düzenleyen bir sistemle eğitim vermektedir. Bu gelişmelere uygun olarak mesleği tanıyan sorumluk sahibi mühendisler yetiştirmek hedeflenmektedir. Bu nedenle bu bölümü düşünen öğrenciler için üniversite çok iyi bir seçim olarak alternatifler arasında sunulabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here