Güneş paneli üreten Türk firmalar

Güneş paneli, üzerinde bulunan güneş hücreleri sayesinde üzerine düşen güneş ışınlarını soğurup, elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Güneş panelleri bazen evlerin çatısına kurularak bir evin elektrik ihtiyacını karşılayabileceği gibi daha büyük alanlara kurulan daha büyük paneller sayesinde bir sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacını da karşılayabilir.

Fosil yakıtlardan çıkan karbondioksit ve metan gazların neden olduğu küresel ısınmanın önüne geçilmesi açısından güneş enerjisi önemlidir. Dünya üzerine düşen 173.000 terawatt’lık bir güneş enerjisi düşünüldüğünde, birçok ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği önem anlaşılmaktadır. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler sayesinde ülkelerin enerjideki dışa bağımlılığını azaltarak, ekonomiye katkı sağlanmaktadır.  Güneş enerjisi santalleri, fotovoltaik ve termal sistemler olmak üzere iki türdedir.

Fotovoltaik sistemde, güneşten gelen radyasyon, paneller vasıtasıyla ile elektrik enerjisine çevrilip, elde edilen DC elektrik, elektrik inverter cihazlarıyla şebeke frekansına uygun bir şekilde AC elektriğe çevrilerek, elektrikten faydalanılır. Termal sistemlerde ise özel aynalar yardımıyla güneş ışınları belirli bir noktaya iletilip, bu noktada bulunan yağ ya da su ısıtılmakta, ısıtılan sıvı ile termik sistemlerde olduğu gibi buhar basıncı vasıtasıyla ile mekanik enerji, kinetik enerjiye dönüştürülmektedir.  Kullanılan sistem ne olursa olsun güneş enerjisini yatırım yapmak şirketler ve ülke açısından kârlıdır.

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de güneş enerji sistemlerine yatırım yapan firmalar vardır. Güneş paneli üreten Türk firmalar, ülkemizde belli bir pazar payına sahiptirler. Piyasanın büyük bir çoğunluğuna yabancı firmalar hâkim olsa da devlet tarafından belirlenen YEKA alanlarına kurulan GES ve RES santrallerine ait projelerde, yerli ekipman kullanım zorunlulukları sayesinde Türk firmalar da sektörde söz sahibi olmaya başladılar.

Güneş Paneli Üreten Türk Firmalar

1.      CW Enerji

CW Enerji, 2010 yılında kurulmuş olan, fotovoltaik enerji üretim sektöründe hizmet veren firmalardan biridir. GES santrallerinin, yatırım ve teknik danışmanlığı, projelendirme, santral kurulumu, lisans alım ve işletme gibi birçok konuda hizmet vermektedir.

Antalya’da faaliyet gösteren firma, 182mm hücre teknolojili 465Wp   2095mm x 1039mm x 40mm güneş paneli, 550Wp  1965mm x 1303mm x 35mm güneş paneli ve 675Wp (210mm hücre teknolojili) 2384mm x 1303mm x 35mm boyutlarında güneş paneli üretmektedir.

CW Enerji, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında, Türkiye’nin en büyük 408.şirketi olarak yer almıştır. Güneş paneli üreten Türk firmalar listesinde, son teknoloji ve yüksek kalite standartlarıyla güneş panelleri üretmektedir.

2.      Alfa Solar Enerji

Alfa Solar Enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi sektöründe, kaliteyi ön planda tutan firmalardan biridir. Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesinde yer alan firma, modern tesislerinde, fotovoltaik (PV) güneş paneli üretmektedir.

Güneş paneli üreten Türk firmalar arasında yer alan Alfa Solar Enerji, 6000 m2 yüksek teknoloji ürünü, robotik üretim hattında üreten firma, TUV sertifikalı, Avrupa Standartlarına uygun lisanslı ürünler üretmektedir.

3.      Kalyon Holding

Türkiye ve Dünya’nın her yıl artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Kalyon Holding, güneş enerjisi alanındaki ilk yatırımı olan Kalyon Fotovoltaik (PV), Güneş Teknolojileri Fabrikası (Kalyon PV) 19 Ağustos 2020 tarihinde çalışmalarına başlamıştır.

Güneş paneli üreten Türk firmalar arasında yer alan Kalyon Holding, 100 bini kapalı olmak üzere toplam 250 bin metrekarelik bir alanda konumlanan firma, dikey entegre bir üretim sistemine sahiptir. Ingot, wafer, hücre ve modül adlı üretim aşamalarıyla, fabrikalarında 1200 MW kapasite ile üretim sağlamaktadır. Ürünlerini %80 üstünde yerlilik oranıyla üreten Kalyon PV, 2000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır.

Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulan, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olan Karapınar YEKA-1 GES’inde, Kalyon PV marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır.

4.      Naturel Enerji

Türkiye’de güneş Enerjisi Sektöründe, yüksek kalite çözümler sunmak, anlayışıyla kurulan Naturel Enerji firması, Türkiye’nin önde gelen Güneş Yatırımcısı ve EPC firmalarından biridir.

Güneş paneli üreten Türk firmalar listesinde önemli bir yere sahip olan firma, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki birçok güneş enerjisi santralinin projelendirmesinde öncülük etmiştir.  Türkiye’nin ikinci büyük güneş enerjisi santrali olan Naturel Enerji & Esenboğa Enerji Güneş Enerji Santrali, Naturel Enerji firmasına aittir. Naturel Enerjiye ait güneş enerjisi santrallerinden bazıları şunlardır:

 • Ankara Kazan – 3,11 MWp
 • Ankara Esenboğa – 5,95 MWp
 • Ankara Esenboğa – 5,96 MWp
 • Ankara Kızılcahamam – 1,17 MWp
 • Yozgat Akdağmadeni – 3,42 MWp
 • Afyon Dazkırı – 3,21 MWp
 • Nevşehir Çayırlık – 10,31 MWp
 • Bilecik Söğüt – 2,14 MWp
 • Ankara Esenboğa – 2,39 MWp
 • Ankara Esenboğa – 2,39 MWp
 • Yozgat Sorgun – 3,25 MWp
 • Ankara Esenboğa – 0,74 MWp

5.      Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin en iyi doğal kaynaklarına sahip bölgelerinde kurulan yenilenebilir enerji santrallerini işleten ve ülke ekonomisine katkıda bulunan bir firmadır.

Güneş paneli üreten Türk firmalar arasında önemli bir yere sahip olan Akfen Yenilenebilir A.Ş.’nin portföyü, yenilenebilir kaynaklarından enerji üretimi ve toptan elektrik satış ticaretinden oluşmaktadır. Akfen Yenilenebilir Enerji, yerli ve yenilenebilir enerji kaynakların ile enerji üretimi yapan santrallere yatırımlar yapmaya devam etmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji firmasına ait güneş enerjisi santrallerinden bazıları şunlardır:

 • MT GES
 • Yaysun GES
 • İota GES
 • Omicron Engil 208 GES
 • Omicron Erciş GES
 • PSI Engil 207 GES
 • ME-SE GES
 • Solentegre GES
 • Yeşilvadi GES
 • Solentegre ve Karine Lisanssız GES
 • Konya Yaysun GES

Güneş paneli üreten Türk firmalardan bazılarını detaylı olarak inceledik. Yenilenebilir enerji endüstrisinin gelişen teknolojiyle birlikte büyümesiyle farklı firmalarda sektöre giriş yapmaktadır.

Güneş paneli üreten Türk firmaların birkaçından daha kısa kısa bahsedelim.

 • HSA Enerji A.Ş: Manisa ilimizde bulunan bu firma, fotovoltaik (FV) güneş panelleri üretmektedir. HSA Enerji, 550 Watt güneş panellerinin satışını yapmaktadır. 11 Busbar(BB)  182mm hücre ve 2278mm x1134mm x 35mm ölçüleriyle satıştadır.
 • Smart Güneş Teknolojileri: Güneş paneli üreten Türk firmalar arasında yer alan firmanın merkezi İstanbul’da, üretim tesisleri ise Kocaeli – Gebze ve İzmir Aliağa’dadır. Almanya ve Ukrayna’da da ofisleri bulunan firma 2014 yılında kurulmuştur. 23.500 m² alan üzerinee kurulu üretim tesisi, yıllık 1.200 MW üretim kapasitesine sahiptir. Şu an 455Wp PV Panel Monofacial (tek yüzlü standart), 410Wp ve 455 Wp bifacial (çift yüzlü) ve 550Wp Monofacial(tek yüzlü)  üretimi yapmaktadır.
 • Elin Solar: 1981 yılında Elin A.Ş olarak kurulan şirket, 2012 yılından itibaren yenilenebilir enerji sistemlerine yatırımlar yaparak sektöre giriş yapmıştır. Ülke ekonomisine ve çevreye olumlu etkiler katkı sağlayacağı bilinciyle girmiş oldukları bu sektörde, fotovoltaik güneş panelleri üretmektedir. Güneş paneli üreten Türk firmalar arasında kendine yer bulan firma bugüne kadar 214 proje, 345.990 kW enerji projesi ve 154.670 güneş enerji panel üretimine imza atmıştır. 2017 yılında Ankara’da faaliyet geçirmiş olduğu 85.000 m2 fabrikasıyla üretim hattını güçlendiren firma, 455Wp 9BB 166mm hücre teknolojili 2094mm x 1038mm x 35mm  ve  545 Wp 10bb 182mm hücre teknolojili  2279mm x 1134mm x 35mm boyutlarında güneş panelleri üretmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here