yerli otomod

Teknoloji geliştirme şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco’nun ülkemizde  beraber geliştirdikleri  yerli sürücüsüz otonom aracı olan Otomod’un ilk görsellerini ve animasyonunu yayınladı.

Türkiye’de ilk olarak kullanılacak olan bu proje, kampüs içi  ulaşımda yerini alacak. Yolcuların mobil uygulama ile kampüs  içerisinde dolaşımını sağlayacak Otomod, üzerinde taşıdığı kamera ve sensörler yardımı ile hem çevresindeki yaya ve araçları algılayacak hem de kendi konumunu belirleyecek.

Yerli  otonom aracı Otomod’un kontrol yazılımlarının tamamen yerli olanaklarla geliştirildiğine işaret edilen açıklamada, yaya ve araç trafiğine açık kampüslerde sürücüsüz olarak ulaşım sağlanılacak.

yerli Otomod uzunluk

30 ayda tamamlanması planlanan projenin ilk örnek çalışmalarına  KODECO’nun İzmir’deki prototip atölyesinde devam edilecek, “Proje iki prototip araç ve mobil uygulama çağrı sistemiyle hayata geçirilecek. dört yolcu kapasitesi ile Saatte 45 kilometre hıza çıkabilecek olan yerli otonom aracın  ilk denemeleri gelecek ay sonunda İTÜ Ayazağa kampüsünde gerçekleştirilecek”

FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, “Geleceğin teknolojileri olarak belirlenen çevrimiçi bağlı, otonom, paylaşılan ve elektrikli araç teknolojilerini bünyesinde barındıran projemizde hedefimiz ulaşımı daha güvenli, kolay ve eğlenceli hale getirmek. Tamamen elektrikli ve otonom aracı geliştirirken en ileri teknolojilerin kullanıldığını belirten Dr. Taner Göçmez projemiz dünya standartlarında bir mühendislik örneği olacak.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here