TVS Diyot

Asıl adı Transient Voltage Suppression olan bu sistemin Türkçe karşılığı geçici gerilim bastırmadır. TVS diyotların bir diğer kullanılan adı da Transil diyottur. TVS Diyot, cihazların enerji açısından doyurulduğu alan olan beslenme girişine paralel olarak ve zıt polarma arka kısmında birleştirilerek oluşturulan devrenin yüksek voltaj altında tehlike görmemesini sağlamak için koruma amacı ile kullanılan bir diyottur.

TYV diyotta ters polarma altına bağlanır. Doğru polarma arka kısmında ise normla bir düzeyde olan diyot gibi çalışırken, ters polarma arkasında daha değişik çalışır. Ters polarma arkasında iken sınırlandırılan voltaj değerine kadar asla akımın geçmesine izin vermez. Gördükleri bu işlevsellik ile kendilerinden farklı olan zener diyotlar şile benzerlik gösterirler. Fakat işlevsellikleri detaylı bir şekilde incelendiğinde pek çok farklı noktaları olduğu görülür.

Bu farklılıklara örnek vermek gerekir ise 16 voltluk bir Transil diyotu, zıt polarma gerilimi ile 16 volttan daha yükseği gördüğü anda iç direncini azaltarak beslenme deposu yükselen voltaja denk gelebilecek şekilde bütün akımın üstünden geçmesi sağlanır.

Bunu yaparak uçlar arasındaki bağın 16 voltta sabitlenmesi sağlanır. TVS diyotlar tasarlanıp üretilirken ki amaçları yüksek voltajlı durumlarda aniden sigortanın atarak bir tehlike oluşmasının önüne geçilmesini sağlamaktır. TVS diyotlar yerine pek çok yerde klasik sigortalar kullanılmaktadır.

TVS Diyot Çeşitleri Nelerdir?

TVS diyotlar ana iki grupta olmak üzere üretilmektedirler.

  • Tek taraflı Transil diyot (unipolar)
  • Çift taraflı Transil diyot (bipolar)

Her iki aygıt için de geçerli bir durum olan TVS diyotların test edilmesi nasıl yapılır merak edilen konuların başında gelmektedir. Unipolar yani tek taraflı olan TVS diyotlar avometre cihazının diyot derecesi ile kontrol edilebilirler. Avometre unipolar diyot için normal bir diyot göstergesi sergilemesi gerekir. Avometre diyotun her ne kadar düzgün çalıştığını gösterse de bu sonuç TVS diyotun doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı hakkında kesin ve doğru bir bilgi vermeyebilir.

Daha kesin ve doğru bir test için güç kaynağı kullanılması daha uygun olacaktır. Kaç voltluk bir diyot test edilecek ise güç kaynağı da o değere getirilir. Güç kaynağı genelde test edilmek istenen diyotun volt derecesinin en fazla 4 katı kadar değere getirilir. Daha fazla bir değere getirmek TVS diyotun ısınarak yanmasına sebep olabilir.

Zıt Akım Kullanılır

TVS diyot zıt akım kullanılarak güç kaynağına bağlanır. Ardından voltaj ayarı örneğin 16 volt olan bir TVS diyotta değeri 16 volta doğru yükseltilir. 16 volta yaklaşıldığında transil diyot elektrik akımında geçiş sağlamaya başlaması gerekir. Bu aşamadan sonra şöyle devam edilir. Transil diyotun değerleri tekrar düşürülmeye başlandığı andan itibaren elektrik akımını sağlamayı kesti ise test edilen transil diyot doğru bir şekilde çalışıyor anlamına gelir. Yapılan bu testin sonucu kesin ve doğruluğunda şüphe olmayan bir sonuçtur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here