Asenkron motorlar kullanım alanlarına göre 3 fazlı motorların ileri ve geri çalıştırılması istenenilmektedir. Bildiğimiz üzere motorun geri yönde dönmesini istediğimiz zaman motor giriş beslemesindeki 3 fazdan 2 fazın yerini değiştirdiğimiz zaman motorun ters yönde dönmesini sağlarız. Eğer motor yönünü geri döndürme işlemi sık sık kullanılacak olursak bunu 1 stop butonu, 2 start butonu ve 2 kontaktör ile motor kumandası ile yaparız.

Kumanda için gerekli malzemeler

Sigorta
Motor koruma
1 adet stop butonu NC kontaklı
2 adet start butonu NO kontaklı
2 adet kontaktör
1 adet kırmızı sinyal lambası
2 adet yeşil sinyal lambası

Kumanda açıklaması

Asenkron motorun ileri-geri kumanda devresi için bir adet sigorta kullanılmıştır. Bu sigorta kumanda da kullanılan malzemelerin meydana gelebilecek kısa devre korunması için kullanılmıştır.

İleri start butonuna bastığımız anda k1 kontaktörü eğer k2 kontaktörü çekmiyor ise k1 kontaktörü enerjilenir ve motorun sürekli çalışabilmesi icin start butonun k1 kontaktörünün açık kontakağı ile mühürlenir ve motor sürekli çalışır taki stop butonuna bastığımız zamana kadar.
Geri start butonuna bastığımız anda k2 kontaktörü eğer k1 kontaktörü çekmiyor ise k2 kontaktörü enerjilenir ve motorun sürekli çalışabilmesi icin start butonun k1 kontaktörünün açık kontakağı ile mühürlenir ve motor sürekli çalışır taki stop butnuna bastığımız ana kadar.  Her iki kontaktörlerinin kapalı NC kontaklarını seri bağlayarak  elektriksel kilitleme yapılmaktadır. Elektriksel kitlemenin amacı motor ileri yönde çalışır iken geri bassanız dahi geri dönmez taki stop butonuna basınçaya kadar.  Motor yönünü değiştirmek için burada stop butonu basma şartı konmuştur.  Motorun devir yönü değiştirmek için önce stop butonuna basılarak motor durdurulur. Daha sonra diğer yön butonuna basılarak çalışma sağlanır.
Elektriksel kilitleme olmadığı durumda ileri yönde çalışan bir motora  geri yönde çalıştırmak istersek fazlar çakışır ve kısa devre meydana gelir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here